Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři schválili novelu, která pomůže ztišit reklamu v televizi

  12:42aktualizováno  12:42
Parlamentem prošla novela s ambicí ztišit v Česku televizní reklamu. V pátek odpoledne ji schválili senátoři, a předloha proto putuje k podpisu prezidenta. Novelu ještě musí doplnit prováděcí vyhláška zpracovaná Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Pro novelu hlasovalo 38 senátorů ze 42 přítomných. Proti nebyl ani jeden.

Novelu zákona navrhla skupina poslanců napříč politickými stranami. Ti původně zamýšleli, aby změna platila už od srpna, proces schvalování se však zdržel a třetím čtením ve Sněmovně novela prošla až v září.

Novelu poslanci předložili kvůli stížnostem diváků na to, že je hlučná reklama doma ruší. "Jste sami svědky, že hlasitá reklama skutečně existuje. Některé ruší při vysílání a některé, například mě, ruší, když u televize usnu," řekl senátorům před hlasováním Václav Mencl, poslanec a spoluautor změny.

"Sedmkrát denně musím poslouchat, jak je pro mě výhodné koupit si dámské vložky Always," podpořil snahu poslanců senátor Jaroslav Doubrava.

Samotná novela je poměrně stručná. Do zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání vkládá v podstatě jen několik vět. Ta klíčová zní: "Provozovatel televizního vysílání je povinen zajistit, aby reklamy, teleshopping a označení sponzora nebyly vysílány takovým způsobem, že zvuková intenzita jejich vysílání
je vyšší než zvuková intenzita pořadů a dalších částí vysílání vysílaných v době předcházející vysílání reklamy, teleshoppingu nebo označení sponzora, a také v době následující po jejich odvysílání."

Vyhláška nezbytná ke ztišení bude až příští rok

Novela se následně odkazuje na prováděcí vyhlášku, kterou má vyhotovit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Paradoxní je, že na vyhlášce může začít pracovat až po podpisu prezidenta. Musí počkat na schválení novely, protože teprve ta jí dává pravomoc vyhlášku vydat.

Evropské doporučení

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se při tvorbě vyhlášky přiklonila k doporučení Evropské vysílací unie k regulaci hlasitosti (více o nich najdete zde). Vyhláška proto říká, že hladina hlasitosti programu bude normována "na - 23,0 LUFS, s maximální odchylkou +/- 1,0 LU.

Návrh znění vyhlášky RRTV najdete zde.

"Její příprava bude trvat v řádech měsíců a předpokládáme, že vyhláška bude připravena okolo data účinnosti zákona. Samozřejmě provozovatelé by ji měli mít s předstihem, než nabude účinnosti," řekla iDNES.cz předsedkyně Rady Kateřina Kalistová.

Dodala, že vše se stihne včas, protože už nyní má Rada návrh vyhlášky, čeká však na konečné znění novely, kterou poslanci a senátoři mohli na cestě parlamentem pozměňovat. "Předpokládáme, že u vyhlášky dojde jen k malým modifikacím, technické aspekty ale zůstanou podobné," uvedla k návrhu vyhlášky Kalistová.

Rada bude také institucí, jež bude kontrolovat dodržování nového pravidla. V důvodové zprávě novely stojí, že na pořízení techniky získá 200 tisíc korun.

Za prohřešky mají hrozit milionové pokuty

Z novely vyplývá, že pokud by provozovatel televizního vysílání pravidla porušil, hrozí mu pokuta až pět milionů korun. Na zapracování novinky dostanou televize sedm měsíců, protože zákon má odloženou účinnost.

Proti novele se už dříve ohradili soukromí vysílatelé. Asociace televizních organizací například namítala, že jde o složitou věc, jež není snadno uchopitelná, a proto ani nemůže mít svá natvrdo daná pravidla. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale tento názor neakceptovala s tím, že se míjí se zadáním (více o námitkách televizí čtěte zde).

Česká televize už loni avizovala, že vyjde divákům vstříc a ještě před novým zákonem bude regulovat hlasitost v celém svém vysílání a na všech svých programech (více o ztišení reklamy na ČT čtěte zde).

Kvůli hlučné reklamě vznikla na internetu i petice. Založil ji Petr Krajča z Napajedel. Návrh novely politikům sepsal proto, že už ho nebavilo pořád sahat po ovladači (více o odhodlání Petra Krajči zastavit řvoucí reklamu čtěte zde). Petice sesbírala téměř 14 tisíc podpisů a lidé se pod ni mohou podepisovat i nyní.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz