Proruští separatisté hlídkují na silnici v Doněcku. Do oblastní metropole se

Proruští separatisté hlídkují na silnici v Doněcku. Do oblastní metropole se stahují rebelové z měst, která dobyly ukrajinské vládní síly. (6. července 2014) | foto: Reuters

Povstalci se stahují do Doněcku, místní v předtuše bitvy prchají

  • 2026
Do Doněcku přijíždějí kolony obrněných vozidel a autobusy plné proruských separatistů. Jeho obyvatelé se obávají krvavé bitvy a hromadně opouštějí své domovy. Luhanští povstalci mezitím obvinili kyjevskou vládu, že v jejich metropoli ostřeluje obytné budovy.

Krize na Ukrajině

„Doněcká domobrana“ se podle tiskového střediska proruských separatistů připravuje na obranu města. Reportéři světových zpravodajských agentur od sobotního odpoledne hlásí příjezd dalších vzbouřenců.

Do Doněcku míří autobusy s ozbrojenci, obrněné transportéry, mobilní raketové odpalovače i tanky. Podle britské BBC svolali rebelové do centra milionového Doněcku demonstraci.

Ukrajinské ozbrojené síly v sobotu vyhnaly separatisty ze Slavjanska, který byl považován za významnou baštu povstalců, a poté i z nedalekého Kramatorska. Právě z těchto regionů se rebelové stahují do oblastního centra.

Místní obyvatelé Doněck kvůli obavám z civilních ztrát hromadně opouštějí. Někteří míří na západ Ukrajiny, jiní do Ruska.

Obyvatelé mají strach zejména z ostřelování, vládní jednotky při něm během bojů o Slavjansk poničili mnoho civilních budov včetně panelových domů na sídlištích. V Kramatorsku jedna ze střel zasáhla základní školu.

Ohrožení pro civilisty však představují i proruští separatisté, kteří obyvatele obsazených měst využívají jako živé štíty.

Panují i obavy z leteckých útoků. Velitel ukrajinské Národní gardy Stepan Poltorak však pro agenturu RIA Novosti uvedl, že Kyjev žádné nálety v Doněcku nechystá.

Vláda v Kyjevě hovoří o jednom z největších vítězství od zahájení „protiteroristické“ operace v polovině dubna. Kabinet sice v uplynulých dnech tvrdil, že usiluje o obnovení příměří, prezident Petro Porošenko zároveň slíbil pokračování ofenzivy.

„Jsem velmi vzdálen euforii. Situace zůstává velmi složitá. Teroristé se teď zabarikádují ve velkých městech,“ varoval v sobotu Porošenko. Úspěchy vládních sil mu prý ale daly za pravdu, když neprodloužil příměří, které vypršelo v pondělí. Separatisté klid zbraní nepodpořili, a teď za to podle ukrajinského prezidenta „sklízejí zasloužený trest“.

Střílíte po obytných čtvrtích Luhansku, obviňují povstalci vládu

Proruští separatisté z Luhanské oblasti v neděli odpoledne obvinily kyjevský kabinet z ostřelování obytnách čtvrtí v místní metropoli. Podle agentury ITAR-TASS vládní síly vystřelili k sídlištím několik raket. Luhanské nemocnice přijaly podle zástupců rebelské vlády nejméně 80 lidí, z toho 56 civilistů a 24 bojovníků.

Během útoku podle „ministra zdravotnictví“ povstalecké Luhanské lidové republiky zemřel jeden civilista. Podle „ministra“ Viktora Babasinjana zasáhla palba civilisty na místním autobusovém nádraží. Povstalci jsou přesvědčeni, že útok má na svědomí průzkumná jednotka ukrajinské armády, která pronikla do města z luhanského letiště ovládaného vládními silami.

„Několik budov ve městě hoří, jsou tu zranění lidé a po ulicích jezdí spousta sanitek. Obyvatelé spěchali do protileteckých krytů, někteří z ostřelované oblasti raději utekli,“ vylíčili ruské agentuře členové ozbrojeních milic, které se označují za místní domobranu. Rakety údajně dopadaly do čtvrtí Krasnodon a Sverdlovka.

Starosta Luhanska Sergej Kravčenko vyzval obyvatele dalších oblastí města, aby zůstali v klidu a opouštěli své domovy jen v mimořádně naléhavých případech. Podle tiskového oddělení radnice se střelba ozývala v několika městských čtvrtích.

Ukrajinská armáda útočí míří zejména na místní akumulátorku, která stojí nedaleko autobusového terminálu. Silné exploze se ozývají i od areálu luhanského letiště. To je podle agentury pod kontrolou vládních vojsk, separatisté na něj v noci na neděli stříleli z minometů.

Ukrajinští vojáci vztyčili ve Slavjansku vlajku, separatisté z města uprchli:

Přišli jsme o Slavjansk i Kramatorsk, přiznali rebelové

V noci na dnešek se podle agentury RIA Novosti ocitl pod dělostřeleckou palbou „zadní voj“ povstalců, který měl jistit odchod separatistů ze Slavjanska a Kramatorska. Místní obyvatelé hovořili o bubnové palbě a požárech na předměstích někdejších separatistických bašt.

Tisková služba Doněcké lidové republiky mezitím potvrdila, že ukrajinská armáda převzala kontrolu nad Kramatorskem, Slavjanskem a Mykolajivkou. Povstalci však nechtějí hovořit o své porážce.

Ze Slavjansku prý neuprchli před armádou, ale pouze se v zájmu ochrany civilního obyvatelstva přeskupili, tvrdí předák separatistů Andrej Purgin. „Náš odpor nebyl zlomen,“ ujišťuje.

Ztrátu Slavjansku ovšem povstalci pocítili velice tvrdě, platil totiž za centrum separatistických ozbrojených sil a přicházely z něj rozkazy „ministra obrany“ Igora Strelkova. I on v noci na sobotu ze Slavjansku uprchl (více se dočtete zde).

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko v neděli oznámil, že ukrajinská armáda má plně pod kontrolou také další doněcké obce ovládané donedávna povstalci - Družkovku a Konstantinovku.

Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov očekává, že "horká fáze" bojů na východě Ukrajiny během několika týdnů skončí. „Překonání této krize ale potrvá léta,“ upozornil diplomat, podle něhož je Ukrajina „hluboce rozpolcena“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video