Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Červený drát nestříhejte! Vojenský výcvik očima dobrovolníka

  12:11aktualizováno  12:11
Na osmdesát mužů a žen má za sebou druhý týden intenzivního vojenského výcviku ve Vyškově, aby se stalo vojáky v aktivní záloze. „Mozek vypnout nemůžete,“ popisuje své dojmy z uplynulých dnů pětadvacetiletý Štěpán v dalším díle speciálního seriálu.

Nejtvrdší armádní kurz Komando - Cíl je jediný - vybrat vhodné kandidáty na základní velitelské funkce. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Jednou z podružných, avšak nesporných výhod vojenského výcviku je, že si vyčistíte hlavu. V armádě svůj denní rytmus neřešíte. Ošatí vás, v daný čas nakrmí, řeknou vám, co máte dělat a po 17 hodinách nošení vojenské výstroje a výzbroje spíte jako mimino (ty čtyři hodiny, co vám na spánek zbudou).

Výcvik očima dobrovolníka

Pětadvacetiletý Štěpán je absolventem univerzit v USA a ve Velké Británii, podnikatel a nyní také vojín. Rozhodl se jako dobrovolník absolvovat šestitýdenní armádní výcvik ve Vyškově, na jehož konci se stane vojákem v aktivní záloze. Ve speciálním seriálu každý týden svým pohledem přiblíží, jak armádu a výcvik vnímá.

Přesto vás armáda zocelí i na duchu. Výuka teoretických znalostí je informacemi nabitá, dlouhá a tedy únavná.

I druhý týden výcviku z velké části probíhal na učebnách, jen k němu přibyla jedna významná venkovní aktivita - nácviky manipulace se zbraní. Nějaký čas venku strávíte i pořadovou přípravou. Při ní se učíte nastupovat do tvaru, na zavolání velitele z tvaru vystupovat a další standardizované pohyby vojáka.

Během druhého týdne si vyzkoušíte také poskytování první pomoci nebo nasazování plynové masky (mimochodem, máte to zvládnout se zavřenýma očima a zadrženým dechem do deseti sekund).

Teorie vyčerpá jako maraton

Počítejte s tím, že na teoretických lekcích budete rozvíjet svou mentální zdatnost. Zkuste si okolo sedmé ráno sednout do učebny a s krátkými přestávkami na jídlo a na záchod tam vydržet až do dvaadvaceti hodin. Přidejte si k tomu nekonečnou projekci definic a pochopíte, že je to způsob nabývání znalostí vskutku duchamorný.

Nicméně neumřete při tom. Prozíravě jsem si do malé polní přibalil ampulku s kofeinovým drinkem, takže jsem ta muka snášel lépe než někteří z těch, kdo to neudělali. Těm večer padaly hlavy únavou na škamna. Na rozdíl od českých škol, kde spaní při výuce běžně projde, vás instruktor buď požádá, abyste se opláchli v umyvadle studenou vodou, nebo vás prostě nechá stát (hodně dlouho).

Úroveň obtížnosti vyučované látky odpovídá střední škole, nicméně nečekejte žádný didaktický zázrak. Přednášky, jednoduché prezentace. Spoustu informací, které vám armáda lije do hlavy, by se daly možná snáze naučit s využitím moderních metod (e-learning, videa, info materiály, hodnosti by třeba šlo dát na flash kartičky apod.).

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích pak vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary Aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota, útvar speciálních sil.

Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem. Do aktivních záloh mohou vstoupit lidé od 18 do 57 let, smlouvy jsou podepisovány na tři roky. Nyní aktivní zálohy cvičí 21 dnů v roce, od července, kdy začala platit nová legislativa, se cvičení prodlouží o týden.

Výuka však není tak jednotvárná a nudná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navzdory únavě často zbystříte, protože vás dané téma zkrátka zajímá. Všichni instruktoři také disponují bojovými zkušenostmi (Kosovo, Mali, Afghánistán...), takže se při výkladu dozvíte o problémech, se kterými se vojáci na zahraničních misích setkávají. Lepší zdroj informací nenajdete.

Instruktoři také dokážou i tu nejnezáživnější látku alespoň odlehčit vtipem. Třeba při ženijní přípravě nám bylo doporučeno červený drátek opravdu nepřestřihávat, vzdor tomu, co jsme vždy vídali v televizi. Nebo při výkladu o radiostanici RF13 na dotaz z publika, zda má i nějaké hry, se dozvíte, že ano - hada. Sarkasmem se v armádě nešetří.

Co přesně se naučíte?

K výuce se používá učebnice „Příručka vojáka“ (též přezdívaná „Příručka sviště“). Obsahuje vše, co „bigoš“ (tedy pěšák) potřebuje k přežití - taktické postupy, zdravotní přípravu, ochranu proti zbraním hromadného ničení, data o zbraních nebo návod, jak vykopat vskutku výstavní okop.

Civilně nejužitečnějšími znalostmi byly zatím rozhodně první pomoc a práce s mapou, jež si na základním výcviku patřičně natrénujete. Nejvíce jsem ocenil právě praktické nácviky první pomoci. Když si skutečně osaháte zdravotní pomůcky, včetně těch ryze vojenských jako CAT škrtidla, izraelského obvazu a dalších nástrojů v polní lékárničce, vyzkoušíte si vše na svých kolezích (umělé dýchání na figuríně), učení vás baví a znalosti vstřebáváte mnohem snáz. V civilním životě jsem navíc nikdy neměl příležitost naučit se první pomoc takto zevrubně.

Dvě strany mince armádního zásobování

Během praktického výcviku někdy potrénujete i vaši fantazii. Kupříkladu při nácviku hodu granátem si našroubování cvičného granátu na pojistku a její následné vytažení někteří jen simulovali, pro všechny pojistky nebyly.

Fakt, že některé zdánlivě banální věci chybí, působí komicky zejména v kontextu toho, že vás armáda hned zkraje vybaví nepřeberným množstvím kvalitní výstroje. Do dlouhodobé úschovy nafasujete uniformu, trička, ponožky, dvoje kvalitní kanady (zimní a letní), zimní svetr a kabát, termo prádlo, sportovní oblečení a boty (ale už ne třeba kraťasy, které dostanou jen profesionálové) a další zbrusu nové libůstky.

Celková hodnota se vyšplhá minimálně k několika tisícům korun. Spoustu dalšího vybavení vám také armáda k výcviku zapůjčí, byť třeba kovová helma, polní lopatka i tlumok (takzvaná velká polní) zřejmě pamatují studenou válku. K výcviku ale stačí.

Stejně jako v jakémkoli jiném řemesle i v armádě musíte nejdřív obsáhnout spoustu znalostí. Takže mozek vypnout nemůžete. Nyní nastává čas využít tyto znalosti v praxi.

Příští týden se výcvik přesouvá ven, takže již bude možné udělat si objektivní obrázek i o fyzické náročnosti kurzu. Čekají nás ostré střelby, nácvik přežití v tísni (tedy přenocování někde ve vojenském prostoru) a přesun s velkou polní.

Že výcvik zatím nebyl nikterak fyzicky náročný a teprve bude gradovat, dokazuje i to, že naše rota o téměř osmdesáti lidech po dvou týdnech výcviku zaznamenala pouze jedinou ztrátu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Finsko plánuje prověrku své obrany. Zapojí se USA i další země NATO

Letouny F-18 Hornet finských vzdušných sil

Finsko připravuje plány na vojenské cvičení, které by za účasti Spojených států i dalších zemí NATO prověřilo obranu...

NATO vyšle další tisíce vojáků do Afghánistánu. Posily má i Česko

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Severoatlantická aliance posílí výcvikovou misi v Afghánistánu o další 3 tisíce vojáků. Shodli se na tom ministři...

Americké superstroje Raptor zaútočily na drogové laboratoře Talibanu

Letoun F-22 Raptor doplňuje palivo během americké operace ke zničení drogových...

Spojené státy podnikly sérii leteckých úderů v Afghánistánu, při kterých bylo na jihu země zničeno sedm laboratoří na...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz