Muchomůrka růžovka (vpravo) a tygrovaná (vlevo) se v některých fázích růstu...

Muchomůrka růžovka (vpravo) a tygrovaná (vlevo) se v některých fázích růstu mohou nebezpečně podobat. | foto: houbar.cz

Při hře v lese se šestiletá dívka otrávila muchomůrkou tygrovanou

  • 2
V třebíčské nemocnici skončila šestiletá dívenka poté, co při hře v lese "ochutnala" muchomůrku tygrovanou. Otravu potvrdily toxikologické testy. Dívka přežila a už je doma.

Dívka byla hospitalizovaná na oddělení ARO. Houbu dívka snědla sama zasyrova, proto zbytek rodiny nebyl ohrožen.

Odborníci ale zásadně varují i dospělé. Vůbec nedoporučují muchomůrkovité houby sbírat, protože záměna mezi nimi je poměrně snadná. Kdo nemá potřebný cvik, může si snadno splést muchomůrku tygrovanou s muchomůrkou šedivkou nebo růžovkou. Na některých stanovištích se rozdíly mezi nimi téměř stírají.

"Muchomůrkovité houby jsou nebezpečné v tom, že se sobě výrazně podobají jedlé druhy s těmi prudce jedovatými," upozornil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

O muchomůrce tygrované se dozvíte víc zde

To podle něj platí právě pro muchomůrku tygrovanou, kterou lze snadno zaměnit s muchomůrkou růžovkou či s muchomůrkou šedivkou. "Proto těm, kteří nejsou odborníky, nedoporučujeme odvážně experimentovat. Když si nejsou jistí, ať muchomůrky vůbec nesbírají," dodal.

Podle něj jsou nejsnáze odlišitelné hřibovité houby, jedovatý satan má výrazné znaky. A tak odborníci radí sbírat raději hříbky.


Video