Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sever proti Jihu, Vietnam... USA budou za války platit ještě za sto let

  17:25aktualizováno  17:25
Dá-li se spolehnout na historii, americká vláda bude platit za války v Iráku a Afghánistánu přinejmenším ještě sto let. K takovému závěru došla agentura AP, která zanalyzovala platby USA veteránům či jejich příbuzným z minulých i současných válek. Podporu platí i dvěma potomkům vojáků z války Severu proti Jihu.

Vojáci padlí v bitvě u Gettysburgu na fotografii z července 1863. | foto: Profimedia.cz

V západním světě je obvyklé, že váleční veteráni nebo jejich příbuzní dostávají penzi. Nejinak je tomu ve Spojených státech. Na podporu mají nárok třeba veteráni s válečnými zraněními, příbuzní vojáků zabitých ve službě, veteráni starší 65 let s minimálními příjmy nebo postižené děti bývalých vojáků.

U příležitosti desátého výročí zahájení spojenecké ofenzivy v Iráku (více k výročí čtěte zde) agentura AP spočítala, kolik Američané za poslední velké konflikty zaplatili, a to jen za podporu svým veteránům. A odhaduje také, že Američané jen za současné a minulé konflikty budou platit přinejmenším ještě sto let.

V současnosti Spojené státy vyplácejí desítky miliard dolarů na podporu válečných veteránů či jejich potomků z občanské války, španělsko-americké války, první i druhé světové války, korejské války, války ve Vietnamu, iráckého tažení a války v Afghánistánu. A náklady rapidně rostou.

Byť se to zdá neuvěřitelné, federální úřady skutečně vyplácejí dodnes peníze dětem vojáků, kteří bojovali za občanské války, známé též jako válka Severu proti Jihu. A to navzdory faktu, že skončila už před 148 lety (o americké občanské válce čtěte zde).

Fotogalerie

Američané vyplácejí měsíční podporu dvěma potomkům vojáků, kažedému posílají 876 dolarů (asi 17 400 Kč) měsíčně. Detaily o nich podléhají americkému zákonu na ochranu osobních údajů. Nicméně známo je alespoň to, že jeden pochází ze Severní Karoliny a druhý z Tennessee.

Na podporu mají totiž nárok děti veteránů, kterým ještě nebylo osmnáct let. A pokud jsou postižené a permanentně neschopné se o sebe postarat, tato podpora může být prodloužena po zbytek jejich života, vysvětluje AP s tím, že jeden potomek veterána se narodil zhruba v roce 1920 a další o deset let později.

Přičemž veterán, který byl během občanské války mladík, by měl tyto děti coby stařec. I takové případy jsou však známy. Například 86letá Juanita Tudor Lowreyová je potomkem jednoho z takových veteránů. Otec Hugh Tudor, který bojoval v barvách Unie, matku pojal za choť v době, kdy mu bylo 73 let. Ona byla o čtyřicet let mladší. Tudor přitom zemřel jen několik let po Juanitině narození.

Kromě toho Američané vyplácejí podporu i deseti dětem veteránů ze španělsko-americké války, která zuřila v roce 1898. Celkem je to přijde na 50 tisíc dolarů (necelý milion korun) ročně. To však není nic v porovnání s dalšími válečnými konflikty, které Spojené státy vedly či ještě vedou. Platby veteránům, jejich manželkám (vdovám) či dětem z první světové války přijde státní kasu ročně na 20 milionů dolarů (asi 400 milionů Kč). Druhá světová válka USA stojí v tomto ohledu pět miliard dolarů (99 miliard Kč) a korejská válka kolem 2,8 miliardy dolarů (55 miliard korun) ročně.

Veteráni z Vietnamu pak přijdou USA ročně na 22 miliard (436 miliard korun), přičemž suma se stále zvyšuje. Na vině je mimo jiné například chemická látka zvaná Agent Orange, kterou Američané ve vietnamských džunglích používali ke zničení tamních lesů, v nichž se skrýval protivník. Její dopad na zdraví vojáků není dodnes přesně stanoven, nicméně úřady uznaly, že by mohla mít na svědomí například cukrovku u některých veteránů, za což ti mohou žádat odškodnění. V poslední době je to nejvíce kompenzovaná nemoc u veteránů z Vietnamu.

Co tedy nejčerstvější konflikty, jako je první válka v Perském zálivu, ofenziva v Iráku nebo boj v Afghánistánu? Zatím přijdou kompenzace a podpory pro veterány těchto válek ročně 12 miliard dolarů (238 miliard Kč). A dá se čekat, že tato suma jen poroste; i vzhledem k tomu, že více vojáků přežívá díky vyspělé medicíně a technologiím válečná zranění, podotkla AP.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Putin bude nezávislý kandidát, na tiskovce vypráví vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin na bilanční tiskové konferenci (14.prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz