Vicepremiér Severního Irska Martin McGuinness hovoří na sjezdu strany Sinn Fein.

Vicepremiér Severního Irska Martin McGuinness hovoří na sjezdu strany Sinn Fein. | foto: Profimedia.cz

Pohrobci IRA brojí proti brexitu. Poprvé zvažují cestu do Westminsteru

  • 80
Vicepremiér Severního Irska a jedna z klíčových figur strany Sinn Fein Martin McGuinness nevylučuje, že jeho poslanci poprvé usednou do lavic britského parlamentu. Chtějí přispět k blokaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Poslanci strany v parlamentu nezasedají, protože neuznávají nadvládu Británie nad Severním Irskem.

Vyhrocenou debatu ve Velké Británii spustilo čtvrteční rozhodnutí Vrchního soudu, podle kterého musí zahájení brexitu schválit mimo vlády také britský parlament (více zde). Tisk se posléze pustil do soudců, kteří s kontroverzním výrokem přišli (více zde). Nigel Farage dokonce hovořil o zradě britského lidu. Spor zamíří na počátku prosince před Nejvyšší soud.

Sinn Fein

Sinn Féin, vyslovuje se „šin fejn“, je název používaný řadou irských politických hnutí 20. století. Každá z nich tvrdila, že je nástupcem původní strany založené Arthurem Griffithem roku 1905.

V moderní politice je toto jméno téměř vždy spojováno s politickou stranou oddané irskému republikanismu, která je často vnímána jako politické křídlo Irské republikánské armády. Její současný předseda je Gerry Adams, kontroverzní postava irské politiky. Stěžejním rysem Sinn Féin je její tvrdá nacionalistická linie, ale je to také levicová organizace, hlásící se k demokratickému socialismu podporující zvýšení veřejných výdajů na chudé a bezplatné zdravotnictví.

Sinn Féin dlouhodobě usiluje o vytvoření sjednoceného Irska.

Zdroj: Wikipedia

Do veřejné debaty se nyní zapojili političtí zástupci Severního Irska, které se v referendu vyslovilo pro setrvání v EU, ale bylo přehlasováno Walesem a Anglií. Vicepremiér Martin McGuinness ze strany Sinn Fein podle serveru The Irish News nevyloučil, že by jeho poslanci zasedli ve Westminsteru a vyjádřili se proti aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. „Kdo ví, jak to všechno dopadne? Jisté je, že před sebou máme spoustu práce,“ sdělil.

Podle svých slov nevěří, že britský parlament bude prosazovat zájmy obyvatel Severního Irska, kteří si přejí zůstat v EU. „My jsme proti brexitu. Jakýkoli podobný krok bude mít masivní dopad na každý ze 32 regionů Irska,“ sdělil. Připomněl tak, že Sinn Fein dlouhodobě bojuje za odtržení Severního Irska od Velké Británie a připojení k Irsku. Strana je vnímána jako politické křídlo Irské republikánské armády (IRA). Na protest proti britské nadvládě jeho poslanci nezasedají ve Westminsteru. Mluvčí Sinn Fein spekulace o možném zasednutí poslanců strany v parlamentu odmítá.

Strana Sinn Fein se už před červnovým referendem vyslovila proti brexitu. Obávala se zejména pošramocení vztahů mezi Irskem a Severním Irskem. Oba regiony řeší, zda se po brexitu nevrátí hraniční kontroly. Severní Irsko by totiž coby část Velké Británie vystoupilo z EU. V ohrožení je také křehký mír mezi unionisty, kteří jsou věrní Británii, a nacionalisty požadující připojení k Irsku. Jejich dlouholeté spory ukončila Velkopáteční dohoda z roku 1998.

O případném spuštění článku 50 budou případně hlasovat i další severoirští poslanci, připomíná The Independent. Nacionalistická strana SDLP má v parlamentu zastoupení třech poslanců. Vyslovit se hodlají proti brexitu. „Lid Severního Irska si nepřeje opustit EU a my ho nehodláme zradit,“ uvedl stranický lídr Colum Eastwood. Dva poslanci Ulsterské unionistické strany by podle mluvčího hlasovali pro aktivaci článku 50. Obdobné plány má také Demokratická unionistická strana.

Poslanci brání soudce

Britští poslanci v sobotu vyzvali k ukončení tvrdé kritiky soudců, kteří ve čtvrtek rozhodli, že spuštění procesu k odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) musí ještě odsouhlasit parlament. Útoky některých politiků a novin na soudce podle nich ohrožují nezávislost justice, jeden vládní poslanec je dokonce přirovnal k fašistickým projevům. Advokátní komora vyzvala ministryni spravedlnosti, aby podobné útoky na justici veřejně odsoudila.

Irsko chce posílit hranice před imigranty. Tlačí na něj Londýn i Ulster

„Útoky zavánějí fašistickým státem,“ řekl v listu The Times poslanec a bývalý generální prokurátor Dominic Grieve. Podobná kritika soudců podle něj znamená buď naprosté nepochopení ústavy země, nebo úmyslnou snahu ústavu zničit.

Konzervativní předseda justičního výboru parlamentu Bob Neill varoval, že útoky „ohrožují nezávislost naší justice a nemají místo v civilizovaném světě“. Vyzval Mayovou, která po vydání verdiktu netajila své velké zklamání, aby nyní zasáhla.

Také bývalý labouristický premiér Tony Blair doporučil vládě, aby ukázala, že není v nějaké při se soudci a že jim plně důvěřuje. Britská advokátní poradna vyzvala britskou ministryni spravedlnosti Elizabeth Trussovou, aby odsoudila „vážné a neopodstatněné útoky na justici“ kvůli soudnímu rozhodnutí ohledně brexitu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video