Akční senior roku. Na vozíku sportuje a píše erotické povídky

  11:14aktualizováno  11:14
Stáří nemusí znamenat jen smutné dny trávené na gauči před televizí. Příkladem je Josef Procházka, který i na invalidním vozíku aktivně sportuje, spolu s o dvacet let mladší manželkou píše erotické povídky a pořádá soutěže pro seniory v bowlingu či pétanque. Také proto získal titul Senior roku 2014.

Senior roku 2014 Josef Procházka je vášnivým hráčem bowlingu. | foto: iDNES.cz

Josef Procházka strhává k aktivitám i celé své seniorské okolí. „Ráno jsme byli na pétanque a příští týden mají holky soutěž v bowlingu,“ shrnuje při našem setkání na bowlingové dráze v pražských Řepích. „Holkami“ míní seniorky v klubu Senzačních seniorů, kterému předsedá.

Přestože si před patnácti lety při nehodě na kole poranil páteř, skončil od hrudníku dolů ochrnutý a odkázaný na invalidní vozík, snažil se za každou cenu zůstat aktivní. Přestěhoval se z venkova do Prahy, kde prý našel „bezbariérový ráj“.

Senior roku

Cenu vyhlašuje Nadace Charty 77 v rámci svého projektu Senzační senioři. Jejím cílem je morální podpora seniorů a zdůraznění jejich počinů a prací. Ocenění má inspirovat seniory a posilovat jejich sebevědomí.

Kromě kategorie jednotlivců porota ocenila také seniorský klub roku. Tím se stal teplický klub Zvonkohra, který dlouhodobě provozuje různé vzdělávací aktivity.

V současnosti v Česku existuje téměř 83 seniorských klubů, které slouží jako místa pro setkávání a komunitní iniciativy. Zapojilo se do nich asi 13 000 seniorů.

Na otázku, zda po svém ochrnutí nezačal propadat depresím, jen nechápavě kroutí hlavou. „Deprese jsem nikdy neměl. Člověk se nemůže jenom litovat a jíst prášky. Musí si najít nějakou partu, stačí i jeden kamarád, který ho vytáhne na pivo, pokecaj o ženských, o fotbale. Zahrát si bowling nebo pétanque je relaxační paráda,“ vypráví.

Chvílí si dokonce i pobyl v léčebně dlouhodobě nemocných. „Supr zařízení. Na fyzičku okruhy v lesoparku a pak za odměnu na výborné kapučíno. A víte, co mě nejvíc nabíjelo? Sestřičky v minisukýnkách. Začal jsem vnučce i jim psát básničky. Docela jsem si to užíval, i když tam umírali lidi,“ vzpomíná.

Společně se svou druhou ženou začal psát z dlouhé chvíle erotické povídky, z nichž většina vyšla v časopisech a později i knižně. „Lidi si myslí, že když je člověk ochrnutý, tak už v tomto ohledu nic nemůže, ale není to tak, když dobře vidí,“ podotýká Procházka. Kromě toho napsal knihu Veselý a převážně nádherný život na invalidním vozíku, kde popisuje možnosti, jaké má vozíčkář ve sportu, ale i při jednání na úřadech a v nemocnicích.

Díky svým literárním zálibám také poznal svoji o dvacet let mladší ženu. „Dal jsem si inzerát, že bych se rád seznámil se ženou a poznal ženskou duši, poznal její pocity, názory při psaní hodnověrných erotických povídek. Odpověděla mi moje budoucí manželka Renáta,“ vypráví.

Pétanque jsme neznali. Ale říkali jsme si: koule jako koule

Do klubu SenSen v pražských Řepích, který pan Procházka vede, dochází pravidelně téměř padesát seniorů. Kromě bowlingu a pétanque pořádají také soutěže v sudoku či nordic walking. Chodí do kin a divadel a pravidelně se zúčastňují pražských seniorských olympiád a turnajů v pétanque.

Umírání v Česku

Přečtěte si články z nedávného seriálu iDNES.cz

„U nás jsou všichni pozitivní, hraví. Většina byla předtím sportem nepolíbená. Ale já jsem měl zkušenosti ze Sokola Dolní Zálezly, kde jsem byl čtyřicet let předsedou i sportovcem. Začali jsme v Řepích s bowlingem. Pak jsme slyšeli, že se ve vedlejších Stodůlkách koná turnaj v pétanque. Nevěděli jsme, co to je, ale říkal jsem si: koule jako koule,“ směje se Procházka.

Právě fakt, že se nepoddal svému osudu a umí k aktivitám přitáhnout i další seniory, rozhodl, že se stal seniorem roku. „Je pro něho důležitá práce pro lidi. Je vůdčí osobnost. Je rád, když jsou spokojení, když je může vytáhnout ven. A osobně si myslím, že je hodně kamarádský a svým nadšením dokáže ostatní strhnout. I pasivnější lidi dokáže přimět, aby se zapojili,“ zdůvodňuje výběr oceněného Dagmar Kuncová, jedna z organizátorek projektu SenSen (více o projektu čtěte zde).

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo při posledním sčítání lidu v roce 2011 téměř šestnáct procent Čechů starších 65 let, za patnáct let to bude už 24 procent. Z toho, jak podíl seniorů narůstá, má společnost tendenci na ně pohlížet pouze jako na ekonomický problém a přítěž. Zapomíná se, že i ve stáří lidé mohou být aktivní.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ODS získala Valentu a Faktora. Netrvá už na Kuberovi do čela Senátu

Hazardní magnát a senátor Ivo Valenta bude plnit funkci řadového zastupitele.

Nové dvě akvizice do senátního klubu získala ODS. Přidali se k ní senátor Ivo Valenta, majitel hazardního kolosu Synot,...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

VIDEO: Don Pablo Blažek bavil Sněmovnu. Recitoval, co chce mít na hrobu

Pavel Blažek, předseda poslanecké vyšetřovací komise, která řeší reformu...

Jako showman se ve Sněmovně ukázal exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Utahoval si z přezdívky „Don Pablo“,...Najdete na iDNES.cz