Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátu je 14 let. A věří mu víc lidí než Sněmovně

  17:21aktualizováno  17:21
Před čtrnácti lety se ke své první schůzi sešli novodobí čeští senátoři. Druhá komora parlamentu doplnila Sněmovnu, čelila ale výtkám, že je zbytečná a nemá dostatečné pravomoci. Průzkum STEM teď přinesl překvapení: Senátu poprvé v historii věří více lidí než Sněmovně.

Budova Senátu na Valdštejnském náměstí v Praze. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Společnost STEM vnímá změnu ve prospěch Senátu jako historickou. "Poprvé se stalo, že horní komora Poslanecké sněmovny má vyšší důvěru než komora dolní. Důvěra v Senát Parlamentu ČR je zároveň jednou z nejvyšších v dlouhodobé řadě," tvrdí STEM.

Jiná agentura, CVVM, nicméně ve svých průzkumech už dříve uváděla, že Senát důvěryhodnější než Sněmovna byl.

STEM usuzuje, že se na zvýšení důvěry v Senát podílí nedávné senátní volby. Ty vyhrála ČSSD, což posílilo důvěru v Senát právě v řadách stoupenců nejsilnější opoziční strany.

Senátu nyní důvěřuje 31 % lidí (3 % "určitě", 28 % "spíše"), Sněmovně 28 % obyvatel (2 % "určitě", 26 % "spíše").

Zajímavé je, že si v důvěryhodnosti obecně lépe vedou lidé než instituce, v jejichž čele stojí. Platí to například pro předsedu vlády Petra Nečase i pro šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou. Relativní úspěch zaznamenal nový šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD, kterém věří 34 % stoupenců ODS, 30 % příznivců TOP 09 a 39 % sympatizantů Věcí veřejných.

PROČ LIDÉ VÍCE VĚŘÍ SENÁTU?

Senát se od svého založení potýkal s nedůvěrou i odporem a pro mnohé lidi měl punc zbytečné instituce.

Volební období 2002-2006, kdy Senát s pravicovou většinou hrál poměrně významnou opoziční roli vůči levicové vládě a většině Sněmovny, i poslední roky, v nichž mnohé senátní korekce zákonů nedokázala rozpolcená Poslanecká sněmovna přehlasovat, respekt k této komoře přece jen poněkud zvýšily.

Přesto se na ni zejména stoupenci levice dívali jako na instituci nepotřebnou. Současná situace, v níž Senát s absolutní převahou ČSSD je v opozici vůči Nečasově vládě, nahrává dalšímu posílení důvěry v něj u stoupenců levice.

Zdroj: STEM

Horní komora má pět matadorů - senátorů, kteří v ní jsou od jejího založení. Jsou to Pavel Eybert, Jiří Pospíšil, Anna Palečková a Přemysl Sobotka (za ODS) a současný předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Štěchův předchůdce v čele horní komory, liberecký senátor Přemysl Sobotka, vidí přínos Senátu hlavně v korekci zákonů, které schválila Sněmovna. To je sice základní, řeklo by se samozřejmou funkcí Senátu, podle Sobotky ale česká horní komora patří v zemích s dvoukomorovým parlamentem ke "špičce".

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS)."Máme jednu z nejúspěšnějších bikamerálních schopností v Evropě, naše úspěšnost vrácených či změněných zákonů se pohybuje mezi 40 a 60 procenty. Tedy takovou část zákonů Sněmovna nakonec přijímá v našem znění," řekl iDNES.cz Sobotka.

Za konkrétní úspěchy Senátu považuje například zablokování nákupu 24 švédských stíhaček Gripen (z obchodu za 50 miliard, který provází pachuť velké korupce, sešlo právě díky Senátu, Česko si nakonec čtrnáct švédských strojů pronajalo) nebo schválení Lisabonské smlouvy s takzvaným "vázaným mandátem".

Senát se podle Sobotky také hodně zabývá upozorňováním na hrozící porušení principu subsidiarity (podpora činnosti samospráv a opak centrálního rozhodování).

Milan Štěch oceňuje na Senátu kontinuální přístup a možnost důstojně projednávat i rozdílné názory. V tom se Senát hodně liší od Sněmovny.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD)."Nejsvobodnější období, kdy senátoři vystupovali hodně podle svého názoru, ne stranického, bylo v prvních letech Senátu. Teď už mi přijde víc stranicky vyprofilovaný," řekl iDNES.cz Štěch, zastupující v horní komoře Pelhřimovsko.

Přínos Senátu Štěch vidí například v přispění ke vstupu do NATO a EU a v podpisu Lisabonské smlouvy. Dále třeba v tom, že se Senát žalobou u Ústavního soudu zasadil, aby nebyl přijat nový volební zákon mající výrazně pomoci silným stranám. Štěch také ocenil práci Senátu na návrzích týkajících se prosazení přímé volby hlavy státu

KOLIK NÁS STOJÍ SENÁT

Výdaje Senátu se průměrně pohybují pod hranicí 600 milionů korun na rok, v posledních letech spíše klesají. Senát za čtrnáct let stál daňové poplatníky kolem 8 miliard korun.

"Z pohledu mě jako levicového politika těch užitečných věcí zase tolik nebylo, protože Senát byl většinu času pravicový. Ale z dnešního pohledu možná bylo správně, že zrušil nákup gripenů. Když se dozvídáte, že se na obraně děly podivné věci... Nejsem člověk, který by žil podezíráním, ale s odstupem vidím, že to tím podezřením z korupce poznamenané je, že to nakonec možná byl rozumný krok," uznává Štěch.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz