Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Severní Irsko má opět vládu a parlament

  8:48aktualizováno  8:48
- O půlnoci obnovily činnost severoirská vláda a parlament, které přestaly pracovat v únoru kvůli problémům s odzbrojením teroristů. Ti nyní dovolují nezávislým inspektorům pravidelně kontrolovat předem určená skladiště zbraní.
Ministři se mají sejít ve čtvrtek a první zasedání místního parlamentu je naplánováno na 5. června.
Severní Irsko je z historických důvodů součástí Spojeného království. Zatímco protestantští unionisté požadují zachování co nejpevnějších vazeb na Londýn, katoličtí republikáni naopak naléhají na odtržení provincie od Británie. To by se mohlo stát, kdyby s tím v referendu souhlasila většina obyvatel Severního Irska, tu však tvoří protestanté.

"Doufáme, že tyto instituce zapustí kořeny. Doufáme, že se naše společnost změní. Z naší strany ujišťujeme, že v zájmu obyvatel uděláme vše, co je v našich silách," řekl šéf protestantů  Ulsterské unionistické strany (UUP) a nový severoirský premiér David Trimble.

Unionisté se vrátili do severoirské vlády
Ulsterští unionisté se v sobotu vyslovili pro návrat do provinční severoirské vlády, v níž zasedají spolu s proirskými republikány. Unionisté svým rozhodnutím zachránili velikonoční mírovou dohodu z roku 1998, která posiluje nezávislost Severního Irska na Británii.

Souhlasem s návratem do provinční vlády unionisté fakticky akceptovali nejnovější odzbrojovací nabídku Irské republikánské armády (IRA), která v uplynulých třech desetiletích vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska  od Spojeného království.

IRA počátkem května překvapivě oznámila, že uloží své zbraně do skladišť, která budou moci být pravidelně kontrolována.

Velikonoční mírová dohoda původně předpokládala, že teroristé - jak probritští, tak proirští - své zbraně přímo odevzdají. Na tom i nadále trvá tvrdé jádro ulsterských unionistů, které hlasovalo proti návratu své strany do koaliční vlády.

Hlasování předcházela týdenní intenzívní kampaň vůdce unionistů Davida Trimblea, který podporuje návrat strany do provinční vlády. Na svou stranu musel získat podstatnou část zhruba třetiny členů rady Ulsterské unionistické strany, kteří nebyli dlouho rozhodnuti, jak budou hlasovat. Těsně před hlasováním však Trimbla podpořil jeho vlivný zástupce John Taylor, což zřejmě rozhodlo o vítězství stoupenců mírové dohody.

Sobota byla pro Ulster dobrým dnem, řekl Mandelson
Znovuzavedení samosprávy Severního Irska (Ulsteru) v sobotu podepsal britský ministr pro Severní Irsko Peter Mandelson po rozhodnutí unionistů vrátit se do provinční vlády.

Mandelson rozhodnutí unionistů uvítal a řekl, že sobota byla pro Severní Irsko dobrý den. Upozornil nicméně, že problémy v provincii tím automaticky nezmizely.

Rozhodnutí unionistů vrátit se do koaliční vlády ocenila také strana Sinn Fein, politické křídlo Irské republikánské armády (IRA), která má v provinční vládě dva ministry. Šéf Sinn Fein Gerry Adams označil výsledek hlasování "za správné rozhodnutí" a dodal,
že poskytuje příležitost "postoupit kupředu".

Americký prezident Bill Clinton prohlásil, že mír v Severním Irsku má znovu vítr v plachtách. Ocenil unionisty za to, že učinili obrovský krok k naplnění historického příslibu dohody z Velkého pátku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Filipínská sopka chrlí popel a žhavé kameny, hrozí masivní exploze

Filipínská sopka Mayon se po několika letech klidu opět probouzí. Záběr je z...

Téměř 15 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti okolo sopky Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Vulkán...

Najdete na iDNES.cz