Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Severokorejci vtrhli na ambasádu, chtějí svobodu

  14:55aktualizováno  14:55
Ambasády evropských i asijských zemí ve vietnamské Hanoji ten problém dobře znají. V úřadě se jim znenadání objeví uprchlíci z KLDR a dožadují se azylu v demokratické Jižní Koreji. Totéž se teď přihodilo na indonéském velvyslanectví. Čtyři ženy a jeden muž touží žít ve svobodné zemi.

Severokorejci nejdřív utíkají do Číny a odtud dál na jihovýchod Asie. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

"Přelezli plot ambasády a vnikli dovnitř. V ruce třímali kus papíru, na němž stálo: 'Chceme ze Severní Koreje do svobodného státu," řekl mluvčí indonéského ministerstva zahraničí Desra Percaya.

"Nevíme přesně, jaké měli záměry," dodal s tím, že lidé z velvyslanectví hned kontaktovali vietnamské úřady, aby Severokorejcům zajistily tlumočníka.

Z pekla přes ambasádu na svobodu
Nejde zdaleka o první podobný případ. Občané KLDR často v Hanoji kontaktují ambasády evropských i asijských zemí a doufají, že jim úředníci pomohou získat azyl v Jižní Koreji. V červenci například čtyři Severokorejci překonali hrazení kolem dánského velvyslanectví.

Podle humanitárních pracovníků mívají tito uprchlíci za sebou dlouhou cestu. Nejdříve musejí pláchnout z KLDR do Číny, odkud se vydávají dál do jihovýchodní Asie.

V roce 2004 se letadly vypravenými Soulem dostalo z Vietnamu do Jižní Koreje 468 takových utečenců. Vládu v KLDR to rozčílilo a Soul musel o půl roku později slíbit, že nic takového už v budoucnu nepodnikne.

Vietnam se snaží zachovávat dobré vztahy s oběma Koreami. Jižní je pro něj důležitým investorem, do KLDR posílá potravinovou pomoc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz