Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sesuvů přibývá, půda se po opadnutí vody bude hýbat několik dní

  12:51aktualizováno  12:51
Moravskoslezský kraj i nadále ohrožují sesuvy podmáčených svahů. Jejich počet už překročil desítku a nelze vyloučit, že číslo poroste. Do terénu vyrazili geologové. "Po deštích prý potrvá až pět dnů, kdy se sesuvy budou objevovat, protože podloží našeho kraje je jílovité a svažité," řekla iDNES.cz mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Sesuv půdy poškodil dům v Dolních Domaslavicích nedaleko přehrady Žermanice (19. května 2010) | foto: ČTK

V Karviné se v noci na dnešek utrhla zemina na dvou místech v městské části Ráj. Na Rajeckém kopci není sesuv zatím nijak dramatický. Na druhém místě - v Podlesí - se v noci utrhl asi 150 metrů dlouhý úsek vozovky a hrozí tu sesuv zalesněného svahu. Rodina se z domu, který stojí hned vedle trhliny, odmítla v noci evakuovat.

Po dopoledni je jasné, že Trhlina na vozovce v ulici Podlesí v Karviné. sesuv by žádné domy ohrozit neměl. Pokud by se ale vozovka kvůli podmáčené půdě poškodila ještě víc, odřízla by se tak od Karviné osada s padesátkou obyvatel. Proto dnes přijede těžká technika. "Musíme udělat taková opatření, aby svah neodjel, tedy zpevnit vozovku, osekat stromy, odvést hromadící se vodu," řekl iDNES.cz tajemník karvinského magistrátu Roman Nogol.

"Je to potenciální hrozba, kterou monitorujeme. Dojde sice k zásahu techniky, ale není to tak dramatické, že bychom potřebovali armádu, řešíme to vlastními silami," dodal Nogol s tím, že o evakuaci lidí z osady zatím neuvažují.

Půda se bude sesouvat ještě několik dní

Do terénu ráno vyrazili geologové, aby situaci v kraji zmonitorovali. "Vesměs jsou to sesuvy v řádu centimetrů, nikde nehrozí akutní nebezpečí ohrožení životů," řekla iDNES.cz mluvčí kraje Šárka Vlčková.

"Po deštích se podle geologů budou sesuvy objevovat asi pět dnů, protože podloží našeho kraje je jílovité a svažité, takže je tu předpoklad, že zasažených území bude mnohem víc. Zatím se to mapuje. Geologové musí zjistit, jestli je to v pohybu, jestli se to zastavilo a jestli to má dopad na nemovitosti," dodala Vlčková.

Půda se ráno sesunula i na dvou místech na Frýdecko-Místecku, ve Skalici a Řepišti. V obci Řapiště, která leží na pravém břehu řeky Ostravice, došlo k pouze k drobným sesuvům. "žádné nemovitosti to neohrožuje," řekl iDNES.cz starosta obce Rostaslav Kožušník.

Voda naopak vyhnala z domova rodinu ve Fryčovicích v okrese Frýdek-Místek. "Máme dům nad řekou, v pondělí se k nám začala valit voda z polí. Jsme vysoko, takže vodu jsme vůbec nečekali," řekli reportérovi MF DNES majitelé domu s tím, že teď čekají na statika.

V Horních Bludovicích se svah nad řekou Lučinou sesunul ve tvaru podkovy v délce přes 200 metrů a je nadále v pohybu. "Přivolaní geologové ale zjistili, že nejsou ohroženy žádné domy v okolí ani čistička odpadních vod, která je na kopci," řekla mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková s tím, že situaci nadále monitorují.

Sesuvy půd ohrožují i Zlínský kraj. "V Lidečku by případný sesuv ohrozil hlavní přivaděč pitné vody. Situace se aktuálně řeší. V Kelníkách je ohrožen obecní majetek a silnice," sdělil iDNES.cz Milan Plesar, tiskový mluvčí Zlínského kraje.

"Pravděpodobnost přerušení dodávek vody je velká. Výpadek by se dotkl deseti až dvaceti tisíc lidí," doplnil starosta Lidečka Vojtěch Ryza.

V Lidečku byl sesuv v minulosti už několikrát. V roce 1997 kvůli vodě, v roce 2006 kvůli vodě a masám sněhu. "Vždy se země posouvala směrem k hlavnímu přivaděči. Od té doby pracujeme na tom, aby se udělala přeložka. Nyní se vlivem silných dešťů půda pohnula o půl metru. Přerušení by se dotklo v oblasti Hornolidecka až dvaceti tisíc lidí. Je připravený scénář, že by vodu rozvážely cisterny," uvedl Ryza.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz