KLDR otestovala „ničitele korvet“. Střelu získala navzdory embargu

  • 74
Severní Korea vyzkoušela novou protilodní střelu. Tedy - za novou ji označují státní média tajnůstkářského totalitního režimu. Raketa odpovídá ruské střele Ch-35, což budí otázku, jak se do KLDR, na niž je uvalené zbrojní embargo, dostala. Pro Jižní Koreu je ovšem podstatné, co střela umí.

Těsně podzvuková protilodní střela totiž sice nestačí na větší a modernější lodě jihokorejského námořnictva, ale pro starší a menší plavidla, jako je například třída korvet Pohang, může být nebezpečná.

A právě menší plavidla jihokorejského námořnictva plní hlídkové úkoly poblíž námořní hranice s nevypočitatelným severním sousedem, který například v roce 2010 torpédem potopil korvetu Čchonan - právě plavidlo třídy Pohang. Soul tyto lodě plánuje nahradit obranyschopnějšími plavidly, stále jich ale má 19 v činné službě.

Protilodní střela Ch-35

Protilodní raketový systém střelu 3M24 Uran začal SSSR vyvíjet v roce 1972, do výzbroje se začal dostávat v 90. letech. Rakety Ch-35 existují ve verzích pro odpal z lodí, letadel i vrtulníků.

K cíli střela letí těsně podzvukovou rychlostí 1 100 km za hodinu ve výšce 10-15 metrů, v konečné fázi 3-5 metrů nad hladinou, což zajišťuje radiový výškoměr. Kumulativní hlavice má hmotnost 145 kg, dosah střely je 130 kilometrů.

Ch-35 nepatří k nejvýkonnějším protilodním raketám, ve své třídě je ale považována za účinnou.

Snímky zveřejněné na titulní straně deníku Rodong Sinmun, listu vládnoucí Korejské strany práce, zobrazují vůdce režimu Kim Čong-una, jak dohlíží na odpal rakety z malého plavidla námořnictva. Další díl dobře známého žánru „Kim se dívá na věci“ doprovází komentář o „novém typu vyspělé protilodní rakety“ vyvinuté severokorejskými vědci, která „zásadně promění schopnost námořnictva bránit pobřežní vody“.

Jenže zpráva o úspěchu severokorejských vědců nejspíš nebude tak úplně pravda. Respektive třeba Jeffrey Lewis z kalifornského Monterey Institute of International Studies poznamenává, že jako by „nová raketa“ z oka vypadla ruské protilodní střele Ch-35, protějšku americké rakety AGM-84 Harpoon.

Přítomnosti zmíněné střely v severní Koreji se Lewis věnuje už od loňského června, kdy ji poprvé zahlédl na propagandistickém videu. Střelu Ch-35 považuje Lewis za ve své kategorii výkonnou.

Zprávu naznačující růst bojových schopností svého jinak zastaralého námořnictva vypustil severokorejský režim krátce před začátkem jarních společných cvičení, které Jižní Korea pravidelně pořádá se Spojenými státy. KLDR proto v uplynulých týdnech zintenzivnila námořní a letecká cvičení a blížící se americko-jihokorejské manévry opakovaně označuje za přípravu války.

Pro Jižní Koreu je Washington cenným spojencem od korejské války, v níž na začátku 50. let Američany vedená vojska OSN uhájila nezávislost Jižní Koreje po vpádu severokorejských komunistů na jih.

Odkud tu raketu mají?

Pokud střela skutečně vychází z rakety „Harpunskij“, jak bývá pro podobnost s americkým protějškem někdy nazývána Ch-35, je otázkou, kde ji Severokorejci vzali.

Militarizovaný a paranoidní totalitní režim je totiž kvůli vývoji jaderných zbraní pod mezinárodními sankcemi a zbrojním embargem. Severokorejští činitelé během uplynulých měsíců často vyráželi do Ruska, kam se Kim Čong-un v květnu chystá na svou první oficiální státní návštěvu.

„Design střely budí otázku, zda a za jakých okolností mohla Moskva napomáhat severní Koreji ve vývoji protilodního systému,“ poznamenává Lewis.

Server The Diplomat napsal loni v červnu, když se poprvé zprávy o „nové“ raketě KLDR objevily, že vzhledem k exportu Ch-35 do řady zemí není jednoduché určit, odkud Pchjongjang zbraň získal. Za nejpravděpodobnější zdroj považuje Barmu, která tyto střely používá na válečných fregatách a která je zřejmě má přímo od Ruska. Také Lewis se na serveru 38north.org kloní k postřehu, že severokorejský systém má některé komponenty shodné s barmskou verzí.

Právě Barmu a KLDR pojí dlouhá historie v oblasti vojenské spolupráce, výměny technologií a vzájemného prodeje zbraní. A přestože SSSR Severokorejce zbraněmi zásoboval, střela Ch-35 byla zařazena do výzbroje až po jeho rozpadu.

Každopádně se nabízí otázka, kdy se KLDR k raketě dostala, ať už od Barmy, nebo od jiného státu. Barma totiž během uplynulých let ujišťovala Spojené státy, že vojenskou spolupráci se Severní Koreou přerušila a řídí se rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Dodávka takové střely by byla flagrantním porušením zbrojního embarga, dodává The Diplomat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video