Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři si navrhli větší pravomoci

  0:01aktualizováno  0:01
Senátoři ve středu schválili svůj návrh novely ústavy. I přesto, že na rozsáhlých změnách této novely pracovala senátní komise několik let, členové horní komory už dnes počítají s tím, že jejich návrh poslanci nepodpoří. "Cena novely spočívá v tom, že to je určité nastartování diskuse. Ale nedělám si iluzi - v Poslanecké sněmovně to neprojde," říká senátor za Unii svobody Jan Ruml. Senátoři totiž posílili některé své pravomoci na úkor poslanců.

Například dnes potřebuje sněmovna na to, aby schválila zákon, který senátoři zamítli, nadpoloviční většinu všech poslanců. Nově by tomu bylo tak, že pokud zamítnou zákon dvě třetiny senátorů, mohly je přehlasovat pouze tři pětiny všech poslanců.

Senátoři se také dotkli pravomocí prezidenta. Podle jejich návrhu by mohl jmenovat členy bankovní rady ČNB nebo soudce Ústavního soudu pouze se souhlasem horní komory. Prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu pak zas pouze na návrh poslanců.

V případě, že by nebyla prezidentská funkce obsazena, nově by měly jeho pravomoci přejít na předsedu Senátu. Dnes by v takovém případě přešly jeho pravomoci zčásti na předsedu vlády a zčásti na předsedu sněmovny.

Senátoři také omezili udělování prezidentských milostí. Pokud by prezident chtěl nařídit, aby soud nezahájil určité soudní řízení nebo aby se v řízení nepokračovalo, potřeboval by k tomu spolupodpis předsedy vlády.

Mezi jeden z nejspornějších bodů patří neomezená imunita zákonodárců. Podle ústavy nemůže být poslanec či senátor nikdy stíhán za trestný čin, který spáchal v parlamentní funkci ani po skončení svého mandátu.

"To je unikum. Neexistuje na světě ústavní systém, kde by imunita přetrvávala déle, než trvá mandát," řekl senátor a místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Senátoři proto navrhli změnit ústavu tak, že umožňuje stíhání poslanců či senátorů poté, kdy v parlamentu skončili.

"Ústava České republiky vznikala v roce 1992 narychlo a v komplikované době," říká Ruml. Doba podle senátorů ukázala, že ústava má spoustu "nedokonalých míst". Reforma je tedy nevyhnutelná.

Podle Rychetského by však měla novela mnohem větší šanci na přijetí, kdyby senátoři na novele spolupracovali s poslanci. To, že to neudělali, Rychetský kritizuje: "Zdá se, že si prostě senátoři chtěli přisvojit za novelu zásluhy. A to je politicky nemoudrý krok."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...Najdete na iDNES.cz