Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šestina lidstva hladoví

  13:06aktualizováno  13:06
Podle nejnovější zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) téměř šestina lidstva hladoví, je podvyživená a zůstává odsouzena k bídě. Celkem je to přes 800 milionů lidí. Ještě nedávno si OSN ke splnění svého cíle – snížit počet hladovějících na této planetě na polovinu - vytyčila rok 2015. Už teď se ale prohlašuje, že to bude možné nejdříve za tři další desetiletí - pokud vůbec, napsal německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Hlavní faktory, které přispívají k chudobě zemí
Celá léta se také opakovaně vypočítávají stejné nedostatky a opominutí: nedostatečná podpora rozvojových zemí ze strany průmyslově vyspělých států, trestuhodné zanedbávání zemědělství v zemích postižených hladomorem, zneužívání finanční pomoci zkorumpovanými vládci v takzvaném třetím světě a nedostatečný přístup jihoamerických, afrických a asijských výrobků na západní trhy, mimo jiné také, a to v neposlední řadě, na trhy Evropské unie.

Takřka nezmíněny naproti tomu zůstávají další faktory, které ztěžují odstraňování té nejhorší bídy přinejmenším stejnou měrou: občanské války, mocenské boje a diktátorské režimy, jejichž vládci se bezostyšně obohacují na úkor svých poddaných.

Na vrcholu žebříčku nejchudších jsou země s válečnými konflikty
Nikoliv náhodou zaujímají ve statistice zveřejněné k letošnímu Světovému dni výživy (16. října) prvních pět příček v seznamu nejchudších zemí světa opět Afghánistán, Haiti, Burundi a Mosambik v čele se Somálskem - tedy především země, které jsou dějištěm válečných konfliktů a v nichž jde o všechno možné, jen ne o blaho a prospěch obyvatel.

Afghánistán se například stal jedním z největších producentů drog na světě, zatímco jeho obyvatelstvo, týrané radikálním islámským hnutím Taliban, jde vstříc další hladové zimě.

Obě nejlidnatější země světa, Čína a Indie, si naopak vysloužily od FAO poměrně dobré vysvědčení. Ani to není náhoda. Tam, kde jsou politické poměry alespoň z větší části stabilní a ještě lépe navíc demokraticky zakotvené, dají se v boji proti hladu v budoucnu očekávat méně děsivé bilance.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Najdete na iDNES.cz