Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři pochybují o reformě armády

  8:38aktualizováno  8:38
Vedení ministerstva obrany a armády bude muset příští týden v Senátu vysvětlovat, kam vlastně směřuje reforma ozbrojených sil. Na veřejné slyšení, jehož tématem je také obranná politika České republiky, si je pozvali členové senátního výboru pro obranu a bezpečnost.

Jeho členové chtějí zjistit, zda a jak je reforma v souladu s obrannou a bezpečnostní strategií. Chtějí mít jasno před vlastním schvalováním zákonů k armádní reformě.

Předseda výboru Josef Jařab (za ODA) nedávno označil reformu za neujasněnou. Podle něho neexistuje přesná odpověď na to, jakou Česko vlastně buduje armádu. Senátor Josef Zieleniec (za US-DEU), bývalý ministr zahraničí, je přesvědčen o tom, že reforma odráží chybné pojetí české obranné doktríny. "Staví celý koncept přeměny armády pouze na doktríně spojené s kolektivní obranou," uvedl loni na podzim. Reforma podle Zieleniece směřuje ke specializaci armády, čímž se do značné míry oslabuje její vševojskový charakter. Čeští vojáci se v rámci NATO mají soustředit především na vojenské zdravotnictví, pasivní sledovací systémy a protichemické jednotky.

Ministr Miroslav Kostelka vypracoval redukovanou verzi armádní reformy, když jeho předchůdce Jaroslav Tvrdík na svou funkci rezignoval. Vláda totiž seškrtala peníze na jeho podobu změn v armádě. Armáda má být přesto od příštího roku plně profesionální a má mít podle Kostelkových plánů přes 30.000 příslušníků.

Tématy slyšení, které se uskuteční ve středu 3. března, budou také systém vojenského vzdělávání, aktivní dobrovolné zálohy a vojenští veteráni, nakládání s armádním majetkem a zbrojní průmysl a akvizice.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz