Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šestice lídrů ČSSD má dvě nové tváře

  16:06aktualizováno  16:06
Sociální demokraté zvolili vedení. Ve funkci místopředsedů potvrdili delegáti sjezdu ČSSD hned v prvním kole Marii Součkovou, Zdeňka Škromacha, Stanislava Grosse. Staronové vedení doplní Martin Starec a primátor Olomouce Martin Tesařík. Post předsedy obhájil už v sobotu premiér Vladimír Špidla.

Nejdéle rozhodovali delegáti sjezdu o pátém místopředsedovi. Olomoucký primátor nakonec porazil předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka až ve druhém kole volby.

Ve vedení nejsilnější vládní strany Tesařík nahradí někdejšího ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita, který svou funkci na letošním sjezdu už neobhajoval.

Stanislav Gross zůstává první místopředsedou.  Martin Starec se stal místopředsedou pro rozvoj ČSSD.

"Procházeli jsme určitým obdobím vnitřního napětí a teď se potřebujeme konsolidovat," prohlásil s volbou spokojený předseda strany, který si také myslí, že je dobře, že se nyní tým ve vedení strany příliš neobměnil.

Sjezd přijal rezoluci k válce
Emotivní reakce provázely diskuzi o rezoluci k Iráku.  V sále pražského Kongresového centra se dokonce ozývalo nesouhlasné pískání. 

Sjezd nakonec přijal dokument, podle něhož válka nebyla nevyhnutelná. Bez mandátu OSN je v rozporu s mezinárodním právem, uvádí se v textu, který je ostřejší než ten, na němž se nedávno shodla vláda. Předseda strany Vladimír Špidla se zdržel hlasování.

Ve svém závěrečném usnesení ocenil sjezdu práci a zásluhy předchozího předsedy Miloše Zemana. Podle deleátů se zasloužil o vzestup státu i celé společnosti.

Post předsedy obhájil Vladimír Špidla
Post předsedy obhájil v prvním kole volby premiér Vladimír Špidla, když porazil exministra průmyslu Rusnoka o 152 hlasů. Rusnoka v tajné volbě volilo 147 sociálních demokratů. Špidla potřeboval ke zvolení 273 hlasů a dostal o 26 více.

Po oznámení výsledků většina sálu Kongresového centra povstala a tleskala.

Dva ze čtyř kandidátů, bývalá poslankyně Jana Volfová a starosta pražských Letňan Josef Dobrý, se své šance vzdali.

Špidla po svém opětovném zvolení poděkoval a vyjádřil přesvědčení, že v následujících dvou letech, kdy bude straně předsedat, bude na jeho hlavu padat méně kritiky než v uplynulém období.

K vítězství mu popřál i jeho oponent Rusnok. "Strana bude zreformována debaklem v příštích volbách, který ji pravděpodobně čeká," prohlásil poté Rusnok před novináři.

Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl dal v rozhovoru s novináři opět najevo, že za lepšího šéfa strany by považoval Stanislava Grosse. Podle něj počet hlasů, kterým byl Špidla zvolen, nedává dostatečný mandát pro vyřešení sporů ve straně.

Špidlovo zvolení naopak přivítal například předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. "Jsem rád, že předseda Vladimír Špidla dostal možnost pokračovat ve své práci," uvedl.

Část vedení zvolil sjezd již v sobotu
Dosavadní první místopředseda ČSSD Stanislav Gross podle očekávání obhájil svou funkci ve vedení. Byl jediným kandidátem, který se o křeslo druhého muže ČSSD ucházel. Na sjezdu pro něj hlasovalo 419 z 521 delegátů.

Politologové: Volba upevnila vládu

"Chtěl bych slíbit, že se budu starat a snažit o to, aby sliby, které zaznívaly z tohoto řečniště, byly splněny," poděkoval Gross za své zvolení.

Nástupcem Karla Kobese ve funkci místopředsedy pro řízení ČSSD se stal čtyřicetiletý Martin Starec. Vnuk Františka Tržického, známého českého právníka a dlouholetého člena ČSSD bývá označován za blízkého spolupracovníka Stanislava Grosse.

Dosavadní místopředseda ústřední kontrolní komise strany porazil ve volbě druhou kandidátku na tento místopředsednický post Janu Volfovou. Zvolilo ho 392 delegátů, Volfové dalo hlas 96 sociálních demokratů.

O další tři místopředsednická křesla se ucházelo sedm sociálních demokratů.

Škromach a Gross v kandidátce chyběli
Mezi kandidáty na předsednický post nebyl Zdeněk Škromach ani Stanislav Gross, kteří měli největší šance Špidlu ohrozit. Jejich odmítnutí kandidatury proto jeho pozici velmi posílilo.

Předsedové KDU-ČSL a Unie svobody- DEU Cyril Svoboda a Petr Mareš se ve svém vystoupení přimlouvali za pokračování koaliční spolupráce těchto tří stran.

Delegáti sjezdu ČSSD kritizovali vedení. Fencl žádal nové vůdce. Podle Rusnoka stranu vydírají koaliční partneři a Volfová zase předesedovi neodpustila, že nepodpořil prezidentskou nominaci Miloše Zemana.

Čtěte glosu Martina Komárka:
Napoleon Špidla

Diskuse o evropské integraci se zúčastnil také komisař pro rozšíření Evropské unie, německý sociální demokrat, Günter Verheugen. Ujišťoval, že nepřišel dělat kampaň pro vstup Česka do evropského společenství, ale pouze informovat.

Podle něj však má unie jen dvě možnosti: buď se rozhodnout pro společnou evropskou politiku a bezpečnost, nebo v opačném případě zůstat pouhým společným obchodním prostorem.

Místopředseda ČSSD Stanislav Gross na sjezdu strany v pražském Kongresovém centru vhazuje svůj hlas do urny. (29. března 2003)

Vladimír Špidla na sjezdu ČSSD, kde v prvním kole volby obhájil post předsedy strany. Delegáti mu dali 299 hlasů. (29. března 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz