Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senioři z Chodova se bojí, v noci jsou odkázání na sestru o berlích

  15:30aktualizováno  15:30
Klienti Domova pro seniory v Chodově u Karlových Varů mají strach, protože jsou v noci v případě nouze odkázaní jen na pomoc jedné zdravotní sestry. Ta je v důchodu a chodí po úrazu kotníku o berlích. Sestru navíc musí mnohdy po domově vozit na invalidním vozíku vrátný.

Růžena Hrušková je obyvatelkou chodovského Domova pro seniory. Považuje za nevhodné, že o ní a její sousedy pečuje zdravotní sestra Alena Ryšková, která je po úrazu odkázána na berle. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Je to na hlavu. Nevím, jak by mne zdravotní sestra na berlích zvedla ze země. Sama potřebuje pomoc, aby se udržela na jedné zdravé noze. Asi bychom musely jedna druhou podpírat," podivuje se dvaasedmdesátiletá klientka chodovského domova Růžena Hrušková.

Obává se, že po prodělané mozkové chorobě upadne na chodbě, uhodí se do hlavy a noční službu bude mít právě imobilní zdravotní sestra. Když ji vidí na invalidním vozíku, tak z legrace volá: Na Bělehrad!

"Sestra by měla s nemocnou nohou doma marodit a ne v práci chodit o berlích a jezdit na vozíku za pacienty!" zlobí se seniorka Hrušková.

Klienti chodovského domova, mezi nimiž je i sto třicet kilogramů vážící diabetik, mají k dispozici bezdrátové nouzové tlačítko, kterým si mohou přivolat pomoc. Signál je slyšet v sesterně. Do jednotlivých garsonek se pak jde podívat zdravotní služba nebo pečovatelka.

Jenže podle obyvatel Domova pro seniory se v posledním období stává, že zdravotní sestra slouží v noci sama. Ve chvíli, kdy rozhodují vteřiny, se tak lidé dovolají na "službu o berlích."

"Když se alarm ozve, pečovatelka se žene za lidmi, kteří potřebují pomoc nebo službu. Pomáhá jí při tom i zdravotní sestra," uvedl klient domova Václav Tyle, který v domově vypomáhá jako vrátný.

Sestra jezdila po domově na invalidním vozíku

Vzpomíná, jak před týdnem vozil zdravotní sestru Ryškovou po domově na invalidním vozíku. "Je tady nákladní výtah a s ním jsem sestru postupně převážel po všech patrech. Mám totiž jako vrátný pokyn, že musím zdravotním sestrám pomáhat," vysvětlil.

I on si myslí, že když má zdravotní sestra po úraze nemocnou nohu, tak by měla zůstat raději doma. Alena Ryšková měla dnes denní službu. Seděla za stolem a u zdi měla opřené dvě berle. Reportérovi MF DNES odmítla cokoliv říci.

Domov pro seniory v Chodově poskytuje celodenní služby seniorům a osobám plně invalidním. Jedná se jednu z poboček centrály Sociální služby v Kynšperku nad Ohří, zřizovatelem je Karlovarský kraj. Podle ředitele centrály Václava Jakla je zdravotní sestra Ryšková pro svoji práci zdravotně způsobilá.

"Máme na to vyjádření lékaře. Je schopná vykonávat svoji práci i podle vyjádření vrchní zdravotní sestry. Paní Ryšková sice chodí s berlí, ta jí ale nepřekáží, protože nemanipuluje s lidmi na posteli," uvedl Jakl.

Dodal, že kdyby se vyskytl nějaký problém, tak sestru může propustit, protože je ve tříměsíční zkušební době. Práci sestry by tak nahradily kolegyně o přesčasech. "Pokud je ale sestra ve službě sama, to je špatné a budeme to řešit," uzavřel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz