Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co bylo před „lahodnou“ úřednicí? Žena Jourová i Anča, co zvedá tričko

  10:37aktualizováno  10:37
Tak jako v cizině i v Česku občas zazní výrok, který rozvíří debaty o sexismech v politice, případně o přecitlivělosti kritiček či kritiků takových výroků. Naposledy se do pomyslné hitparády přihlásil Marcel Chládek slovy o „lahodném“ vzhledu jedné úřednice. Konkurence je ovšem tvrdá.

Marcel Chládek už ministrem školství není. O post ho připravila svědectví o tvrdém a neslušném postupu vůči podřízeným, zejména ženám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vítejte u přehledu výroků, které patrně zásadním způsobem neovlivní běh dějin, České republiky, Poslanecké sněmovny ani tamější šatny, o to větší rozruch však ve vzdálenější či bližší minulosti vzbudily. Nezapomeňte si ke čtení a hlasování v anketě vzít sklenici něčeho chladného.

Marcel ChládekVypadáte lahodně

Perla z úst dnes už bývalého ministra školství Marcela Chládka. Ať už to myslel jakkoliv, ministrova někdejší asistentka Aneta Lačevová sdělila MF DNES, že jí to Chládek říkal i před jinými lidmi, což jí vadilo (více zde). Problémů se ženami měl podle všeho dnes už bývalý ministr více, byť se o nich zdráhaly mluvit přímo. Zásahem premiéra Bohuslava Sobotky Chládek ve vládě skončil.

Jaroslav KuberaAnča zvedne tričko

Dlouholetý teplický senátní bard Jaroslav Kubera si vzpomněl na zkušenosti ze silnic svého domovského kraje při debatě o zákazu billboardů u dálnic. Problém ovšem spatřoval jinde než ve velkoplošné reklamě. „V našich krajinách jsou největším rušitelem prostitutky. Protože když řidič jede poměrně rychle a Anča zvedne tričko, tak ať chce, nebo nechce, na několik vteřin tomu neunikne, prostě se podívá,“ posteskl si.

Michal BabákS ženskými přednostmi napříč politickým spektrem

Těžký je život odpadlíků od vlastní politické partaje. Když Kristýnu Kočí vyloučili z Věcí veřejných, poslanec VV Michal Babák o ní prohlásil: „Uměla využít své ženské přednosti. Polovina Sněmovny před jejími vnadami musela utíkat, to je známá věc. Pokud vím, tak snad s výjimkou komunistů to vzala napříč celým politickým spektrem“. Politici VV podle něj svodům Kristýny Kočí odolali.

Kočí mu za ta slova chtěla dát do zubů, jenže Babák je měl zrovna vyražené po předchozí hospodské bitce.

Miloš ZemanZákaz řízení, znásilňování a vláda sebevrahů

Výroky a bonmoty nynějšího prezidenta jsou stálicí politické scény. V roce 1998 například hájil coby premiér skutečnost, že v jeho nové vládě není jediná příslušnice něžného pohlaví, slovy, že chtěl ženy chránit, neboť jeho kabinet bude „vládou sebevrahů“.

Roku 2011 zase pronesl - v rámci kritiky práv žen v muslimských zemích - že „lze souhlasit se zákazem, aby ženy řídily auto“. Není známo, zda ženy bourají častěji než například Zemanův ministr Jan Kavan, který poškodil tři stojící auta rychleji, než řeknete francovka, sám Zeman však údajně neřídil vůz od roku 1989.

Zaujmout svérázným pojetím humoru se pak Zeman pokusil při prezidentské kampani, když podotkl, že na rozdíl od knížat, která nemusela znásilňovat nevolnice, „jsme si my zemani, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali“.

Vlastimil TlustýPaní ministryně přišla o své dvě přednosti

Tehdejší politik ODS se takto v listopadu 2003 vyjádřil pro deník Blesk na adresu ministryně školství Petry Buzkové, která si nechala chirurgicky zmenšit poprsí.

Michal KrausPreferoval bych větší rozměry

Poprsí někdejší sociálnědemokratické političky nenechalo nemluvným ani jejího stranického kolegu Michala Krause. „Změna je to razantní, ale vzhledem k tomu, že mám velké ruce, tak bych preferoval větší rozměry,“ uvedl ve výroku, které se stal zřejmě nejcitovanějším příkladem sexistických narážek v české politice.

Bohuslav SobotkaPaní Jourová je žena, nebude dělat ostudu

Předseda vlády touto větou hájil návrh, aby se Věra Jourová stala novou českou eurokomisařkou. Aniž bychom se chtěli přeceňovat, soudíme, že to, že Věra Jourová je žena, bychom zjistili i bez premiérovy nápovědy. Ostatně i sama Jourová v jednom ze svých pozdějších vyjádření cítila potřebu vyvrátit, že by její hlavní kvalifikací bylo to, že je žena (více zde).

Jiří ParoubekPřiměřeně emancipovaná partnerka

V srpnu 2007 řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek o své nové partnerce, tlumočnici Petře Kováčové (později se stala jeho manželkou), že „je inteligentní, vzdělaná, má podobný pohled na svět jako já, je velmi vnímavá, má velký rozhled, je přiměřeně emancipovaná.“

Na rozdíl od řady výroků jiných politiků to znělo spíš ne zcela obratně a nikoliv úmyslně, Paroubek přesto za výraz „přiměřeně emancipovaná“ sklidil kritiku. Zda byla přiměřená, o tom můžete hlasovat v naší anketě.

Vítězslav JandákNemám rád ženské v politice

„Já nemám rád ženský v politice. Vždycky přinesou trochu hysterie, což v normálním životě nevadí, ale do politiky to nepatří,“ vyznal se v roce 2010 herec proslavený mimo jiné rolí kapitána Matky v Tankovém praporu. Není zkrátka nad to umět nějak potěšit a zaujmout něžnější část voličské základny strany, která se hlásí k vyššímu zastoupení žen v politice.

Mimochodem, Jandákovo vyjádření následovalo po výroku Petry Paroubkové pro Reflex, totiž že se političky koalice dostaly „na vysoké posty doslova a do písmene intimním stykem“. Raději nechceme vědět, jak to Petra Paroubková ví.

Mirek TopolánekPokud by ženy měly příslušné kvalifikace...

O počtu žen v politice kdysi bývalý předseda ODS a premiér Mirek Topolánek prohlásil, že „pokud by měly příslušné kvalifikace, tak by jich tam bylo nepochybně víc“. Začátek Evropského roku rovných příležitostí pak premiér Topolánek v dubnu 2007 oslavil výrokem, že „žena se samozřejmě může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné pracovní uplatnění jako muž“.

Václav KlausDívenka Peake

Když se vláda premiéra Petra Nečase, dnes už odpočívající ve věčných politických lovištích, otřásala v základech a ministryní obrany se stala Karolína Peake ze strany LIDEM, označil prezident Václav Klaus rozhodnutí za nešťastné, protože si neumí představit, „že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku“.

Svěření obrany Karolíně Peake bylo důsledkem snahy Nečasovy vlády udržet si dostatek poslanců k vládnutí (LIDEM byli odštěpenci od Věcí veřejných, kteří se s vládou rozhádali). Statní mužové v maskáčích naštěstí nemuseli přijímání Peake moc řešit, neb drobná politička byla ministryní rekordních osm dní. Peake uvedla, že její odvolání zařídila vlivná premiérova milenka a šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová (více zde). Jak se později ukázalo, Nagyová to na rozdíl od Peake uměla alespoň s Vojenským zpravodajstvím.

Karel SchwarzenbergNepříjemné úkony za náhrdelník

„Pokud najmete jednu dívku, která se prochází po ulici, na výkon jistých tělocviků a zaplatíte jí za to, tak je to opovrženíhodná prostituce. Když máte ale, řekněme, přítelkyni nebo partnerku, která jisté úkony nerada dělá, ale když jí slíbíte krásný náhrdelník, tak to vykoná, tak je to jenom posílení partnerských vztahů,“ pravil v roce 2013 Karel Schwarzenberg při obhajobě luxusních trafik, které vláda, jíž byl členem zajistila třem poslancům rebelujícím proti zvýšení daní.

Schwarzenberg byl - alespoň pokud je známo - jediným z tohoto výčtu, který se za svůj výrok ženám omluvil (více zde).

Které výroky politiků pokládáte za nejvíce sexistické? Vyberte tři.

celkem hlasů: 5834

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ženské do politiky nepatří (Vítězslav Jandák) 1804
Preferuju větší velikost prsou (Michal Kraus) 863
Vypadáte lahodně (Marcel Chládek) 701
Znásilňování, zákaz řízení či vláda sebevrahů (Miloš Zeman) 668
Dvě přednosti Petry Buzkové (Vlastimil Tlustý) 473
Když žena vykoná nepříjemný úkon za dar... (Karel Schwarzenberg) 466
Kdyby měly ženy kvalifikaci / Můžou se rozhodnout nemít děti... (Mirek Topolánek) 396
Útěk před vnadami Kristýny Kočí (Michal Babák) 182
Dívenka Peake (Václav Klaus) 95
Paní Jourová je žena (Bohuslav Sobotka) 83
Když Anča zvedne tričko (Jaroslav Kubera) 71
Přiměřená emancipace (Jiří Paroubek) 32

Na závěr si připomeňme, že politici se snaží zaujmout voliče pomocí ženského těla i na úrovni stran.

Zelení, kteří deklarují velký důraz na rovnost pohlaví, vytáhli před volbami v roce 2013 slogan Dopřejte si třiadvacítku s radostí (los určil SZ číslo 23) s obrázkem mladé dívky a plešatícího pána, který ji mlsně okukoval. Strana pak vydala prohlášení, že je ráda že se s obrázkem dostala do soutěže Sexistické prasátečko, že obrázek nebyl centrálně schválen a že jej okamžitě stáhli.

Národní socialisté zase nasadili inzerát „Nic neskrýváme“, doplněný obrázkem ženských nohou s kalhotkami na půl žerdi. Mluvčí strany Tomáš Sazima Týdnu řekl, že zmíněný obrázek sexistický není, protože na něm není nic vidět. Jeden by sice řekl, že co není vidět, je skryté, ale celých 3 843 voličů, kteří Paroubkově straně dali důvěru, s tím problém nemělo.

Sexistické slogany politických stran - objektifikace žen jde napříč politickým...

ČSSD nezůstala pozadu a před komunálními volbami 2014 vyrukovala s obrázkem ženského klínu, zakrytého rukou a doprovozeného sloganem „Pro spoustu z nás to bude poprvé. Nestyďte se dát nám šanci“ (více čtěte zde).

TOP 09 zase využila v kampani ženské pozadí orazítkované heslem „vždy na pravém místě“, samozřejmě na pravé hýždi. Zbývá snad už jen otázka, zda podobné nápady spíš neposunou preference strany, která se označuje za lídra české pravice, o půl zadnice doleva.

Chládek požádal na schůzce Zemana, aby přijal návrh na jeho odvolání:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Kalousek burcuje proti „ústavnímu puči“. Ctíme Ústavu, opáčil Babiš

Miroslav Kalousek z TOP 09 varoval před ustavující schůzí Sněmovny před...

Jestliže bude zástupce ANO Radek Vondráček zvolen novým předsedou Sněmovny, půjde podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska...

O zdravotní péči se potěmkinovsky tvrdí, že je zadarmo, říká právník

Ondřej Dostál

Ačkoliv si Češi platí zdravotní pojištění, k péči mnohdy nemají stejný přístup. Kvůli současnému nastavení systému...

Ošťádal v profesorské kauze neuspěl, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Ivan Ošťádal žaluje hlavu státu za odmítnutí jmenovat jej profesorem (21. září...

Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Ti poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.