Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Šetření zasáhne i české tajné agenty v zahraničí, vrátí se domů

  • 175
Česká civilní rozvědka zřejmě vyklidí některé své pozice v zahraničí. Úspory ve státním rozpočtu se totiž dotknou i této elitní tajné služby. Úřad pro zahraniční styky a informace se tak kvůli nedostatku peněz potýká s podobnými problémy, jaké panují v celé policii.

"V příštím roce očekáváme pokles tarifních složek mzdy o 10 procent stejně jako ostatní bezpečnostní sbory, další plošné snižování zatím neočekáváme, ani neplánujeme," řekl iDNES.cz ředitel služby Ivo Schwarz.

"Určitá dílčí omezení se ale asi dotknou našeho působení v zahraničí," připustil.

A podobnou předpověď jako Schwarz má i bývalý ředitel rozvědky a současný předseda bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan.

Tajné služby

Civilní rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace shromažďuje pro vládu a další ústavní činitele zpravodajské informace z ciziny.

Civilní kontrarozvědka (BIS) působí na území České republiky a získává informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku.

Vojenské zpravodajství nyní pracuje v zahraničí i České republice a zabezpečuje především informace o vojenském ohrožen

"Vysílání lidí do zahraničí je finančně náročné. Takže předpokládám, že kvůli úsporám rozvědka zřejmě nějaké destinace opustí," tipuje Bublan. Podle něj také lidem za hranicemi nyní také ubudou peníze na jejich aktivity.

Podle hlasů zevnitř tajné služby je přitom už současný počet agentů v zahraničí minimální.

Jakékoli bližší informace o práci ÚZSI jsou ale přísně tajné. Služba nezveřejňuje ani počet zaměstnanců, ani svůj rozpočet.

"ÚZSI? To je utajená část rozpočtu," reagoval například na otázku peněz pro rozvědku ministr vnitra Radek John.

Podle dostupných informací pro ni pracuje kolem tisícovky lidí a rozpočet představuje asi jedno procento z peněz, kterými disponuje ministerstvo vnitra. Jeho roční rozpočet je zhruba 61 miliard korun.

Odejdou další agenti?

Podle Bublana je rozvědka specifická tím, že peníze na platy lidí tvoří malou část výdajů, proti těm nutných na technologie, nákup supervýkonných počítačů nebo speciálních analytických programů.

Vedení úřadu prý již oznámilo svým zaměstnancům, že se jejich platy sníží o 15, v operativě dokonce až o 20 procent. Takové "fámy" ale nechce nikdo potvrdit.

Ivo Schwarz, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

Ředitel ÚZSI Ivo Schwarz.

Jisté ale je, že se tajná služba potýká se stejnými problémy, jaké má například pražská policie, tedy odchodem lidí. Podle zdroje iDNES.cz se k odchodu chystá řada mladších pracovníků rozvědky.

Ty nejlepší posty ve službě totiž drží jejich služebně starší kolegové a s omezením působnosti služby rapidně klesá šance vyjet na dobře placené místo do zahraničí.

"Úřad pro zahraniční styky a informace v letošním roce nepostihl žádný masový odchod příslušníků. Odešlo zhruba 10 procent příslušníků, z toho asi 50 procent v důchodovém věku, a běžný roční průměr je okolo 6 procent," řekl k odchodům iDNES.cz Schwarz.

Přesto podle něj kvůli úsporám zůstanou některá místa neobsazená. Specifickým problémem služby je také skutečnost, že přijímací řízení trvá až půl roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video