Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (10. března 2018)

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (10. března 2018) | foto: AP

V Skripalově krvi je novičok, naznačila analýza. Vzorky míří za experty

  • 267
Britské laboratoře zjistily přítomnost nervově paralytického jedu novičok či příbuzné látky v krvi agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Nové vzorky jejich krve dostanou k analýze také odborníci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Oznámila to britská justice, která předání vzorků schválila.

Justice se zabývá procedurálně-právními okolnostmi případu. Ve své zprávě konstatovala, že Skripalovi jsou stále v bezvědomí a nejsou s to tak sami formálně dávat souhlas s tím, aby jim byly odebírány krevní vzorky. Dodala přitom, že se nedá očekávat, že toho budou oba pacienti schopni v nejbližší době, kdy je zapotřebí jim krev nadále odebírat.

V dokumentu se uvádí, že Skripalovi jsou stále v „kritickém, ale stabilním stavu“. Není nicméně vyloučeno, že se jejich stav může prudce zhoršit.

Reuters citoval příslušného soudce Davida Williamse, který s odvoláním na dosavadní výsledky zdravotních testů uvedl, že útok nervově paralytickou látkou zřejmě narušil duševní kapacitu Skripalových, přičemž není jasné, zda a kdy se zotaví. Nejmenovaný odborník uvedl, že oba jsou pod těžkými sedativy a že nejsou schopni komunikovat.

Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera byli otráveni 4. března v jihoanglickém městečku Salisbury. Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu po útoku prohlásila, že za otravou Skripala stojí Rusko, které buď čin provedlo, nebo umožnilo, aby se nervová látka dostala do rukou třetích osob. 

Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že žádný program na vývoj substance označované jako novičok nikdy neměla. Ruské ministerstvo zahraničí navíc opakovaně zařadilo Českou republiku spolu s Británií či Švédskem mezi země, které na vývoji armádního jedu novičok pracovaly.

Společně se Skripalovými byl hospitalizován i policista, který se jim věnoval, když je našel zhroucené na lavičce. Ve čtvrtek byl Nick Bailey propuštěn z nemocnice. Situaci podle prohlášení policie v jihoanglickém městě Salisbury, kde k chemické otravě došlo a kde Bailey slouží, označil policista za „surrealistickou“. Jeho manželka Sarah uvedla, že útok obrátil život jejich rodiny vzhůru nohama a že šlo o nejvíce traumatizující událost v jejich životě.

Vyjádření českého ministra zahraničí ke schůzce s ruským velvyslancem: 

Ruský velvyslanec: Případ pro Poirota

Ruský velvyslanec v Británii Aleksandr Jakovenko ve čtvrtek uvedl, že Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko s otravou Skripala a jeho dcery spojoval. Podle agentury Reuters také naznačil, že již před útokem na Skripala měla Británie zásobu látky novičok. 

„Na britské slovo se není možné spolehnout,“ řekl Jakovenko s tím, že Británie v minulosti opakovaně porušovala mezinárodní právo. Jako případ uvedl, že Londýn podpořil převrat na Ukrajině. Uvedl také, že Rusko doposud nedostalo žádné informace o vyšetřování chemického útoku. Kritizoval také fakt, že britské úřady ambasádě brání v konzulárním přístupu k Juliji Skripalové, která za otcem přijela z Moskvy.

Pozadí útoku je podle Jakovenka natolik komplikované, že k vyřešení incidentu si žádá moudrost detektiva Herculea Poirota. Velvyslanec také kritizoval Británii za to, že se pokouší skrývat podrobnosti o smrti prominentních Rusů včetně nedávného úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele již před léty zemřelého miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Policie Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu.

Jakovenko se dále ohradil proti komentáři britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten v parlamentu řekl, že načasování útoku na Skripala souvisí s volbami a že ruský prezident Vladimir Putin využije letošního světového šampionátu ve fotbale k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler berlínské olympiády v roce 1936. Moskva takové přirovnání označila ve středu za nepřijatelné. Dřívější Putinovo prohlášení připomenuté Londýnem, že zrádci jsou legitimním terčem, označil velvyslanec za vytržené z kontextu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video