Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senohraby: šetření skončilo, otázky zůstaly

  19:48aktualizováno  19:48
Ministr vnitra Stanislav Gross, který po dubnovém koncertu neonacistických skupin v Senohrabech u Prahy vyhlásil boj s extremistem, nyní přiznává, že policisté při takových akcích vlastně nemohou dělat nic. "Je to věčný spor o to, kdy může policie hromadně zasáhnout i proti lidem, kteří zákon neporušují," prohlásil. Politolog Zdeněk Zbořil souhlasí: Je obtížné poznat, kdy je možné celé shromáždění rozpustit.

 "Když však policisté nabydou podezření, že tam dochází k porušení zákona, tak by měli zasáhnout. Problém je však u takových případů subjektivní stránka věci," dodal Zbořil.

"V případě Senohrab se domnívám, že zde měli zasahovat již v případě, kdy se dozvěděli, že tam vystupuje kapela Vlajka nebo Judenmord, protože již tehdy mohli mít podezření, že dojde k porušení zákona," poznamenal Zbořil.

Například v Německu podle něho mají zákon na zveřejnování pozdravů a symbolů a to i nápadně podobných. "Takže za hajlování s véčkem, které neonacisté neoznačují za hajlování, může dostat v Bavorsku dva roky na tvrdo," dodal.

Po koncertu byli policisté krtizováni právě kvůli tomu, že proti asi 400 účastníkům českých i zahraničních skupin nezakročili. V tisku se objevily i zprávy, že někteří z nich hajlovali.

Policie podle ministra může zasáhnout pouze v případě, kdy má důvodné podezření z porušení zákona. "Podle televizních záběrů došlo v Senohrabech k hajlování deset až patnáct metrů za zónou, kterou hlídala policie. Ti lidé, kteří zvedli ruku, by měli být stíháni. Budu ale záležet na tom, zda se k tomu policii podaří shromáždit dostatek důkazů," řekl Gross.

"Nějaké zvedání ruky tam bylo, ale znalci je nevyhodnotili jako hajlování. Autobusy s hákovými kříži byly daleko za policií," upřesnil náměstek ředitele Inspekce ministra vnitra Zdeněk Sládek výsledky vyšetřování.

Vyšetřovatelé navrhují stíhat osm lidí. Čtyři organizátoři jsou podezřelí, že podporovali a propagovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů. Čtyři další lidé z toho, že veřejně projevovali sympatie k fašismu.

Mezi nečinností policie a připravovaným stíháním osmi účastníků koncertu ministr Gross žádný rozpor nespatřuje: "Jestliže inspekce okolnosti koncertu prošetřila a k zásahu policie neshledala důvod, ještě to neznamená, že nemohou být trestně stíhány konkrétní osoby."

Počet stíhaných přitom podle Grosse nemusí být konečný. "Pokud vím, ještě se nepodařilo zjistit totožnost člověka, který namaloval na zapařená skla autobusu hákový kříž. Po této osobě se stále ještě pátrá," konstatoval ministr.

Spáchání trestného činu či přestupku ze strany policistů, inspekce nezjistila.

Ministr není spokojen s některými vyšetřovateli
Ministr Gross připustil, že se mu nelíbí postup řady vyšetřovatelů, kteří se zabývají porušováním zákona na rasově motivovaných shromážděních a například nošení triček s rasistickými nápisy nepokládají za trestný čin.

"Proto jsme se na vedení rezortu rozhodli, že seznam všech rasově motivovaných případů, kterých je nyní po celé republice přibližně sedmdesát, budeme každý měsíc zasílat řediteli úřadu vyšetřování i nejvyšší státní zástupkyni, aby na ně dohlédli. Tento krok by měl zaručit, že konkrétní vyšetřovatelé a státní zástupci nebudou udělovat jakési soukromé amnestie za věci, u kterých si celá společnost přeje, aby byly stíhány," zdůraznil Gross.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz