Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: archiv MAFRA

Senioři i děti doplatí méně za léky, poslanci ulevili i zdravotně postiženým

  • 90
Rodiny s dětmi a lidé nad 65 let budou ročně doplácet méně za léky, schválili v pátek poslanci 124 hlasy ze 141 přítomných . U dětí do 18 let a seniorů do 70 let se maximální roční doplatek sníží na tisícovku ročně, pro důchodce nad 70 let se roční limit snižuje na pětistovku. Dosud byl pro tyto lidi roční limit doplatku na léky 2500 korun.

Změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění teď ještě musí potvrdit Senát. Při překročení limitu vracejí zdravotní pojišťovny pacientům peníze, které zaplatili navíc. Finanční dopad přijaté změny bude 440 milionů korun ročně.

„Myslím, že jsme sociálně slabším skupinám obyvatelstva pomohli, protože léky jsou samozřejmě drahé,“ řekl po schválení zákona zpravodaj zákona Jaroslav Krákora z ČSSD.

Poslanci podpořili i hrazené očkování chlapců proti papilomavirů, nyní je mají placené jen dívky. Stát by měl také nově platit zdravotní pojištění i za lidi, kteří mají nařízenu ústavní léčbu. V případě dětí a těhotných a kojících žen budou nově zdravotní pojišťovny hradit i zubní výplň ze skloionomerního cementu. Poslanci podpořili i rozšíření pravomoci praktických lékařů při předepisování léků. Teď musejí i v případě některých běžných léků posílat pacienty ke specialistům.

V rámci změny zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění Sněmovna rovněž v pátek podpořila, že stát bude dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za státní pojištěnce 3,5 miliard korun ročně navíc.

Letos stát posílá zdravotním pojišťovnám za stání pojištěnce 920 korun na osobu měsíčně. Příští rok vzroste příspěvek o 49 korun. V roce 2019 by měl příspěvek představovat 1018 korun, o rok později 1067 korun.

Poslanci se také rozhodli pomoci zdravotně postiženým

Pomoci se v pátek většina Sněmovny rozhodla také zdravotně postiženým, když poslanci zmírnili podmínky pro poskytování dávek na zvláštní pomůcky zdravotně postiženým. Pro bylo 129 ze 134 přítomných.

„Ambicí je zlepšení přístupu zdravotně postižených ke zvláštním pomůckám, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištěním,“ řekl spoluautor návrhu Vít Kaňkovský z KDU-ČSL

Zatímco nyní mohou zdravotně postižení lidé dostat bez posuzování svých příjmů dotaci na pomůcku dražší než 24 tisíc korun, nově hranice klesne na 10 tisíc korun. Pod tuto cenovou mez na dotaci dosáhnou v případě, že nebudou mít příjmy vyšší než osminásobek životního minima. Příspěvek na mobilitu vzroste se současných 400 na 550 korun měsíčně.

Změny se budou týkat také příspěvků na pořízení automobilu. Dotaci by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let. Jeho výše se ale bude odvíjet od příjmů celé domácnosti tělesně postiženého člověka. Bude moci dosáhnout 100 až 200 tisíc korun. Při rozhodování o příspěvcích se už nemají zkoumat celkové majetkové a sociální poměry žadatelů.

„Tady myslím, že ta podpora je na místě, i když dopad do státního rozpočtu je vážný. Jako ministr financí tento návrh nemohu podpořit, ale jako člověk a poslanec ho určitě podpořím, protože myslím, že je na místě těm lidem konečně vyjít vstříc a pomoct jim,“ řekl před hlasováním ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video