Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest Brzezinského úkolů pro NATO

  20:59aktualizováno  20:59
Praha - Rozšíření Atlantické aliance se povedlo, nyní musíme zformulovat nové úkoly pro NATO, uvádí přední americký analytik mezinárodních vztahů Zbigniew Brzezinski. "Globálně angažovaná Amerika a sjednocující se Evropa by přitom měly vycházet ze svých společných zájmů a hodnot," uvedl Brzezinski na dnešní konferenci "Tranformace NATO" v Praze.
Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Cartera vytyčil šest klíčových úkolů pro Alianci:

1. NATO musí trvat na tom, že noví členové splní vše, k čemu se před přijetím do aliance zavázali. Brzezinski očekává, že nad tím bude dohlížet americký Senát, který má rozšíření NATO ratifikovat. (Řada činitelů NATO kritizuje Maďarsko a někdy i Česko, že své závazky neplnily a chce zabránit tomu, aby se podobná situace opakovala i po nynějším rozšíření.)

2. NATO se musí přeměnit z imobilní obranné aliance na flexibilní a rychlou sílu, která bude schopna zasáhnout v oblastech, jež sousedí s Evropou a jsou pro ni strategicky důležité.

3. Aliance se má připravit na to, že bude prosazovat rezoluce OSN v oblastech, kde se objevuje hrozba zbraněmi hromadného ničení, tedy například v Iráku. To fakticky znamená, že spojenci by mohli zaútočit v Iráku, pokud budou mít mandát Spojených národů.

4. NATO by mělo projevit ochotu zúčastnit se mírových operací v oblastech, jako je Blízký východ.

5. Aliance má rozšířit svůj geopolitický zásah - oblast, v níž je aktivní. Brzezinski v této souvislosti nevylučuje, že členy NATO by se mohly stát i Ukrajina, Gruzie či Azerbájdžán. Americký expert nepopírá, že tato myšlenka vypadá kontroverzně, nicméně připomíná, že před pár lety se zdála být stejně absurdní představa pobaltských států v NATO.

6. NATO by mělo podpořit vývoj Ruska směrem k demokratickým hodnotám tím, že s ním bude spolupracovat. Aliance by však neměla zavírat oči nad ruským postupem v Čečensku, který podle Brzezinského diskredituje ruskou snahu prezentovat se jako demokratický stát.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz