Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři si navrhli větší pravomoci

  0:01aktualizováno  0:01
Senátoři ve středu schválili svůj návrh novely ústavy. I přesto, že na rozsáhlých změnách této novely pracovala senátní komise několik let, členové horní komory už dnes počítají s tím, že jejich návrh poslanci nepodpoří. "Cena novely spočívá v tom, že to je určité nastartování diskuse. Ale nedělám si iluzi - v Poslanecké sněmovně to neprojde," říká senátor za Unii svobody Jan Ruml. Senátoři totiž posílili některé své pravomoci na úkor poslanců.

Například dnes potřebuje sněmovna na to, aby schválila zákon, který senátoři zamítli, nadpoloviční většinu všech poslanců. Nově by tomu bylo tak, že pokud zamítnou zákon dvě třetiny senátorů, mohly je přehlasovat pouze tři pětiny všech poslanců.

Senátoři se také dotkli pravomocí prezidenta. Podle jejich návrhu by mohl jmenovat členy bankovní rady ČNB nebo soudce Ústavního soudu pouze se souhlasem horní komory. Prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu pak zas pouze na návrh poslanců.

V případě, že by nebyla prezidentská funkce obsazena, nově by měly jeho pravomoci přejít na předsedu Senátu. Dnes by v takovém případě přešly jeho pravomoci zčásti na předsedu vlády a zčásti na předsedu sněmovny.

Senátoři také omezili udělování prezidentských milostí. Pokud by prezident chtěl nařídit, aby soud nezahájil určité soudní řízení nebo aby se v řízení nepokračovalo, potřeboval by k tomu spolupodpis předsedy vlády.

Mezi jeden z nejspornějších bodů patří neomezená imunita zákonodárců. Podle ústavy nemůže být poslanec či senátor nikdy stíhán za trestný čin, který spáchal v parlamentní funkci ani po skončení svého mandátu.

"To je unikum. Neexistuje na světě ústavní systém, kde by imunita přetrvávala déle, než trvá mandát," řekl senátor a místopředseda vlády Pavel Rychetský.
Senátoři proto navrhli změnit ústavu tak, že umožňuje stíhání poslanců či senátorů poté, kdy v parlamentu skončili.

"Ústava České republiky vznikala v roce 1992 narychlo a v komplikované době," říká Ruml. Doba podle senátorů ukázala, že ústava má spoustu "nedokonalých míst". Reforma je tedy nevyhnutelná.

Podle Rychetského by však měla novela mnohem větší šanci na přijetí, kdyby senátoři na novele spolupracovali s poslanci. To, že to neudělali, Rychetský kritizuje: "Zdá se, že si prostě senátoři chtěli přisvojit za novelu zásluhy. A to je politicky nemoudrý krok."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Miliony na školní obědy chudým dětem jsou, kraje o ně ale nejeví zájem

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Celkem 400 milionů mohou kraje až do roku 2020 využít na zaplacení školních obědů sociálně slabým dětem. Během...

Najdete na iDNES.cz