Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Severní aliance pobila stovky zajatců

  20:37aktualizováno  20:37
Kábul - Po dvanácti dnech obléhání vojska Severní aliance vstoupila do města Kunduz, poslední bašty Talibanu v severním Afghánistánu. "Celý Kunduz je pod naší kontrolou," oznámil večer jeden z velitelů alince, Daúd Chán. Severní aliance ovšem nadále vyjednávala se zbytkem talibanských sil, které se dosud nevzdaly, aby se zabránilo krveprolití. Ve stejnou dobu kdy se bojovalo o Kunduz se ale odehrál velký masakr ve věznici u města Mazáre Šaríf.

Vojáci vítězné aliance zde zmasakrovali několik set zahraničních bojovníků Talibanu, kteří se vzbouřili ve věznici,kde byli zadržováni. Mnozí z nich údajně patřili k příslušníkům teroristické skupiny Al Kajda, kterou vede Usáma bin Ládin. Pokud se potvrdí, že bylo pobito několik stovek lidí, tak se bude jednat o největší masakr od samého počátku války v Afghánistánu.

Jeden z mluvčích Severní aliance oznámil, že její oddíly zabily většinu z několika stovek Arabů a dalších cizinců - měli být mezi nimi hlavně Čečenci a Pákistánci - kteří byli převezeni z Kunduzu, kde se v sobotu vzdali.

"Téměř všichni byli zabiti, ostatní jsme uvěznili," prohlásil opoziční mluvčí.

DÁLE ČTĚTE

Sunday Times: na řadě je Somálsko

Lidé z Talibanu můžou do vlády

Severní spojenectví údajně v sobotu uzavřelo s obránci Kunduzu dohodu, podle které afghánští obránci města mohou počítat se svobodou, když složí zbraně. Cizince bojující v řadách Talibanu však opoziční síly zadržely, aby prozkoumaly jejich předpokládané vazby na bin Ládina.

Politický vůdce Severní aliance Burhánuddín Rabbání cizince ujistil, že se v zajetí nemusí obávat o život. A pokud požádají o milost, mohou být předáni OSN.

Mluvčí popisoval situaci předcházející masakru tak, že zajatci vylomili vrata místní pevnosti, zmocnili se zbraní a celý den bojovali se strážními oddíly. Podle agentury AFP využili vězňové chaosu, který nastal poté, co jeden z vězňů nechal při sebevražedném útoku na těle explodovat granát.

Na místě byli i Američané
Reportér agentury AP oznámil, že z pevnosti byly slyšet silné exploze, a další svědci se zmiňovali o bombardování amerických letounů. Mluvčí amerického ministerstva obrany Dan Stoneking potvrdil, že nálety pomohly silám generála Dóstuma získat zpět kontrolu nad pevností.

Stoneking uvedl, že do bojů se zapojily asi tři stovky nejradikálnějších bojovníků, pocházejících většinou z Pákistánu a z Čečenska. Dodal, že někteří z nich propašovali do pevnosti zbraně a zahájili vzpouru.

Mluvčí Pentagonu také prohlásil, že v pevnosti se v době vzpoury nalézali i členové amerických speciálních sil.

Do večera nebylo známo, zda se Američané bojů přímo zúčastnili, případně jestli byl někdo z nich zraněn.

Na řadě je Kandahár
Vojska Severní aliance začala vstupovat do Kunduzu poté, co se jim podařilo vybudovat předpolí uvnitř obklíčeného města. Síly Talibanu, které se nevzdaly, částečně vyklidily pozice a začaly ustupovat na západ.

"Se zbytkem Talibanu nadále jednáme, chceme, aby se vzdal bez boje," řekl opoziční velitel Muhammad Daúd. "Plánujeme, že Kunduz zcela obsadíme v pondělí," dodal.

Pád Kunduzu bude znamenat pro Taliban ztrátu posledního velkého města na severu Afghánistánu. Radikálnímu hnutí nyní zbývá pouze město Kandahár a tři okolní provincie na jihu.

I tam se ovšem včera jeho postavení zhoršilo poté, co povstalecké paštunské kmeny přerušily klíčovou zásobovací tepnu do Kandaháru.

Paštunští předáci, kteří se včera sešli v pákistánské Kvétě, zároveň vyzvali vedení Talibanu, aby se co nejrychleji vzdalo a předešlo tak dalším ztrátám na životech. Zároveň oznámili, že si nepřejí postup Severní aliance směrem na Kandahár. V případě, že tomu tak bude, jsou rozhodnuti se opozici postavit na odpor.

Ládina viděli u Dželálábádu
Usáma bin Ládin byl údajně zpozorován před několika dny jihozápadně od Dželálábádu. Řekl to jeden z představitelů protitalibanské opozice, jehož citoval The New York Times.

Hazárát Alí, který byl nedávno pověřen dohledem nad dodržováním  pořádku ve třech východoafghánských provinciích, listu řekl, že bin Ládina viděli nedaleko horské základny Tora Bora mezi dvěma údolími v provincii Nangarhár.Teroristický vůdce se prý "přesunuje v noci na koni" a "spí ve skrýších".

Základna leží na hřebenu Bílých hor a je přístupná jen koňmo. Má údajně síť podzemních chodeb, bunkrů a skladišť munice skrytých pod hustými lesy.

Vzdalo se 600 vojáků z odddílů bin Ládina
Představitelé protitalibanské Severní aliance také ohlásili, že v Kunduzu složilo zbraně 600 zahraničních bojovníků působících v oddílech bin Ládina. Mluvčí aliance Amanulláh Chán citovaný prohlásil, že šlo o "Čečence, Araby a několik Pákistánců".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz