Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest hypotéz, proč „straší“ v domku ve Strašicích

  10:04aktualizováno  10:04
Záhadné jevy, které už pět týdnů sužují rodinu Mračkových ve Strašicích na Rokycansku, od víkendu ustávají. V domě, kde hořely zásuvky a praskaly žárovky, ačkoli byl odpojen od elektrické sítě, pouze občas vypadnou jističe. Jedinou změnou, která se v okolí odehrála, je zasypaný výkop nové kanalizace.

Neznámá energie ničí v domě Mračkových zásuvky. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Teď už jen vypadávají jističe," říká stroze Jiří Mraček. Manželé už nechtějí s médii příliš komunikovat.

Příčinu událostí zatím nikdo uspokojivě nevysvětlil. MF DNES sestavila přehled různých hypotéz a spekulací, které se v souvislosti s případem objevily. A z argumentů pro a proti určila i svůj tip, jak je pravděpodobné, že právě tato příčina "strašení" ve Strašicích je ta správná.

1. Motory sousední vodárny

Tip MF DNES: 60 %
Podle Mračkových se požáry zásuvek a další úkazy objevovaly mimo jiné v době, kdy běžela čerpadla sousední vodárny. Technici ČEZ ji zkontrolovali. Je odpojena od sítě, ale protože zásobuje oblast s 30 tisíci obyvatel, musela běžet dál na agregát. Po odpojení potíže na krátkou dobu přestaly, ale pak začaly znovu.

Protože se odborníci z ČEZ domnívají, že jevy v domě u Mračkových způsobuje vysokofrekvenční vlnění, prověřují vědci z ČVUT možnost, zda nějaké běžné elektromagnetické pole nemohou znásobovat motory vodárenských čerpadel. Stanovisko mají dát v příštím týdnu. V "podezření" zůstává i vodovodní potrubí mezi vodárnou a Mračkovými.

Vodárna však ve Strašicích funguje už několik let, není proto jasné, proč by měla působit potíže právě teď a pouze v domku Mračkových.

2. Výkop pro kanalizaci

Tip MF DNES: 80 %
Potíže Mračkových časově souvisejí pouze s jedinou aktuální změnou v oblasti Strašic, a to jsou výkopy nové tlakové kanalizace v obci. Vzniká v délce 4,5 kilometru a vede kolem domu. Souběžně s jejím zahrabáváním od víkendu problémy v domku ustávají. Objevila se domněnka, že při výkopech mohl někdo přerušit nějaký kabel nebo zemnění a zatajit to. Po zahrabání se mohlo uzemnění obnovit či zlepšit.

CO SE DĚLO U MRAČKOVÝCH

Hořící elektroinstalace: V prvních dnech především vypadávaly jističe. Pak začaly požáry zásuvek, které se v nejhorším období objevovaly až šedesátkrát za den. Plamínek vždy stačilo sfouknout. Pracovník elektrotechnické firmy viděl, jak mezi baterií umyvadla a potrubím bojleru vznikl modrý oblouk. Další technici viděli na vlastní oči, jak vzplál plamínek mezi dvěma vodiči, které vytáhli ze zásuvky v domě odpojeném od proudu.

Oheň mimo rozvody elektřiny: Synovi Mračkových vzplál u nosu papírový kapesník. Hořel papírový výkres na stěně, plastové hodiny a mokrý ručník v koupelně. Seškvařily se igelitové sáčky, přehořela i policejní páska kolem domu.

Praskající sklo: Prasklo několik žárovek, jednou to viděl i technik ČEZ. Samo od sebe prasklo skleněné terárium pro želvu a sklo v knihovně.

Efekty na lidské tělo: Návštěvníky domu rozbolela hlava, jiné brněla kolena a pískalo jim v uších.

3. Mračkovi to způsobují sami

Tip MF DNES: 5 %
Možnost, že si majitelé domku nebo jejich syn vymýšlejí a sami zapalují a ničí věci v domě, nadnášejí někteří odborníci. Proti stojí tvrzení mnoha nezávislých svědků. Praskání žárovek viděli na vlastní oči technici ČEZ a Jiří Zajíček, majitel firmy, která v domě dělala rozvody.

Jeho předák spatřil, jak mezi baterií od umyvadla a potrubím bojleru vznikl půlmetrový modrý oblouk. "Z jedné zásuvky jsme vytáhli dráty. Mezi modrým a zeleným vodičem začal hořet plamínek," řekl Zajíček. Redaktorka MF DNES zažila v domě nepříjemné pískání v uších a brnění v kolenou.

DĚLAJÍ SI TO SAMI, MÍNÍ VĚDĚC

Rodina podivné jevy způsobuje sama, říká Luboš Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření

4. Armádní zařízení

Tip MF DNES: 15 %
V sousedství Strašic je Vojenský újezd Brdy, kde měl stát americký radar. Co se v újezdu děje, o tom nikdo nikdy přesné informace neměl. Armáda nicméně vyloučila, že by jevy mohlo způsobovat její zařízení.

"Nejbližší radioelektronické prostředky jsou prakticky na opačné straně Vojenského újezdu Brdy. Jde o zařízení nízkého výkonu, která nemohou způsobit uvedený jev. To platí i pro ostatní vojenská zařízení a výcvik v újezdu," sdělil Jan Šulc z generálního štábu. Armáda by však takovou věc zřejmě nepřiznala.

V podezření zůstává také proto, že ve Strašicích býval velký útvar a vojáci při odchodu neposkytli obci žádné podklady k inženýrským sítím.

Jak to vidí blogeři

Proč hoří zásuvky ve Strašicích podle blogerů iDNES.cz

5. Civilní vysílače

Tip MF DNES: 15 %
Na začátku se objevila informace, že poblíž místa je nový zdroj signálu digitální televize. České radiokomunikace se však od anomálií distancují. "V dosahu dané oblasti neprovozuje společnost žádný digitální dokrývač. České radiokomunikace v dané lokalitě také nenavyšovaly výkon žádného vysílacího zařízení," informovala mluvčí firmy Marie Fianová.

U domku Mračkových v posledních dnech měřili specialisté z Českého telekomunikačního úřadu v pásmech od 10 kHz do 6 GHz. Neobjevili žádné odchylky. Připouštějí ale, že v době jejich měření se už úkazy u Mračkových neobjevovaly.

6. Přenosová soustava ČEZ

Tip MF DNES: 10 %
Vliv svých zařízení velmi důkladně zkoumali technici ČEZ, kteří ve Strašicích ze všech přizvaných strávili nejvíce času a přizvali i další instituce. Před třemi lety totiž na druhé straně Strašic způsobila vada transformátoru obyvatelům potíže a ČEZ je tehdy odškodňoval. Nyní zkontrolovali vedení vysokého napětí a nejbližší transformátor. Ten dokonce načas vyměnili za náhradní.

Kontrolovali také vysílače HDO (hromadné dálkové ovládání), které umožňují přepínat tarify a zapínat či vypínat spotřebiče. Dům Mračkových nadstandardně uzemnili, takže je podle slov regionálního mluvčího Martina Sobotky "nejuzemněnějším domem na světě".Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...Najdete na iDNES.cz