Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestry z krajských nemocnic chystají stávku, berou méně než ve fakultních

  5:23aktualizováno  5:23
Zdravotní sestry z nemocnic řízených Zlínským krajem chtějí vyhlásit stávkovou pohotovost. Cílem je dosáhnout vyššího platu. Zatímco sestřičky tady mají v­ průměru 20 500 korun měsíčně, v Olomouci berou za stejnou práci 27 tisíc korun.
Sestry z krajských nemocnic upozorňují na to, že berou v průměru o několik tisíc korun měsíčně méně než jejich kolegyně ze státních zařízení, například z fakultních nemocnic.

Sestry z krajských nemocnic upozorňují na to, že berou v průměru o několik tisíc korun měsíčně méně než jejich kolegyně ze státních zařízení, například z fakultních nemocnic. | foto: MF DNES

Jestli stávkovou pohotovost skutečně vyhlásí, to napoví výsledek jednání na krajském úřadě, kterého se v úterý kromě zástupců sester zúčastní i odboráři a ředitelé nemocnic ve Zlíně, Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně.

Na nedostatečné finanční ohodnocení upozorňují sestry z krajských nemocnic dlouhodobě, s požadavky na řešení své situace vystoupily v září i na jednání zastupitelstva kraje.

"Jenže dosavadní jednání s krajem i vedeními nemocnic k žádnému výsledku nevedly. Pokud se situace nezmění ani v úterý, jsme odhodlány vyhlásit stávkovou pohotovost," prohlásila jedna je zdravotních sester zlínské Baťovy nemocnice, která si nepřála být jmenovaná, protože nově přijatý vnitřní předpis tohoto zařízení zakazuje zaměstnancům hovořit s novináři.

Radní: Není to akutní problém

O riziku stávkové pohotovosti vím od září. Situaci kolem platů sester nepovažuji za tak akutní. Větším problémem nemocnic, které zřizujeme, je podle mě nedostatek lékařů," prohlásila Hana Příleská, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Nespokojené sestry z krajských nemocnic upozorňují na to, že berou v průměru o několik tisíc korun měsíčně méně než jejich kolegyně ze státních zařízení, například z fakultních nemocnic.

Tam mzdy určují státní platové tabulky, sestry si tak měsíčně přijdou v průměru na 27 tisíc korun. V akciových společnostech, což je případ čtyř nemocnic zřizovaných Zlínským krajem, tyto tabulky neplatí, průměrný plat sestry se tak pohybuje kolem 21 tisíc korun.

"Ve zlínské nemocnici je to dvacet a půl tisíce měsíčně, a to včetně příplatků za přesčasy, noční směny, víkendy a ­svátky. Současná krajská vláda by měla konečně splnit předvolební slib a převést nemocnice z akciových společností zpět na příspěvkové organizace," je přesvědčená jiná ze sester Baťovy nemocnice.

Dodala, že v tomto zařízení je odhodlání sester stávkovat největší. "Vyhlásíme stávkovou pohotovost klidně i samy, bez kolegyň ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti," potvrdila.

Podle Příleské kraj za platové rozdíly ve svých a státních zařízeních nemůže. Upozornila, že stát financuje svá zdravotnická zařízení přímo z rozpočtu, ve kterém se další peníze na mzdy hledají snáze. "Kraj nemocnice platí z rozpočtového určení daní. V jeho příjmech není zohledněno, že ve státních zařízeních přidávají na platy. Jde o státem špatně nastavený systém," je přesvědčená.

Dlouhodobě horší finanční ohodnocení v krajských nemocnicích ve srovnání se státními nebo soukromými zařízeními způsobilo to, že v­nich chybí kvalifikovaný personál, ať už lékaři nebo sestry.

Například v Baťově nemocnici schází několik desítek sester a to především zkušených nebo s atestací pro anestezii, resuscitaci a intenzivní péči. "Některá oddělení fungují jenom díky tomu, že tam pracují důchodkyně. Studentky ze zdravotnických škol se sem nehrnou. Po nástupu do práce dostanou čtrnáct a půl tisíce korun, a to přitom vykonávají vysoce kvalifikovanou, náročnou a zodpovědnou práci," řekla další ze sester.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz