Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátorka prý chtěla na Romy použít dynamit

  17:41aktualizováno  20:35
Liga proti antisemitismu obvinila senátorku a starostku ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Lianu Janáčkovou z rasistických výroků na adresu Romů. Liga se opírá o zvukovou nahrávku, na níž údajně Janáčková v souvislosti s Romy hovořila o vysokém plotě s elektřinou a dynamitu.

Senátorka Janáčková autentičnost nahrávky nejprve odmítala | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Na veřejnost se nyní dostal téměř rok starý zvukový záznam z jednání tehdejší starostky Janáčkové, dnes senátorky zvolené za hnutí Nezávislí, a místostarosty Jiřího Jezerského s obyvateli problémové kolonie Bedřiška.

Oba staronoví představitelé obvodu se loni v srpnu podle nahrávky tvrdými slovy vyjadřovali o místních Romech. - nahrávku si poslechněte zde

"Zřejmě podáme trestní oznámení," uvedl Adam Pospíšil z občanského sdružení Romea, které celou nahrávku zveřejnilo jako první na svých internetových stránkách.

Janáčková se nedávno po sedmiměsíční pauze vrátila zpět do čela radnice. Díky "zradě" jedné ze zastupitelek ODS, která hlasovala proti svým spolustraníkům, vystřídala Janáčková ve funkci starosty Radomíra Michniaka. Právě politické pozadí vidí Janáčková za zveřejněním nahrávky.

S integrací cikánů nesouhlasím
"Máme podezření, že došlo ke spáchání trestného činu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení," doplnil právník romského sdružení Tomáš Vincourek s tím, že je toho dost, co jim na nahrávce vadí.

"Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů, aby byli plošně po obvodu, bohužel. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, elektrikou... Mně je to jedno, já to budu klidně křičet do celého světa," chrlila ze sebe například starostka, když bílým rodinám z Bedřišky vysvětlovala, že je nemůže jednoduše zbavit problémových romských rodin.

Stejně by se domnožili
"Já je nemám kam dávat... Chápu, že jste diskriminovaní, souhlasím s vámi, ale já bych musela opravdu vzít jen ten dynamit a zastřelit je," argumentovala.

Zalitovala, že to nevyšlo s letenkami do Kanady. Před pár lety totiž nabídla, že zaplatí cestu Romům, kteří odevzdají radnici obecní byt a už se nevrátí. "Oni by se ale zase domnožili," posteskla si Janáčková.

Místostarosta Jezerský si s ní v debatě s obyvateli obvodu nijak nezadal. "Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat," řekl například.

Janáčková: Ulítly mi nervy
To, že někdo z přítomných lidí debatu nahrál a záznam nyní poskytl bývalému starostovi Radomíru Michniakovi (ODS) a ten médiím, Janáčkovou i Jezerského zaskočilo. V první reakci pro sdružení Romea Janáčková odmítla připustit, že by podobná slova použili a nahrávku označila za nesmysl.

Když si ale nahrávku poslechla, přiznala, že zmíněná slova s Jezerským vyřkli. Oba však svorně odmítají nařčení z rasismu.

"Nejsem rasistka a nic z toho, co zaznělo, tak rozhodně nebylo myšleno," říká Janáčková. "Pravda je, že ten konec mi ulítl, nemělo to takto vypadat, ale je možné, že po 16 letech, kdy jsem se snažila o integraci Romů a pořád byly nějaké problémy, mi ulítly nervy. Nicméně reagovala jsem tak v emočně vypjaté situaci, kdy na nás bílí obyvatelé Bedřišky opakovaně tlačili, abychom jim nějak pomohli," vysvětluje.

Místostarosta: Byly to jen řečnické obraty
Stejně to vidí i Jezerský. "Tři rodiny přišly do kanceláře starostky a tlačily nás k ráznému zásahu. Chtěly, ať hned vystěhujeme problémové Romy. Stále dokola jsme opakovali, že není kam. Mnozí lidé tam totiž bydlí za trest. Protože neplatili nájemné, soud rozhodl, že dostanou náhradou byty nižší kategorie. Tak se ocitli ve starých finských domcích na Bedřišce," líčí Jezerský.

Dodal, že nahrávku sice ještě neslyšel, ale je si jist, že věty o dynamitu či střílení byly míněny jen jako řečnické otázky v reakci na stupňující se tlak rozčílených nájemníků.

Spor o radnici
Za Janáčkovou se postavil předseda Unie Olašských Romů Josef Stojka. "Starostka rozhodně není rasistka. Bere každý rok záštitu nad romským fotbalovým turnajem, přispívá ze své nadace na nejmenší romské děti," říká muž. "To, co se teď děje, je jen boj o moc, kdy exstarosta Michniak zneužívá postavení etnické chudiny," míní.

Romové z Bedřišky s tím ale nesouhlasí. "Michniak na rozdíl od Janáčkové bere i Romáky jako lidi. Díky tomu, že nám tu poslal kontejnery, jsme společně uklidili haldy odpadků. Exstarosta nám taky slíbil stavební materiál, abychom si mohli svépomocí opravit domky," líčí například Alexandr Lakatoš. Romové podle něj starostův návrh uvítali. "Já jsem si už dříve sám udělal betonovou podlahu," vysvětluje muž.

Podle Jezerského je nesmysl opravovat přestárlé domy, které měly být dávno zbourané. "My máme dávno zpracovaný projekt na výstavbu nových domů," říká Janáčková. Na to ale zatím nejsou peníze. "Projekt je nereálný," míní Lakatoš.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka řekl, že bude chtít nejprve slyšet vyjádření Janáčkové. Pak by se tím mohl zabývat senátní mandátový a imunitní výbor, "pokud to přijde jako oficiální stížnost".

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz