Prezident USA Barack Obama a Sonia Sotomayorová

Prezident USA Barack Obama a Sonia Sotomayorová | foto: Reuters

Senátoři si „proklepnou“ Obamovu hispánskou soudkyni

Sonia Sotomayorová, kterou chce americký prezident Obama jmenovat soudkyní Nejvyššího soudu, jde "na gril". Přesněji řečeno na slyšení před senátní justiční výbor. Horní komora Kongresu totiž musí Obamův výběr potvrdit. Všeobecně se má za to, že Sotomayorová má zajištěn dostatek hlasů, aby se stala první Hispánkou u Nejvyššího soudu. Republikáni jí ale nechtějí nic dát zadarmo.

Pětapadesátiletá Sotomayorová, dcera portorikánských rodičů, má zaplnit místo po 69letém Davidu Souterovi, který v květnu ohlásil odchod do důchodu. - čtěte Americký Nejvyšší soud dostane historicky prvního hispánského soudce

Nejvyšší soud hraje v americkém právním řádu klíčovou roli, rozhoduje v ústavních otázkách a řeší mnoho obtížných témat - potraty, kontrolu zbraní či trest smrti.

Demokraté mají v Senátu pohodlnou většinu, a tak Sotomayorová s největší pravděpodobností projde. Ještě předtím ale musí absolvovat ono slyšení v justičním výboru. Úplně jednoduché to nebude. Sotomayorová, nyní soudkyně federálního odvolacího soudu, totiž není zcela bez kontroverzí.

Má předsudky, bojí se republikáni

Republikáni si myslí, že přistupuje k právu trochu jako "aktivistka" (ostatně podobně smýšlejí i o Obamovi). Postoje Sotomayorové ke klíčovým otázkám - včetně potratů či zbraní - jsou teď poněkud nejednoznačné, ale většina analytiků je přesvědčena, že soudkyně "obuje liberální boty" svého předchůdce Soutera. Slyšení v justičním výboru má do jejího právního smýšlení vnést trochu víc světla.

Jmenování není hotová věc, upozorňují republikáni. Ale nejspíš jen málokterý z nich věří, že by případně bylo možné sehnat dostatek hlasů proti.

Sonia Sotomayorová má podle posledních průzkumů veřejného mínění podporu těsné většiny veřejnosti. Demokraté ji vychvalují. Má podle nich skvělou kvalifikaci. Dcera rodičů z Portorika, narozená v newyorském Bronxu, absolventka elitních univerzit, s bohatou soudcovskou zkušeností.

"Je ztělesněním úspěchu, na který mohou být pyšní všichni Američané," řekl předseda výboru, demokrat Patrick Leahy. "Ve skutečnosti nemusíme spekulovat, jakou bude soudkyní, protože už to víme," dodal. "Je a bude soudkyní pro všechny Američany."

Sotomayorovou ale provázejí kontroverze. Kritici jí vyčítají dávný výrok, že "moudrá Latina" (míněno žena latinskoamerického původu) může díky své životní zkušenosti rozhodovat lépe než bílý muž. Tato slova jsou podle republikánů důkazem, že má Sotomayorová předsudky a že se bude řídit city víc než striktním výkladem práva.

"Jak může soudce objektivně aplikovat zákon, když věří, že existuje více realit a více verzí pravdy?" prohlásil nedávno republikánský senátor John Cornyn.

Hasičská kauza

K vyhrocené debatě přispělo i červnové rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Ricci versus DeStefano. O co šlo? Město New Haven ve státě Connecticut uspořádalo v roce 2003 výběrové řízení na důstojníky u hasičského sboru. Přihlásilo se 118 hasičů, kteří absolvovali písemné a ústní zkoušky.

Město pak ale výsledky zrušilo, protože neprošel žádný afroamerický kandidát. Skupina hasičů, kteří testy udělali, pak město žalovala kvůli rasové diskriminaci. Případ řešila i Sotomayorová a rozhodla, že k diskriminaci nedošlo. Nejvyšší soud to teď změnil.

Washingtonský profesor práva Stephen Wermiel si myslí, že senátoři se při slyšení zaměří hlavně na pohled Sotomayorové na roli Nejvyššího soudu ve společnosti.

"Demokraté se snaží říct, že je skvělou kandidátkou, protože má hodně zkušeností a neobyčejný životní příběh. Republikáni zase říkají, že to by roli hrát nemělo," citovala ho agentura Reuters. Slyšení bude pravděpodobně trvat celý týden.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video