Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři hovořili o vyznamenání pro Mašíny

  0:01aktualizováno  0:01
V historii Česka se o něčem podobném na půdě parlamentu dosud nikdy nedebatovalo: byli bratři Mašínové, kteří bojovali proti komunistům se zbraní v ruce a přitom také zabíjeli, hrdinové? A jestli ano, zaslouží si vyznamenání?

Na historicky prvním středečním veřejném slyšení v Senátu na téma "Odbojová skupina bratří Mašínů" zaznívaly většinou názory pro. Zatím se však debatovalo nezávazně a za účasti odborníků a veřejnosti.

Příští týden se senátní podvýbor pro státní vyznamenání sejde a návrh nejspíš vypracuje. Jenže i kdyby ho podpořili všichni senátoři, ještě to nemusí nic znamenat. Vyznamenání totiž uděluje prezident a ten debatu zatím jen potichu sleduje.

"Pan prezident se nebude vyjadřovat k tomu, co projednává Senát," řekl jeho mluvčí Petr Hájek.

Ale ani senátoři nemají shodné názory. "Svobodný člověk musí bojovat proti totalitě i se zbraní v ruce," míní senátor Martin Mejstřík (Cesta změny), který současně přiznal, že si názor vyjasňoval teprve v poslední době. "Zabití svázaného zajatce je vražda. A vražda zůstává vraždou. Nemohu takový návrh podpořit," řekl senátor Jan Rakušan zvolený za ČSSD.

Rakušan narážel na nejspornější akci bratří Mašínů, kteří v rámci protikomunistického odboje přepadli příslušníka Sboru národní bezpečnosti (tehdejší SNB, tedy dnešní policie) a zabili jej. Měli, nebo neměli na to právo? 

"Já jsem si odpověď na tuto otázku našel. Ten příslušník by je mohl identifikovat a jejich odbojová činnost by tak skončila," řekl v rámci diskuse právník Milan Hulík. Podle něj by byli nejspíš zatčeni a popraveni a o jejich jménech bychom se už nikdy nedozvěděli.

Bratři Mašínové se spolu s Milanem Paumerem nakonec probojovali do Západního Berlína a poté se dostali do USA, kde bratři žijí. Ti, kteří s nimi spolupracovali a byli dopadeni, skončili tragicky: tři jejich spolubojovníci byli v roce 1955 odsouzeni k smrti a popraveni. Potrestáni byli i všichni příbuzní, ti dostali dohromady 241 let, v průměru 17 roků na jednoho.

"Tato diskuse ukazuje tragiku české společnosti. O těchto lidech, kteří vystavili nebezpečí sebe a své příbuzné, se stále uvažuje jako o zločincích," řekl historik Jiří Pernes. Věří, že Mašínové dříve či později vyznamenáni budou.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz