Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestry chrání před agresivními pacienty náramky s alarmy

  14:47aktualizováno  14:47
Nemocnice ve Svitavách se rozhodla chránit svůj personál před agresivními lidmi. Sestrám a dalším zaměstnancům rozdá náramky s alarmem. Stačí, aby v nouzi zmáčkli tlačítko, a jiný zdravotník jejich signál zachytí a okamžitě zařídí pomoc.
Zdravotníky ve Svitavské nemocnici budou chránit náramky s alarmem. (Ilustrační foto)

Zdravotníky ve Svitavské nemocnici budou chránit náramky s alarmem. (Ilustrační foto) | foto: Michal SváčekMF DNES

"Máme připraveno osmnáct náramků a dostanou je zdravotníci, kteří jsou v době služby sami na pracovišti," upřesnila manažerka kvality nemocnice Eva Havlíková.

Nedávno měla tato nemocnice co do činění s agresivní ženou. Ta navštívila zařízení s úmyslem krást. Když ji chtěly sestry zadržet, zaútočila na ně. Jedna ze sester byla v té době těhotná a po incidentu musela odejít na neschopenku.

Bezpečnostní systém nabízí podle manažerky Havlíkové ještě další využití. Svitavští zdravotníci ho chtějí do budoucna rozšířit například o kontaktní podložku, která upozorní personál nemocnice na neklid pacienta na lůžku, kde hrozí pád. Systém také odhalí třeba kouř.

Tím však péče o bezpečnost zdravotního personálu a pacientů ve Svitavské nemocnici nekončí. "V současné době pracujeme na propojení dorozumívacího zařízení s kamerovým systémem na gynekologicko-porodnickém oddělení, kde jsme v poslední době zaznamenali nejvíce nevítaných návštěv," uvedla Havlíková. Pokud se systém osvědčí, vybaví nemocnice stejně i ostatní oddělení, dodala.

"Chceme tak chránit personál, ale hlavně naše pacienty před vstupem nežádoucích osob na oddělení především v odpoledních a nočních hodinách," doplnila Havlíková.

Právě noční návštěvy opilých agresivních pacientů přidělávají práci zdravotníkům na chirurgické ambulanci v Orlickoústecké nemocnici. Měsíčně zde ošetří někdy i šedesát lidí pod vlivem alkoholu nebo drog, průměrně deset jich musí po ošetření zůstat v nemocnici.

"Je to velký problém. Těchto lidí je dost. Prakticky každý den se objeví někdo, zpravidla pod vlivem alkoholu, kdo ohrožuje ostatní. Téměř denně tak musí zasahovat buď bezpečnostní agentura, nebo policisté," konstatoval ředitel Orlickoústecké nemocnice Martin Procházka.

Podle něj sice mnohdy stačí, když agresivní člověk vidí uniformu pracovníka bezpečnostní agentury, ale někdy je zásah policie nevyhnutelný. "V lékařských zápisech se zcela běžně objevuje dovětek vyvedení opilého pacienta. Ten navíc bohužel někdy rozbije dveře nebo jinak poškodí areál nemocnice. Z těchto lidí se pak velmi těžko vymáhá náhrada škody," konstatoval Procházka.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz