Senátoři se neshodli na změně imunity

  • 6
Senátoři odsunuli devátý pokus omezit imunitu zákonodárců. Jedenáct členů ústavní komise se na změnách neshodlo. Předkladatelé přitom doufali, že nyní má novela velkou šanci projít parlamentem. "Návrh v této podobě asi schválen nebude," připustil tajemník komise Jan Kysela.

Novelu, která ruší doživotní a přestupkovou imunitu zákonodárců, předložilo v prosinci devět senátorů v čele s předsedou imunitního výboru Janem Hadravou.

"Myslím, že v Senátu i sněmovně je teď příznivá atmosféra a návrh na změnu zákona by mohl projít," doufal Hadrava. Předpokládal, že by o ní senátoři mohli hlasovat už na únorovém zasedání.

"To je velmi málo pravděpodobné," řekl iDNES Jan Kysela. Senátoři podle něj budou v prvním pololetí jednat s poslanci o širším návrhu novely ústavy. Pokud se neshodnou na více bodech, pak teprve zařadí na program samotnou otázku imunity.

V ústavní komisi Senátu existují tři názorové proudy na změnu imunity. "Pokud jde o trestní imunitu, zastánci radikálního proudu by ji ponechali jen pro projevy učiněné v parlamentu a jinak by ji zrušili," uvedl tajemník Jan Kysela.

Druhá skupina senátorů se domnívá, že by imunita měla chránit zákonodárce pouze po dobu výkonu mandátu. "Třetí skupina jsou odpůrci jakékoli změny. Tento proud je podle mne nejslabší," doplnil Kysela.

Pokud jde o přestupkovou imunitu, většina členů komise je spokojena se stávajícím modelem. Argumentují, že v praxi nepřináší problémy a navíc existují kategorie jako jsou soudci či vojáci, jejichž přestupky se také projednávají ve zvláštním režimu.

"Pokud jde o podstatu návrhu, ta se do značné míry překrývá s původním senátním návrhem z roku 2001. Ten vyrobila právě ústavní komise, takže nelze očekávat, že by ho navrhovatelům hodila na hlavu," podotkl Jan Kysela.

Kdyby novela ústavy, přestupkového zákona a jednacích řádů prošel, zákonodárci by ztratili doživotní imunitu. Po skončení mandátu by mohli být za dopravní nebo jiné přestupky vyšetřováni a soudně stíháni jako kterýkoliv jiný občan.

Nyní si mohou vybrat, zda chtějí svůj prohřešek řešit na místě, nebo se obrátí na imunitní výbor. "Nevidím důvod, proč bychom měli být mimo prostory parlamentu nějak nadstandardně chráněni," argumentuje místopředsedou US-DEU Hadrava.

Pokud nyní parlamentní komora odmítne vydat některého zákonodárce, pak ho nelze už nikdy stíhat. V posledních měsících vydali poslanci například lidovce Jaroslava Lobkowicze, který srazil autem ženu. O zbavení imunity údajně sám požádal.

Senátoři v listopadu vyhověli žádosti policie a vydali k trestnímu stíhání občanského demokrata Alexandra Nováka. Byl podezřelý, že jako starosta Chomutova převzal úplatek čtyřicet milionů korun.

Zákonodárci v minulosti smetli ze stolu asi osm pokusů o omezení imunity. Těší se přitom snad nejrozsáhlejší imunitě ze všech demokratických parlamentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video