Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest uprchlíků opustilo Úřad vysoké komisařky OSN

  21:34aktualizováno  21:34
- Šest čečenských uprchlíků využilo nabídky ministerstva vnitra k alternativnímu ubytování v České republice a v pátek v podvečer opustilo Úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Praze, kde pobývali od středy. ČTK to řekla mluvčí úřadu Ivana Ünlüová. "Naše jednání s uprchlíky bylo úspěšné, šest jich využilo nabídky k alternativnímu ubytování. V jednání se zbylými patnácti stále pokračujeme," řekla mluvčí.

Zbylí uprchlíci stráví na kobercích v kanceláři nejméně další, už třetí noc. Oproti čtvrtku ovšem mají běženci větší šanci, že nebudou muset zůstat v tuzemsku (kde se necítí bezpečně), ani nebudou deportováni zpět do Čečenska.

Mluvčí pražské pobočky UNHCR Ivana Ünlüová v pátek prohlásila, že její úřad je ochoten běžencům zprostředkovat odjezd a pobyt v uprchlickém zařízení ve "třetí zemi".

To by ovšem znamenalo, že UNHCR nepovažuje Českou republiku za zemi bezpečnou pro uprchlíky a že tudíž ani jiní běženci tu od státu nedostávají dostatečnou ochranu.
"Taková interpretace není správná. Naším úkolem je pomáhat lidem v tísni. V některých opravdu výjimečných případech je - po zvážení všech pro a proti - lepší přistoupit na požadavky uprchlíků," řekla mluvčí.

Zástupci ministerstva vnitra v pátek opustili UNHCR po pětihodinové diskusi s tím, že už dále není o čem jednat. Rozhovorům předcházelo už den a půl dlouhé vyjednání. "Už není, o čem se bavit. Rozhodnou se musí oni sami," prohlásil ředitel odboru pro uprchlíky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Dodal, že vnitro dalo běžencům několik nabídek. Mohou být přemístěni do jiného uprchlického zařízení s extra ostrahou, kde by byli pouze Čečenci. Anebo mohou stáhnout svou žádost o azyl.

V případě, že se Čečenci rozhodnou pro druhou variantu, UNHCR jim zprostředuje odchod jinam. Právě to byl ve čtvrtek hlavní požadavek uprchlíků: "Dnes ovšem nejsou schopni se jasně rozhodnout, jaká varianta by jim lépe vyhovovala. Zatím tedy zůstanou u nás, budeme s nimi dále hovořit," dodala v pátek mluvčí.

Čečenští manželé stáhli žádost o azyl
Manželé ve čtvrtek 23. března 2000 stáhli žádost o azyl a využili nabídku k návrat domů.
"Počet uprchlíků na úřadě tak klesl na jedenadvacet," řekla ČTK mluvčí úřadu Ivana Ünlüová.

Podle mluvčí jsou uprchlíci o něco odpočatější, protože se vyspali víc než v noci na čtvrtek.

Čečenci na pražský úřad uprchli z uprchlického tábora v Červeném Újezdu na Teplicku. K odchodu je údajně přiměly dva výhružné telefonáty rusky mluvících lidí a pokus o pohlavní zneužití jednoho z čečenských dětí. Uprchlíci se už do Červeného Újezdu nehodlají vrátit a stojí o přesídlení do jiné země.

Čečenci jiný tábor odmítají (23. března 2000 - večer)
Čečenští uprchlíci, kteří se usídlili v pražském sídle Úřadu vysoké komisařky OSN, chtějí zajistit přesídlení do země. Čečenci utekli z tábora v Červeném Újezdě. "Někteří z nich vzali zpět svoji žádost o azyl s tím, že reflektují na naši nabídku finanční pomoci při návratu směrem domů," uvedl náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva. Dodal, že dva uprchlíci využili nabídky a účastní se repatriačního programu.

Ministerstvo vnitra je však připraveno i v pátek pokračovat ve spolupráci s Úřadem vysoké komisařky OSN (UNHCR) v jednáních s čečenskými uprchlíky. "Zítra budou jednání pokračovat. Nabízíme jim, byť na jiném místě, pobyt v azylovém zařízení v rámci azylové infrastruktury České republiky, nebo pokud k tomu svolí UNHCR, spolupodílení na repatriaci," vysvětlil náměstek v pátek.

Skupinu třiadvaceti Čečenců zatím přesun do jiného tábora odmítá a už teď je pravděpodobné, že v sídle úřadu stráví i čtvrteční noc.

Většina uprchlíků na komisariátu pochází z Grozného
Většina uprchlíků, kteří v obavách o svůj život opustili ve středu uprchlický tábor v Červeném Újezdu na Teplicku, pochází z Grozného, uvedla pro Český rozhlas mluvčí pražského sídla vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ivana Ünlüová. Právě sem se čtyřiadvacet Čečenců uchýlilo. Poslední "kapkou" pro opuštění tábora mohlo být podle některých zaměstnanců pohlavní zneužití jednoho z čečenských chlapců.

"Tvrdí, že přišli proto, že jim v uprchlickém zařízení v Červeném Újezdu nebyla poskytnuta náležitá  ochrana před nebezpečím ze strany ruské mafie, nebo řekněme anonymních rusky mluvících osob, které jim vyhrožovaly na životě," objasnila pro Český rozhlas příčiny pobytu čečenců na komisariátu Ünlüová. Dva anonymní telefonáty rusky mluvících mužů měly údajně uprchlíkům vyhrožovat, že ani v České republice nebudou moci klidně žít. Podle Ünlüové jsou všichni silně traumanizováni.

"Velká většina jich je z Grozného. Všichni jsou poměrně vzdělaní. Jedna paní je psycholožka a myslím, že jsou tam dva učitelé," řekla Ünlüové. "Všichni mluví výborně rusky. Mezi sebou pochopitelně komunikují čečensky," dodala.

V České republice jsou od tří do jednoho měsíce. Někteří z nich, možná v zoufalství z výhrůžek podle Ünlüové zvažují návrat do Čečenska. "Někteří mají i osobní důvody k návratu, protože tam mají například rodiče. Například jedna dívka se chce vrátit do Komsomolského, kde měli být zabiti při posledním bombardování její rodiče," dodala Ivana Ünlüová.

Náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva se domnívá, že obavy o život čečenských běženců v pražském sídle vysoké komisařky OSN pro uprchlíky nejsou reálné. "Česká republika a příslušný uprchlický tábor zajišťuje dostatečným způsobem jejich ochranu," uvedl Kopřiva pro Český rozhlas. 

"Je otázkou zda si tímto způsobem nechtějí vynutit nějaká privilegia nebo nějaké věci, které jim asi podle zákona stejně nebudeme moci poskytnout," dodal Kopřiva.

Podle něho může ministerstvo vnitra těmto běžencům nabídnout ubytování v jiném uprchlickém zařízení v České republice nebo jim pomoci k návratu do vlasti. Návrat uprchlíků do Čečenska však považuje Kopřiva za velmi citlivou věc a při jejím uskutečnění by podle něho ministerstvo požadovalo souhlas Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) .

Poslední "kapkou" mohlo být pohlavní zneužití jednoho chlapce
Poslední "kapkou" pro opuštění tábora mohlo být podle některých zaměstnanců uprchlického tábora pohlavní zneužití jednoho z čečenských chlapců, ČTK to potvrdil policejní důstojník, který si nepřál být jmenován.

Policejní důstojník uvedl, že čtrnáctiletého chlapce prý zneužil uprchlík z Afghánistánu. Ten byl obviněn z pohlavního zneužívání a soudce na něj ve středu uvalil vazbu.

Skupina Čečenců před odchodem z uprchlického tábora v Červeném Újezdu odevzdala propustky, na nichž uvedla, že od 22. března do 1. dubna bude pobývat v sídle vysoké komisařky OSN pro uprchlíky v Praze.

Starostka se podivila obavám uprchlíků
Starostka obce Hrobčice Božena Zemanová, kam Červený Újezd patří, ČTK řekla, že s obyvateli tábora nemá obec žádné mimořádné problémy. Naopak - tábor poskytuje několik pracovních příležitostí pro místní občany. Starostka se podivila údajným obavám uprchlíků o život.

Čečenci odmítají z komisariátu odejít

Skupina čtyřiadvaceti čečenských uprchlíků, většinou žen a dětí, zatím odmítla podle Jana Deckera z ministerstva vnitra přesun do uprchlických táborů,  které jim ministerstvo nabídlo.

Vedoucí pražské pobočky UNHCR Jean-Claude Concolato ČTK potvrdil, že uprchlíci odešli z tábora v Červeném Újezdu na Teplicku, se obávají o svůj život. Rusky mluvící anonym jim vyhrožoval smrtí. Concolato prohlásil, že běženci zůstanou až do vyřešení situace v sídle úřadu.

S jednotlivými rodinami  vyjednává ředitel odboru pro uprchlíky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Podle Deckera není důvod nutit je k odchodu násilím. "Uděláme všechno pro to, aby se necítili ohroženi na životě," ujistil.

Čečenští běženci utekli z tábora v Červeném Újezdě (22. března)
Pražská pobočka Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky se od středy 22. března, na zatím neurčitou dobu, proměnila v úkryt pro čtyřiadvacet čečenských urpchlíků. Ti zde požádali o azyl po útěků z uprchlického tábore v Červeném Újezdě.

"Přišli k nám v poledne s tím, že v táboře nemohou zůstat, že se jim od českých úřadů nedostává dostatečné ochrany. Cítí nebezpečí od ruské mafie. Prý jim bylo několikrát anonymně vyhrožováno," řekla ve středu v noci mluvčí úřadu Ivana Ünlüová.

Dvanáct dětí a dvanáct dospělých, převážně žen, se odmítlo během celého dne z úřadu vzdálit. Nepomohlo ani vyjednávání se zástupci ministerstva vnitra. "Nechtěli jít jinam s tím, že jen u nás, na diplomatické půdě, se cítí v bezpečí. Zítra budou jednání pokračovat. Přespávat tu tak jako dnes by už neměli," prohlásila ve středu Ünlüová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz