Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři: rada ČT ohrožuje svobodu slova

  20:51aktualizováno  20:51
Praha - Mnozí senátoři vyzvali generálního ředitele České televize, aby "přestal zasahovat do práce televizního zpravodajství způsoby připomínajícími smutné období normalizace". "Současná rada ČT složená z exponentů politických stran ohrožuje profesionalitu a nezávislost České televize a svobodu slova v České republice," uvedli dále senátoři ve výzvě, kterou zveřejnili 26. prosince. Výzvu podepsali mimo jiné čtyřkoaliční senátoři Jan Ruml, Zuzana Roithová, Michael Žantovský, Eduard Outrata, Milan Šimonovský, František Bartoš a Josef Kaňa. Podpis připojil i nezávislý senátor Václav Fischer a podle Roithové také Richard Falbr, který byl do Senátu zvolen za ČSSD.

Výzva konstatuje, že situace v ČT je neudržitelná. "Tak jako tisíce dalších občanů stojíme jednoznačně za nezávislostí České televize a jejích pracovníků. Nejde už jen o Českou televizi, ale o českou demokracii. Situace přerostla v politickou krizi," uvádí se dále ve výzvě.

Senátoři zpochybnili legitimnost jmenování Jiřího Hodače generálním ředitelem ČT. Ruml dal navíc najevo, že jsou připraveni zabránit případné snaze Hodačova televizního vedení násilně vyklidit sídlo zpravodajství ČT

Štěpánek: Protestuji proti nátlaku politiků, ať rezignují

Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek naopak soudí, že politici, kteří vyzývají vedení a Radu České televize (ČT) k rezignaci, se dopouštějí nepřípustného nátlaku a sami by měli odstoupit.

Vysílací rada se podle něj mimořádně sejde ve čtvrtek, aby rozhodla, které vysílání ČT je neoprávněné. Štěpánek si je přitom jist, že pirátsky vysílají zaměstnanci redakce zpravodajství, kteří neuznávají nové vedení ředitele Jiřího Hodače.

"Politikové, kteří nejsou ochotni ctít zákony, které mnozí dokonce sami schvalovali, by měli okamžitě rezignovat na své funkce," řekl Štěpánek ČTK. Konkrétně se zmínil například o místopředsedovi Senátu Janu Rumlovi (Unie svobody) či o jeho stranické kolegyni Haně Marvanové. Štěpánek letos neúspěšně kandidoval do Senátu za ODS.

Šéf vysílací rady Martin Muchka naopak v pondělí označil za nezákonné vysílání štědrovečerních Událostí, které z Barrandova připravil tým nového ředitele Jiřího Hodače. ČTK řekl, že podle jeho názoru bylo v rozporu se zákonem, neboť nebylo opatřeno logem ČT. Štěpánek dnes poznamenal, že Muchka tento názor s nikým
z rady nekonzultoval.

"Pokud jsem já s dalšími členy (rady) hovořil, tak krátká absence loga rozhodně nezakládá žádný důvod k úvahám o tom, že by to bylo cosi protiprávního," uvedl. Pirátsky podle něj "zcela jistě" vysílají vzbouřenci z Kavčích hor.

Štěpánek uvedl, že rada by ve čtvrtek sice měla rozhodnout, které vysílání považuje za pirátské, o případném udělení pokuty však podle něj tak rychle rozhodnout nemůže. Rada musí v takových případech nejprve zahájit správní řízení. Ten, koho se týká, má potom právo se k němu vyjádřit a teprve pak může rada případně udělit pokutu.

Rada zahájila s ČT správní řízení kvůli podezření z porušování zákonů již minulý týden. Štěpánek dnes bez bližšího upřesnění ČTK řekl, že očekává zahájení ještě jednoho. Oprávněně podle něj vysílá tým ředitele Hodače. "Osoba oprávněná a
zodpovědná je generální ředitel a tento ředitel byl legálně uveden do funkce. Nedá se nic dělat, zákony jsou jednoznačné," řekl.

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz