Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli šetření se kupuje šmejd, praskají nám rukavice, říkají lékaři

  17:16aktualizováno  17:16
Šetření v nemocnicích má další reálný dopad. Lékaři a sestry si stěžují, že zdravotnická zařízení nakupují nekvalitní pomůcky. Mluví například o rukavicích, které praskají, nebo o nebezpečných jehlách.
Levné rukavice praskají, upozorňují zdravotníci (ilustrační snímek)

Levné rukavice praskají, upozorňují zdravotníci (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Když spěcháte na sál a nepovede se vám obléknout ani pátý pár rukavic, aniž by nepraskl, to naštve. "Byl jsem teď vzteky bez sebe," tak popsal svůj pocit MF DNES chirurg z velké pražské nemocnice.

"Náš poměr byl tři ku deseti, takže se nám povedlo půlroční příděl rukavic spotřebovat za čtvrt roku. Od vedení jsme dostali příkaz šetřit. Jak, to neřekli. Hlavně, že oni ušetřili pár haléřů a pořídili nejlacinější rukavice, které beztak přišly dráž při jejich vyšší spotřebě," kroutí hlavou anesteziolog, který si raději koupil paklík osvědčených rukavic za své.

Takto hovoří další lékaři i sestry, avšak anonymně, s tím že veřejné vystoupení by jim přivodilo problémy.

Nebezpečné jehly v Česku?

"Přitom to není tajemství: nemocnice do soutěží ani nevypíší žádná kritéria kvality a zajímá je jediné: cena," říká Jana Bednaříková z firmy B. Braun, která je expertkou na rukavice. "Je paradoxní, že jsou to právě fakultní nemocnice, tedy ty největší a nejlepší, které se dívají po tom nejlacinějším," dodává.

Někteří dokonce tvrdí, že do nemocnic se tak vracejí praktiky z dob centrálně řízeného socialismu, kdy podniky nezvládaly pokrýt poptávku a lékaři a sestry si museli poradit sami "na koleně".

"Znovu jsem po letech viděla, jak si kolegyně v nemocnici, kde jsem byla na praxi, stříhaly náplasti na menší kousky, aby měly čím pacientům zalepit rány," popisuje zdravotní sestra z operačního sálu.

"Jsem ráda, že dělám někde, kde je vedení rozumné, takže sice taky koupilo nejlevnější rukavice, které praskaly, nebo zátky na infuze, které se lámaly a protékaly, ale stačilo se ozvat a poté, co jsme zásobu ze skladu spotřebovali, už nám koupili lepší," dodává sestra.

I tak se však v této nemocnici přes léto místo na týden uzavřelo operační oddělení na tři týdny, protože se šetří. "Máme vyčerpaný limit až do října, takže není vyloučeno, že na podzim přestaneme operovat na další tři týdny," říká.

Jsou ovšem údajně i horší věci. Někteří výrobci tvrdí, že se v Česku objevily i levné jehly, které sice vyhrály cenovou nabídku nemocnice, jenže pod mikroskopem vypadají jakoby mírně roztřepené, tedy nekvalitní výrobek. Což mimo jiné znamená, že pacientům takové jehly zbytečně způsobí větší poranění: potrhají jim žíly.

Nemocnice se hájí a poukazují na dva roky starou protikorupční strategii ministerstva zdravotnictví. Tedy nařízení exministra Leoše Hegera (TOP 09), podle něhož musí přímo řízené organizace podřídit výběr dodavatelů při soutěžích nejnižší cenové nabídce.

"Při nákupu materiálu, týká se to i rukavic či injekčních jehel, používáme jako hlavní kritérium cenu," konstatuje mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Lukáš Matýsek. Totéž říká i mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant, ale oba se shodují, že si kontrolují i kvalitu zboží.

Podle zkušeností Jany Bednaříkové z B. Braun je paradoxní, že nemocnice dělají nákladné operace jako náhrady kloubů, a přitom šetří na haléřích u rukavic. "A to už nemluvím o tom, že někde jdou dokonce do rizika, že lékaři operují hodinu pod rentgenovým zářením v obyčejných rukavicích, přitom existují takové, které jim ruce před zářením ochrání," tvrdí.

Kvalita za rozumnou cenu?

Pro představu: u chirurgických rukavic se ceny za pár pohybují mezi 8 až 12 korunami, u obyčejných pro ambulance od šedesáti haléřů do koruny dvacet. Průměrná nemocnice jich celkem spotřebuje asi pět milionů kusů ročně.

Potíž je, jak poukazuje i asociace CzechMed, která sdružuje výrobce zdravotnické techniky, že nemocnicím chybí metodika, která by zajistila kvalitu zboží. Takže nikoho nezajímá, zda laciný materiál nepoškodí lékaře či pacienta.

"Je líbivé, jak se chce všude šetřit, zejména v rozjitřené atmosféře předražených zakázek, ale stačí si uvědomit, jak nakupujete pro sebe, a zjistíte, že jen o ceně to nikdy není," upozorňuje Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

Asociace navrhuje, aby nemocnice soutěžily dvoukolově. "První kolo nastaví minimální kvalitu zakázky. Kdo postoupí, bude soutěžit o cenu," navrhuje Palát.

Tím by se mohly hned na začátku vyřadit například levné jehly z Asie nebo rukavice, u nichž nikdo netestoval propustnost chemických látek a virů. "Rádi bychom také s nějakým pracovištěm spočítali, jak velké náklady je stojí kvalitní věc, třeba právě rukavice, v porovnání s vyšší spotřebou těch laciných, které se ale často trhají," říká Jana Bednaříková. Potíž je, že firmě se zatím takovou nemocnici nepodařilo najít.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz