Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete, vzkázali poslanci na Hrad

  0:01aktualizováno  0:01
Vládní poslanci se ve středu pomstili prezidentu Václavu Klausovi za to, že je na říjnové schůzi veřejně kritizoval za podobu reformy veřejných financí. Oplátkou odmítli Pražskému hradu přidat požadovaných pětadvacet milionů korun na opravu památek.

"Pan prezident nás tady vypeskoval, že neumíme šetřit a rozhazujeme. Tak by nám to měl sám ukázat a začít u sebe," řekl na jednání rozpočtového výboru poslanec Petr Rafaj z ČSSD.

A jeho stranický kolega Jan Mládek dodal: "Prezidenta se nesluší kritizovat. Ale pokud se hodlá zúčastnit diskuse o finanční reformě, pak tuto nedotknutelnost ztrácí."

Jinými slovy: poslanci Klausovi na Hrad vzkázali, ať si vybere. Buď se jim nebude plést do vnitropolitického života a dostane peníze, anebo musí počítat s tím, že rozpočet pro jeho kancelář bude krácen.

O rozpočtu sice ještě bude hlasovat sněmovna, ale ta se většinou řídí doporučením rozpočtového výboru a jen málokdy ho změní. Komunističtí poslanci Klausovi zase vyčítali, že na Hradě příliš rychle rostou platy. Ty se mají v příštím roce zvýšit o pět tisíc korun - na 29 tisíc.

Prezidentova kancléře Jiřího Weigla zamítnutí rozzlobilo. "Osobní politické antipatie by při posuzování peněz pro kulturní památku, jako je Pražský hrad, neměly hrát roli," reagoval.

Kancléř Jiří Weigel poslancům připomněl, že nežádá peníze pro Václava Klause, ale pro Pražský hrad. "Jsou to vlastně i peníze pro poslance, kteří párkrát za rok sedí ve Vladislavském sále, jehož klenby jsou v havarijním stavu," řekl.

Zatímco sociální demokraté se cítili uraženi prezidentovou kritikou reformy veřejných financí, komunistům se zase nelíbil růst platů zaměstnanců kanceláře. "Tak výrazný mzdový nárůst jsme v jiném resortu neschvalovali," kritizoval poslanec za KSČM Svatomír Recman fakt, že se průměrný plat na Hradě zvedne o pět tisíc, tedy na devětadvacet tisíc korun.

Kancléř Weigel vysvětloval, že celková suma peněz na platy nevzroste - ubude zaměstnanců, takže si ostatní výrazněji polepší. Další poslanci kritizovali peníze určené na rekonstrukci plotu v Lánské oboře.

Peníze pro lesní správu v Lánech se nelíbily lidovci Miroslavu Kalouskovi - dostalo se mu vysvětlení, že stromy ničí přemnožená zvěř a v oboře se pohybují pytláci. Výsledek? Hrad se bude muset spokojit s částkou na opravy a údržbu památek ve výši 230 milionů korun.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz