Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Seveřané prožívají obrození náboženství Vikingů

  18:38aktualizováno  18:38
Náboženství starověkých námořníků a bojovníků Vikingů rozhodně neskomírá. Ve Skandinávii je naopak nyní v módě. Tradiční kulty jsou dnes v severských zemích oficiálním náboženstvím. Jak ukázala reportáž MF DNES, při pohanských rituálech má velkou roli pivo.
Starověcí Vikingové by se jistě zaradovali - jejich kulty prožívají na severu renesanci

Starověcí Vikingové by se jistě zaradovali - jejich kulty prožívají na severu renesanci | foto: Profimedia.cz

Před pouhou hodinou vypadal dánský padesátník Harald v tričku metalové legendy Iron Maiden jako zestárlý rocker s dlouhými šedými vlasy a vousy. Teď už stojí převlečen do dlouhého černého kabátu a kožených kalhot v kruhu přátel, kteří se také vyparádili po vzoru starých Vikingů.

Přes rameno Haraldovi visí kožešina z lišky, krk a ruce mu zdobí šperky z kovu, kůže a kamenů. S beraním rohem naplněných pivem připíjí bohům na všechny světové strany.

Harald je gothi, kazatel moderní podoby starých severských náboženství nazývané Ásatrú nebo také "germánské neopohanství". Se svými souvěrci se sešel v islandském národním parku Thingvellir uprostřed průrvy mezi americkou a evropskou litosférickou deskou.

Pro Islanďany se jedná o posvátné místo. Právě zde se totiž od roku 930 scházeli vyslanci osad z celého ostrova ke každoročnímu sněmu, který je považován za celosvětově první model zastupitelské demokracie.

Třicet "Vikingů 21. století" přišlo oslavit desetileté výročí kulturního spolku Rimmugýgur, rituálně uvítat nové členy a zavzpomínat na loni zesnulého kamaráda. Harald obchází celý kruh a každému účastníkovi střihá pramínek vlasů, které poté jako oběť bohům zahrabe do země a polije pivem.

Roh naplněný chmelovým nápojem několikrát koluje, a když pivo dojde, nechá si gothi podat plechovku islandského ležáku značky Viking beer, otevře ji a přes rituální kruh z ní opět naplní roh. Po skončení ceremonie se kolem nich válí prázdné plechovky a z Thingvelliru odjíždí autobus plný opile zpívajících Vikingů.

Vikinské vzkříšení
První vlna zájmu o předkřesťanskou germánskou kulturu se vynořila během evropského romantismu 19. století v souvislosti s nacionalistickým hnutím ve Skandinávii. Německé okultní "starogermánské spolky" tehdy stály také u zrodu nacistického hnutí.

Harald a jeho přátelé se však hlásí k nové, apolitické vlně vikinského obrození, ke kterému ve Skandinávii došlo v 60. letech. Dosud se však musí vymezovat od rasistické vikinsko-árijské verze hnutí Ásatrú, která je oblíbená především v Severní Americe.

"Každým rokem mezi nás chodí více a více mladých lidí, zájem o Vikingy stoupá," říká Švéd Jimmy. Kolik lidí však ve vikinské bohy věří, nevědí přesně ani samotní příznivci hnutí. V celé Skandinávii se jejich počet odhaduje na několik tisíc.

Jimmy žil několik let ve vesnici Foteviken, která se považuje za nezávislé a svobodné Vikinské království s vlastním zákonodárstvím. Její obyvatelé provozují tradiční řemesla a umění, pořádají prohlídky pro turisty a rituálně oslavují předkřesťanské svátky.

Nový člen vesnice to nemá jednoduché. Nejdřív se stane nevolníkem jednoho svobodného pána. Až po určité době na návrh svého "kmotra" získá více práv, včetně možnosti ucházet se u rady starších o status svobodného Vikinga.

Méně přikazovací tón než desatero
Švédská vláda od letošního roku Ásatrú uznává jako oficiální náboženství. Napodobila tak Island, který tak učinil už v roce 1973. Ostrovní stát o 21 let později následovalo Norsko a v roce 2003 i Dánsko.

Pro řadové vyznavače Ásatrú tento krok mimo jiné znamená úřední uznání sňatků podle jejich rituálů. "Spíše než o náboženství se ale jedná o návod, jak správně žít. Principy se podobají biblickému Desateru, jen nemají tak přikazovací tón," vysvětluje svůj pohled Harald.

"Pro mě víra představuje spíše soukromé rituály, které doma pěstujeme s rodinou. Hodně si dáváme záležet na připomínce předků, na duši, kterou podle nás mají všechny předměty, na drobných oslavách.

Ásatrú je hodně otevřené interpretacím. Ostatně o starých vikinských náboženstvích máme znalosti hlavně z islandských ság. Ty byly napsány až během křesťanské epochy a hodně souvislostí v nich chybí. I proto by bylo směšné pokoušet se o nějaká ortodoxní pravidla," říká Haraldův dánský kamarád Robert.

Chlapáci a elfové
Vikinské hnutí je pestré. Na festivalu v islandském Hafnarfjörduru se sešly jeho různé odstíny, které spojovala láska k alkoholu, "chlapáctví" a záliba v dlouhých vousech a vlasech.

Někteří účastníci přijeli prodat své rukodělné výrobky. Jiné zajímá hlavně kultura, hudba, řezbářství, šermířství či připomínka slavné minulosti vlastní země. Další jako Harald nebo Robert ve staré kultuře našli duchovní rozměr a návod pro život v moderní době.

Někteří hosté se dokonce zhlédli v estetice Tolkienova Pána prstenů, který bohatě čerpá ze severské mytologie. V převlecích za elfy si ale koledovali o výsměch "pravověrných".

Kdo byli Vikingové

V 8. až 11. století byly severogermánské kmeny Vikingů obávanými nájezdníky.
Loupily po celé Evropě - od Anglie přes Středomoří až po Kyjevskou Rus.
Vikingové prosluli jako výborní mořeplavci.
Na svých protáhlých lodích se dostali přes Island a Grónsko až do Severní Ameriky.
Severské státy si jejich odkaz stále připomínají a tradiční náboženství s mnoha bohy tam zažívá obrození.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz