Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sex a drogy na hroby nepatří, apelují církevní činitelé na vlastníka kostela

  7:12aktualizováno  7:12
Představitelé katolické církve včetně arcibiskupa Duky mají obavy o bývalý kostel sv. Michala v Praze. Před chystanou rekonstrukcí se bojí o hroby v podzemí a požadují důstojnější využití prostoru, kde se dnes konají taneční party. Vlastník namítá, že kostel přes dvě stě let neslouží církevním účelům.

Kostel svatého Michala v Praze na Starém Městě. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Bývalý kostel vedle Staroměstského náměstí, kde působil i Jan Hus, patří k historicky nejvýznamnějším pražským stavbám.

"Proto nám vadí, že se organizátoři akcí vyžívají v kontrastu kostela s alkoholem, sexem a drogami," tvrdí Romuald Rob, farář z farnosti u kostela sv. Jiljí, na jejímž území se sv. Michal nachází.

Rob do diskuse o budoucnosti kostela zapojil kromě arcibiskupství i ministerstvo kultury a dominikánský řád, jehož je členem. Právě tlak seriózních subjektů podle něj může vlastníka přimět, aby se řídil zákonem o památkové péči a s kostelem nakládal vhodnějším způsobem.

Podle arcibiskupa Dominika Duky by se kostel mohl využívat k aktivitám nějaké kulturní instituce. "V tomto smyslu bych o tom také rád hovořil s primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou," říká Duka. Rob navrhuje univerzitní studovnu nebo koncertní síň.

Lucie Kettnerová, která zastupuje vlastníka kostela, společnost Michal Praha, výhrady církve odmítá. Odvolává se na dlouhé období, kdy už stavba neslouží k náboženským účelům.

Majitel podle ní upustil od původního plánu zřídit v bývalém kostele nákupní galerii a chce jej využít pro výstavy a další kulturní účely. Zvažuje ale i variantu, že v prostoru zůstane současný nájemce a pořadatel církví kritizovaných akcí - agentura Fantasy for business.

Církev nechce, aby se opakovala situace z 90. let

Církevní činitelé uznávají, že se kostel sv. Michala více než dvě století nepoužívá pro náboženské účely. Ani nemají v plánu původní funkci obnovit. "Přesto nám kostel nemůže být lhostejný z památkového hlediska i kvůli tomu, že jsou v něm uloženy četné lidské kosterní ostatky," uvádí Duka.

Kostel sv. Michala

Původně románský kostel byl postavený ve 12. století. Hus v něm kázal v prvních letech 15. století. Kostel se posléze stal součástí kláštera mnišského řádu servitů. Když císař Josef II. v roce 1786 klášter zrušil, kostel ztratil církevní využití. Od té doby sloužil především jako sklad.

Kostel ve středověku a raném novověku sloužil jako významné pohřebiště. V jeho podzemí se nacházejí pozůstatky servitských řeholníků, bohatých měšťanů či šlechticů.

Kettnerová tvrdí, že ostatky zůstanou v kryptě, do které má vést zvláštní vstup z plánovaného průchodu na Staroměstské náměstí. "Chceme tím oddělit kryptu od hlavního prostoru," říká zástupkyně vlastníka. Podle Michaely Vrané z pražského magistrátu ale majitel památkáře o úpravy krypty nepožádal.

Obavy církve pramení z předchozí rekonstrukce, kterou mateřská společnost současného vlastníka provedla poté, co si kostel od státu v roce 1994 pronajala. Dělníci při ní s ostatky zacházeli neuctivě.

Firma si za provedení rekonstrukce, ale i tehdejší využití kostela (multimediální historickou show) a netransparentní vlastnické poměry vysloužila kritiku.

Stát ale smlouvu na 35 let nevypověděl, protože by musel nájemci zaplatit stovky milionů korun investovaných do oprav. V roce 2005 navíc budovu společnosti Michal Praha prostřednictvím Národní knihovny přímo prodal.

Majitel kostela čeká na stavební povolení

Majitel nyní chce vlastní nevhodné stavební úpravy z 90. let, například železobetonové konstrukce, odstranit. Podle Kettnerové se opravy dotknou hlavně interiéru, zvenku se budova téměř nezmění.

Kdy rekonstrukce sv. Michala začne, není jasné. Památkáři ji odsouhlasili už v prosinci 2009 (nakládání s lidskými ostatky nemají v kompetencích).

Stavební povolení ale zbrzdilo odvolání majitele sousedního hotelu. Průchod na náměstí by prý totiž z části zasahoval do jeho zahradní restaurace. "Dokumentace je proto zpátky na úřadě Prahy 1 a zatím čekáme," popisuje současný stav Kettnerová.

Pobuřuje vás, že se v odsvěceném kostele konají taneční party?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 10279
ANO 5533
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Najdete na iDNES.cz