Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestry Havelkovy zazpívají v Řeznické

  12:57aktualizováno  12:57
N o v é M ě s t o - Přestože dámské vokální kvarteto Sestry Havelkovy vystupuje často po celé republice, v metropoli nebylo jednoduché na jejich koncerty narazit. To se právě změnilo - koncert ve čtvrtek 31. ledna v Divadle v Řeznické odstartuje pravidelná měsíční setkání s ranou swingovou hudbou. "Pět letních pražských koncertů na lodi bratří Formanů, které měly úspěch, nás přivedlo na myšlenku, že chceme v metropoli vystupovat pravidelně," tvrdí svorně Sestry Havelkovy.

Kvarteto koncertuje s vlastní kapelou Sestry Havelkovy Band a zároveň v rámci programu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. S Ondřejem Havelkou je pojí společná minulost v Originálním pražském synkopickém orchestru. Právě tam Sestry Havelkovy od počátku 80. let působily jako trio různého složení, podle toho, jak jeho členky odcházely na mateřskou dovolenou a zase se vracely. Až v roce 1994 se složení ustálilo a od té doby jsou Sestry Havelkovy čtyři: Dana Šimíčková, Petra Kohoutová, Olga Bímová a Anna Vávrová.

V roce 1994 také kvarteto vydalo svou první sólovou desku starých trampských písniček Až tě tvá dívenka zklame… O rok později opustily společně s Ondřejem Havelkou Originální pražský synkopický orchestr a kromě účinkování v jeho programu začaly posilovat i sólové aktivity s vlastním orchestrem v obsazení piano, tenorsaxofon, altsaxofon, trubka, violinofon, kytara, bicí a kontrabas pod vedením Jaroslava Šimíčka.

"Repertoár hledáme na starých deskách, v archivech a u sběratelů," vysvětluje Dana Šimíčková, která společně se svým mužem Jaroslavem písně aranžuje. "Materiálu je tolik, že se to nedá ani zpracovat. Dvacátá a třicátá léta bylo nesmírně tvořivé období."

Tuto skutečnost potvrzuje i druhé album Bláznivý den, které vydaly v roce 1996. Nazpívaly na něm písně předválečného swingového hitmakera Jiřího Traxlera, jehož jméno po válce zapadlo - některé z nich vůbec poprvé. Většinu z nich našly právě v archivech. "Pro pravidelné koncerty musíme obnovit repertoár, abychom mohly divákům nabídnout každý měsíc něco jiného," vysvětluje další z členek, Petra Kohoutová.

"Naštěstí máme nasbíraný materiál na další desku, která se bude jmenovat podle amerického hitu Love me or leave me a kromě toho by se tam měly objevit písničky Růžová krinolína, Modravých dálek volání či slavný Avignon ve swingové úpravě." Snaha Sester Havelkových a jejich bandu o zachování nejčistší stylovosti se netýká jen vlastní interpretace a instrumentace českých, amerických a německých písní z 30. let, ale i celkového jevištního pojetí, průvodním slovem počínaje a dobovým projevem a dobovými kostýmy konče.

"Získaly jsme spoustu originálních šatů z dvacátých a třicátých let, ale v těch se bohužel nedá vystupovat často, protože se opotřebovávají. Proto vystupujeme v kostýmech Lenky Hajné, originální výšivky nám dělá Alena Pivoňka, která snad jako jediná dnes vyšívá korálky," řekla Anna Vávrová. Dobový jevištní projev prý mají Sestry Havelkovy za ta léta v krvi. Předválečné hvězdy však nekopírují, protože v dnešní době je nutné dát vystoupení nadsázku a je mný humor. "Bez toho by to nebylo přijatelné," shodují se Sestry Havelkovy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Inkluze nám toho víc vzala, než dala, míní ředitelka speciální školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy praktické a speciální v Chebu.

Po takřka dvou letech fungování hodnotí ředitelka Základní školy praktické a speciální v Chebu a dlouholetá kantorka...

Pražská koalice se rozpadá, ANO hrozí výpovědí koaliční smlouvy

Noví pražští zastupitelé skládají slib (26.11.2014)

Půl roku před komunálními volbami přichází zpráva o možném rozpadu pražské koalice. Hnutí ANO jedná o vypovězení...

Vrchní soud potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě

Vedoucí Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v Ostravě Nela Lisková.

Olomoucký vrchní soud potvrdil zrušení samozvaného doněckého konzulátu v Ostravě. Zamítl tak odvolání předsedkyně...

Najdete na iDNES.cz