Senátorem bude podle průzkumu Václav Fischer

  8:11aktualizováno  8:11
- Majitel cestovní kanceláře Václav Fischer je jasným favoritem doplňovacích voleb do Senátu, které proběhnou za týden v centru Prahy. Čerstvý průzkum firmy Sofres-Factum pro MF DNES ukázal, že Fischer, který kandiduje jako nezávislý, má před druhou Jiřinou Jiráskovou (ODS) třicetiprocentní náskok. Hlasujte pro senátora v našich internetových volbách.

Jak podle exkluzivního průzkumu Sofres-Factum pro MF DNES dopadnou doplňovací volby do Senátu
v Praze 1

Jméno Strana Preference v procentech Prognóza
v procentech

Václav Fischer

Nezávislý 51,1 59,9
Jiřina Jirásková ODS 18,2 20,2
Ivan Medek Čtyřkoalice 10,1 10,7
Stanislav Fischer KSČM 4,2 4,5
Karel Srp ČSSD 4,1 4,4
Podle průzkumu to vypadá, že Fischer má šanci vyhrát už v prvním kole, protože může dostat nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů.
Fischerovo vítězství by znamenalo, že ODS a sociální demokracie ztratí v horní komoře parlamentu třípětinovou většinu, nezbytnou k přijetí změn Ústavy, které obě strany připravují. Fischer, bývalý volič ODS, je přitom zásadním odpůrcem opoziční smlouvy a řekl, že některé ústavní návrhy ODS a ČSSD nepodpoří.

V průzkumu odpovídali v úterý a ve středu obyvatelé volebního obvodu, kde se bude hlasovat.

Fischer by byl prvním nezávislým senátorem zvoleným bez podpory politické strany.
Herečka Jiřina Jirásková nechtěla výsledky průzkumu komentovat: "Počkáme na výsledky. Uvidíme."

I když poslední týden před volbami se ještě mohou nálady voličů měnit, Fischerův náskok dává ostatním kandidátům jen malé šance.

V některých starších průzkumech, které dělala agentura Sofres-Factum před senátními volbami, pozice nezávislých kandidátů postupně slábla; žádný ale neměl týden před prvním kolem ani zdaleka takový náskok jako Fischer.

Jaké jsou možné varianty případného druhého kola

Jméno Prognóza
v procentech
Václav Fischer 75
Jiřina Jirásková 25
Václav Fischer

80

Ivan Medek 20
Jiřina Jirásková 61
Ivan Medek 39

Václav Fischer má zatím nejsilnější volební kampaň - Prahu zaplavil plakáty, tisk inzeráty, pořádá mítinky, je vidět v médiích. Právě kampani připisuje Stanislav Hampl z firmy Sofres-Factum jeho jednoznačné vedení.

"Nedůvěra k politickým stranám je sice ve veřejnosti značná, ale nebýt masivní volební kampaně, sama nezávislost by Fischerovi nestačila," řekl Hampl.
Intenzivní kampani nahrává i koncentrace lidí na malém území velkoměsta. Dnes je prakticky nemožné projít centrem Prahy a nenarazit na jméno Fischer; v nějakém řídce osídleném pohraničním okrese by bylo daleko těžší upoutat pozornost voličů.

Fischer podle svých slov investuje do volební kampaně necelé tři miliony korun. Kromě toho ho nepřímo podporuje i reklama jeho firmy, spolu s Čedokem největší české cestovní kanceláře.

ZATÍM SI VĚŘÍ VŠICHNI
Průzkum ukázal, že u lidí, kteří vloni volili ODS, má Václav Fischer víc než dvojnásobnou podporu než Jiřina Jirásková. V prvním kole by ho volilo 60 procent loňských voličů ODS, zatímco Jiráskovou jen asi čtvrtina z nich.
Fischera dali na první místo dotázaní voliči všech parlamentních stran s výjimkou komunistů, kteří podpořili jeho jmenovce a svého kandidáta Stanislava Fischera.
Václav Fischer reagoval na výsledky průzkumu s uspokojením a dodal, že by si voliči přesto neměli myslet, že už má volby vyhrané a měli by přijít hlasovat.

Mluvčí ODS Lukáš Herold řekl, že byť Jiřina Jirásková podle průzkumu na Fischera ztrácí, strana její kampaň nezmění. "Nemyslím, že by politická strana nebo kandidát měl podle jednoho průzkumu jedné agentury měl měnit svou strategii." Jiráskovou ve čtvrtek na shromáždění na Václavském náměstí podpořili i předseda Václav Klaus a Lucie Bílá.

"Preference jsou jedna věc, volební účast je druhá věc a volební výsledky jsou třetí věc. Byl bych samozřejmě velmi rád, kdyby se moje preference zvýšily, ale bez ohledu na to, jaké jsou dnes, se nevzdávám a jdu do toho dál," řekl Ivan Medek, lídr čtyřkoalice (Unie svobody, KDU-ČSL, ODA, DEU).

Kandidát ČSSD Karel Srp, který se čtyřmi procenty v průzkumu spadl mezi outsidery, věří, že ztrátu dožene: "Ještě je brzy, kampaň je v plném proudu."

Podle průzkumu je necelá polovina pražských voličů rozhodnuta, že půjde hlasovat v prvním kole. Další čtvrtina o tom uvažuje. Zhruba tolik voličů by přišlo i ve druhém kole, pokud by do něj postoupili Fischer a Jirásková. V dosavadních volbách do Senátu byla ovšem účast nižší, než naznačovaly průzkumy.

Václava Fischera favorizuje i ve čtvrtek zveřejněný průzkum firmy STEM pro Českou televizi a Český rozhlas. Podle něj by ho v prním kole volilo 40 procent dotázaných, Jiřinu Jiráskovou 25 procent. Fischer má i podle tohoto průzkumu ze všech kandidátů nejlepší vyhlídky pro druhé kolo.
Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz