Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sexuální revoluci na Kubě velí Castrova neteř

  11:20aktualizováno  11:20
Mariela Castrová pokračuje v revolučním tažení svého slavného strýce Fidela. Zaměřuje se ale na oblast sexuality. Jejím hlavním cílem je sexuální tolerance ve společnosti, kde mají muži tradičně nadřazenou pozici. Jak sama říká, na Kubě záleží hlavně na lásce.
Podle Mariely se v zemi pohádkových pláží už mnohé změnilo. Ilustrační foto

Podle Mariely se v zemi pohádkových pláží už mnohé změnilo. Ilustrační foto | foto: Milada Beranová

Castrova 43letá neteř chce například pro transsexuály zákon, aby mohli bezplatně podstoupit operativní změnu pohlaví, hormonální terapii a dostali nové doklady totožnosti.

Návrh dostal parlament loni a Castrová tvrdí, že byl přijat příznivě. Hlasovat by se o něm mělo v prosinci. V případě jeho schválení by se Kuba stala v otázkách pohlaví nejliberálnější latinskoamerickou zemí.

Mariela řídí svůj boj z Národního centra pro sexuální osvětu, který financuje vláda, a vytyčila si jasný cíl - vnést do sféry sexuality revoluci, kterou se proslavili její strýc a její otec ministr obrany Raúl Castro před 47 lety.

Její tým vede také kampaň za lepší prevenci AIDS a za toleranci vůči homosexualitě, bisexualitě a transvestitismu. "Chci vnést humánnost revoluce do oněch aspektů života, do nichž dosud nepronikla kvůli letitým předsudkům," vysvětlila své záměry Mariela.

Ledacos se změnilo
V 60. letech minulého století byli homosexuálové posíláni do pracovních táborů a v 70. letech byla zase gayům a lesbičkám upírána některá zaměstnání, protože byli považováni za "ideologické devianty". Od těch dob, tvrdí Mariela, se mnohé změnilo.

"Nic z toho už dnes neexistuje," říká. "Ale totéž se nedá říci o homofobních postojích," dodává. Kuba zrušila v roce 1979 zločin sodomie. Je také zemí, kde je právo na přerušení těhotenství zakotveno v ústavě a rozvod je jednoduchou procedurou.

"Nejsem vůdkyní hnutí za větší tolerantnost, jsem pouze jeho součástí," upřesňuje svou roli Mariela Castrová s tím, že jí ale jistě pomáhá spřízněnost se dvěma nejmocnějšími prominenty v zemi.

S hloubavým Fidelem se často nevidí
Podporuje ji 75letý otec, který je kubánským viceprezidentem a druhou nejdůležitější osobou všemocné komunistické strany. V nástupnické linii je hned druhý po Fidelovi.

"Samozřejmě se svým otcem mluvím, kdykoliv k tomu mám příležitost. Ve straně patří k těm, kteří naši práci podporují. Myslí si o ní, že je užitečná, dobrá a správná," dodává.

Svého strýce Mariela tak často nevídá. "Fidel je v těchto otázkách velice citlivý," tvrdí. "Je to velmi hloubavý člověk a jde-li o spravedlnost, vzbudí to jeho pozornost. Žádá více a více informací, aby je mohl zvážit," popisuje nejmocnějšího muže Kuby.

Kubě záleží na lásce
Castrová jde ve stopách své matky Vilmy Espinové, která 45 let šéfovala kubánské Federaci žen. Jejími členkami je 87 procent Kubánek.

Espinová patří k nejvlivnějším osobnostem kubánské revoluce a je autorkou zákona o kubánské rodině, který byl schválen v roce 1975. Norma mimo jiné vyzývá muže, aby se podíleli na domácích pracích a péči o dítě.

Mariele se nevyhnou otázky na legalizaci sňatku homosexuálů. "Zatím ještě nevíme, co navrhneme," odpovídá. "Závisí na tom, co identifikujeme jako hlavní potřeby gayů a lesbiček," dodává.

"Na Kubě není sňatek tak důležitý jako v jiných katoličtějších zemích. Tady je důležitější soulad v životě páru. Na čem záleží, je láska," uzavírá Mariela.

Autoři: ,


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz