Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Senátoři navrhli šest kandidátů na ombudsmana. I ministryni Kovářovou

  • 50
Odpoledne vypršela lhůta, dokdy mohli senátoři navrhovat kandidáty na post ombudsmana po zemřelém Otakaru Motejlovi. Mezi jmény se podle šéfa senátní volební komise Tomáše Grulicha objevila končící ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nebo náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal.

Ještě tento týden se senátoři musí shodnout na dvou kandidátech, další dva může nominovat prezident Václav Klaus. Konečné slovo budou pak mít poslanci na začátku července. Pokud se na jménu budoucího ombudsmana neshodnou, volbu odloží o dalších 60 dnů. Prezidentská kancelář ještě jména Klausových návrhů nezveřejnila.

Kdo bude ombudsman?

Iva Brožová
předsedkyně Nejvyššího soudu

Daniela Kovářová
ministryně spravedlnosti

Václav Krása
předseda Národní rady zdravotně postižených

Jitka Seitlová
zástupkyně ombudsmana

Anna Šabatová
zástupkyně ombudsmana

Ivo Vykydal
prezident evropské asociace lidí s mentálním postižením a jejich rodin

"Mezi kandidáty je Daniela Kovářová, Iva Brožová, Ivo Vykydal, Václav Krása," jmenoval předseda volební komise Senátu Tomáš Grulich z ODS. Potvrdil, že dalšími jsou stávající zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a někdejší disidentka a zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.

Náměstka ministra dopravy a bývalého poslance Ivo Vykydala navrhl senátor za TOP 09 Adolf Jílek. Vykydal svou nominaci potvrdil. "Pro mne je to vzhledem k mé dosavadní práci velmi zajímavá záležitost. Samozřejmě to vítám," uvedl pro iDNES.cz Vykydal.

Vykydal působil v radě Olomouckého kraje a zastupitelstvu, v současné době je mimo jiné šumperským zastupitelem. Je prezidentem evropské asociace lidí s mentálním postižením a jejich rodin Elect Inclusion Europe a předsedou Republikového výboru Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR.

Kovářovou jmenoval senátor za Bruntálsko

Ministryni Kovářovou jmenoval senátor ODS za Bruntálsko Jiří Žák. "Návrh vznikal velmi narychlo a v poslední chvíli. Na úterním senátorském klubu ODS se o tom minulý týden ještě nemluvilo, nicméně jsem o tom jednal s několika kolegy, kteří jí vyjádřili podporu alespoň verbálně. O favoritovi budeme v úterý určitě ještě jednat," uvedl pro iDNES.cz Žák.

"Klub se zatím na favoritovi neshodl, projednáme jej na schůzce zítra," potvrdil předseda klubu Tomáš Julínek. Žádné konkrétní jméno nastínit nechtěl.

Žák přiznal, že ODS tuto záležitost zpočátku podcenila a žádné jméno nepřinesla.

"Byly volby do Poslanecké sněmovny i kongres, tak se tomu nikdo nevěnoval. Najednou jsme v situaci, ve které nemáme žádného kandidáta. Udělali jsme výběr z lidí, kteří mají nějakou právnickou minulost. Přicházeli v úvahu například předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová, teoreticky také předseda Nejvyššího správního soudu, nebo pan Jiří Pospíšil, který má však velké politické ambice," dodal Žák.

Kovářová podle něj všechny požadavky na post ombudsmanky splňuje. "Je ministryní spravedlnosti, vedla Justiční akademii a zastávala celou řadu velmi významných funkcí v rámci advokátní komory," zdůvodnil senátor.

Končící ministryně spravedlnosti však byla několikrát kritizovaná za to, že těsně před koncem Fischerova kabinetu vyhlašuje výběrová řízení za stovky milionů.

Brožová či Kovářová by vytvořily tradici

K nejnovějším kandidátům patří také předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová, kterou nominoval senátor za ODS Tomáš Töpfer.

Zvolení Brožové či Kovářové by znamenalo vytvoření jisté tradice. I Otakar Motejl byl před svým odchodem do čela úřadu veřejného ochránce práv nejprve šéfem Nejvyššího soudu, poté ministrem spravedlnosti.

Pokud by post ombudsmanky získala Iva Brožová, skončila by jako předsedkyně Nejvyššího soudu. Jejího nástupce by pak jmenoval prezident Klaus, který se už v minulosti pokoušel Brožovou neúspěšně odvolat.

Šabatovou navrhli senátoři z ČSSD a předsedkyně senátorského Klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová. Někdejší senátorku Seitlovou navrhl místopředseda horní komory Jiří Liška (ODS). Předsedu Národní rady zdravotně postižených Václava Krásu podporují lidovci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video