Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestra zabíjela pacienty, aby uvolnila lůžka

  19:28aktualizováno  19:28
Vrchní sestra z nemocnice ve městě Crewe v severozápadní Anglii zabíjela pacienty, aby uvolnila jejich lůžka pro další nemocné. Chesterský soud ji uznal vinnou z usmrcení dvou starých lidí. Původní obvinění hovořilo o čtyřech obětech její snahy regulovat počet pacientů. Žena půjde na pět let za mříže.

Osmačtyřicetiletá Barbara Salisburyová se po oznámení rozsudku rozplakala. Jakoukoliv vinu popírá a tvrdí, že si žádného z pacientů, které měla před několika lety zabít, nepamatuje.

Soud rozhodl, že se vrchní sestra v letech 1999 až 2002 pokusila zabít osmaosmdesátiletého Maye Taylora a dvaadevadesátiletého Franka Owena.

Pacientům podávala nadměrné dávky morfinu a nechávala je ležet na zádech bez polštáře, aby se udusili vlastními hleny.

Soudce Charles Pitchford uložil bývalé sestře pět let za mřížemi za každý z pokusů o vraždu. Tresty si však bude odpykávat souběžně, ve vězení tedy stráví celkem jen pět let.

Pokus o zabití dalších dvou pacientů - šestasedmdesátiletého Jamese Byrnea a jedenaosmdesátiletého Reubena Thompsona - se Salisburyové prokázat nepodařilo. Svědci však slyšeli, jak Byrneovi říkala "vzdej to, je čas odejít".

Sestře vadilo, že staří pacienti blokují lůžka
"Povinností zdravotní sestry je pečovat o pacienty a pod vedením lékařů ochraňovat jejich životy," řekl Pitchford při odůvodňování rozsudku.

"Porota zjistila, že v případě dvou pacientů, jejichž život se blížil ke konci, jste však tuto svou povinnost nesplnila. Zneužila jste jejich důvěry a snažila se uspíšit jejich smrt. Nedokážu si vysvětlit, co vás k tomu vedlo," dodal.

"Podle popisu svědků byly vaše léčebné metody bezcitné a neprofesionální. Pro některé kolegy byla práce vedle vás traumatizujícím zážitkem," řekl Pitchford.

Svědkové potvrdili, že se Salisburyová netajila tím, že jí starší pacienti, často vážně nemocní či umírající, byli na obtíž. Vadilo jí prý, že blokují lůžka na jejím oddělení.

Žalobce Robin Spencer během soudu řekl, že obžalovaná naváděla další sestry, aby nechali pacienta Owena ležet na zádech bez polštáře. Při tom jim říkala: "Při troše štěstí se mu plíce naplní hlenem a zemře."

Svědci také popsali, jak nabručená Salisburyová byla, když zjistila, že i po jejím návratu z pracovní neschopnosti v březnu 2002 je Owen stále naživu. Píchla mu tedy morfin a pacient zemřel, ještě než jí skončila směna.

Na ženino bezcitné chování upozornily kolegyně
Vyšetřování začalo, když si dvě sestry stěžovaly na to, jak jejich nadřízená zachází s Mayem Taylorem, který zemřel rovněž v březnu 2002.

Salisburyová prý lhala lékařům o tom, jaké má pacient bolesti a posléze spustila přístroj, který nemocnému nadávkoval větší množství morfinu.

Právník obžalované Salisburyovou u soudu hájil tím, že dosud neměla záznam v trestním rejstříku a že se v letech 2002 až 2003 léčila s depresí.

Na závěr procesu, který trval šest týdnů, přečetl prohlášení, ve kterém její muž a dcery odmítají rozsudek. "Víme, že nic takového nespáchala," píší. "Toto je tragický den pro ni, pro nás, ale také pro všechny lidi této profese," dodávají.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ exnáměstka Malíře je zpět, za zmanipulovaný nákup mu navrhli 5 let

Bývalý náměstek primátora Josef Malíř u Okresního soudu v Hradci Králové.

Nejvyšší soud vrátil do Hradce Králové případ exnáměstka hradeckého primátora Josefa Malíře, který podle obžaloby...

Na Tachovsku se našel mrtvý muž, příčinu smrti objasní až pitva

Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v prostorách bývalých...

Zemřelý padesátiletý muž z Německa se našel v sobotu v maringotce na Tachovsku. Koroner vyloučil cizí zavinění, ale...

Na krajnici ležel mrtvý muž. Pitva ukázala, že jej srazilo velké auto

Místo nálezu mrtvého muže na silnici /37  nedaleko Medlešic.

Na silnici mezi Pardubicemi a Chrudimí ráno jeden z projíždějících řidičů našel muže bezvládně ležícího na krajnici....

Najdete na iDNES.cz