Senátor Dryml pomohl příteli k problematické dotaci pro Zambii

  • 310
Lékař Stanislav Kusý dostal od resortu zdravotnictví desítky milionů pro rozvojovou pomoc africké Zambii. Přesto, že kontroloři ministerstva vyplacení peněz důrazně nedoporučovali. O vyplacení části sumy spolurozhodoval blízký přítel Kusého – tehdejší náměstek ministra a současný senátor Vladimír Dryml.

Kulaté hlavičky, hladem nafouklá bříška, hubené ručičky. Který necita by nechtěl pomáhat chudým dětem v Africe? Trochu protivné je, když se z pomoci kudrnatým Afričánkům vyklube pomoc jednomu kníratému chlapovi, který vlastní soukromou kliniku v Česku a ve volném čase dělá asistenta senátorovi Vladimíru Drymlovi.

Lékař Stanislav Kusý dostal od státu téměř 35 milionů korun na zahraniční rozvojovou pomoc v Zambii. Stát teď přemýšlí, jak je od něj dostat zpět.

Šméčko to nebylo. Kusého si vážím

Čtěte rozhovor MF DNES s Vladimírem Drymlem

V roce 2000 vláda rozhodla, že africkým dětem sužovaným nemocemi pomůže. Tehdy předložil Kusý se svou společností Czech Aid projekt na vybudování kliniky v Zambii. A vláda si ho vybrala.

Na začátku všechno vypadalo krásně. Klinika bude pomáhat nejchudším. Její rekonstrukci, provoz a vybavení bude platit ministerstvo zdravotnictví. V roce 2003 se však objevily první potíže.

Lékař Stanislav Kusý na klinice v Zambii.

Peníze končily kdovíkde

Kontrola z ministerstva zdravotnictví zjistila závažná pochybení. Kusý účtoval peníze tak, že nebylo jasné, na co přesně je vynaložil a zda jejich část neskončila v něčí (jeho) kapse. Ministerstvo pak financování projektu zastavilo.

David RathV roce 2005 se ministrem zdravotnictví stal sociální demokrat David Rath. Svým náměstkem odpovědným za kontroly jmenoval Kusého kamaráda Vladimíra Drymla. Rath se dnes od projektu distancuje.

"Rath ty peníze nechtěl pustit nikomu," vzpomíná Dryml. "Protože tam byly pochybnosti a Rath je sdílel, tak se řeklo, že se udělá kontrola, aby byl krytý," pokračuje Dryml.

Do Zambie vyjel jeden kontrolor. Nynější náměstek ministerstva zdravotnictví Marek Šnajdr z ODS jeho závěry považuje za sporné. "Ta kontrola neodpovídala předpisům. Provedl ji jediný člověk, navíc pracovník útvaru, který byl odpovědný za zahraniční spolupráci. Tedy kontroloval sám sebe," upozorňuje Šnajdr. Ať už kontrola v pořádku byla, nebo ne, penězotok se znovu rozběhl.

Kusý přišel navíc s novým projektem. Vedle kliniky rozjede i mobilní porodnici. Africkým pracovníkům nakoupí čínské mopedy a ti pak na nich budou objíždět místní vesnice.

"Když vám dojde benzin, můžete šlapat," přesvědčovali Kusého spolupracovníci s vážnými tvářemi africký personál na propagačních videích. Nakoupit slibovali padesát mopedů. Když pak Zambii navštívili reportéři České televize, kteří na podivné podnikání Kusého upozorňovali, dohledali jen jeden moped. Vyjel jedinkrát – prach udělal své a v Africe jej opravit nikdo nedokáže.

I proto v roce 2006 ministerstvo peníze opět přestalo posílat. Audit navíc odhalil, že státní peníze se bez dokladů a kontroly přelévaly mezi firmami ovládanými Kusým.

Pražská pobočka Kusého kliniky.

MF DNES získala kompletní audit všech projektů doktora Kusého na ministerstvu. Vyplývá z něj, že neexistuje jediný rok, kdy by bylo vše v pořádku.

"Poskytnuté finanční prostředky nebyly podle předložených podkladů použity k účelům uváděným v cílech projektů. Interní audit hodnotí celý dotační proces jako nevyhovující s možností neefektivního neekonomického nakládání s prostředky státního rozpočtu," konstatuje závěrečná zpráva auditorů.

Klinika je na prodej

Pozoruhodný je i nejnovější osud české nemocnice v Zambii. Klinika, kterou zaplatil stát, je na prodej. "Kusý ji nabízel majitelům místní lékárny za dva až tři miliony dolarů. Ti ji ale nechtěli," prozradil MF DNES zdroj z Lusaky, města, kde klinika stojí.

"Jednání finalizujeme," říká Ind jménem Sidat, který nyní o odkupu vyjednává. Kliniku má v pronájmu. Kolik platí nájem ani za kolik ji chce koupit, neřekl.
 
"Ve chvíli, kdy budeme mít potvrzené, že se jedná o prodeji tohoto zařízení vybudovaného z prostředků státu, je jasné, že jde o trestný čin. Pevně věřím, že stát ty peníze bude vymáhat," říká nynější náměstek ministerstva Šnajdr.

Advokát Kusého Libor Šlauf na prodeji nevidí nic špatného. "Stát v klinice nemá žádný podíl. Pan Kusý teď nemá z čeho kliniku financovat, a tak ji chce prodat," říká Šlauf. Peníze neskončí na účtech státu, který kliniku zaplatil, ale na účtech soukromých firem, za které vyjednává právě Kusý.

příběh "zambie"

Vláda Miloše Zemana (ČSSD) 3. května 2000 schválila projekty zahraniční rozvojové spolupráce. Jedním byl projekt polikliniky v Zambii za 10 milionů. Předložila jej firma Czech Aid, s. r. o., lékaře Stanislava Kusého. Proč si vláda vybrala tuto firmu, není doloženo. Na projekt mělo dohlížet ministerstvo zdravotnictví, skrze nějž šly dotace z rozpočtu.

Ministr Bohumil Fišer (ČSSD)
– Za něj byla na projekt pro rok 2000 uvolněna částka 3,6 milionu korun. Společnost Czech Aid však obdržené peníze zpět nevyúčtovala. 
– V roce 2002, den předtím, než vláda podala demisi, byla i přes tyto rozpory na účet firmy připsána další státní dotace: 1,418 milionu. Dotaci firma opět nevyúčtovala.

Marie Součková (ČSSD)
– Firma Czech Aid podala žádost o dotaci na 6,6 milionu korun. Ministerstvo v roce 2003 na projekt všechny tyto peníze ve dvou platbách vyplatilo. A to přesto, že není záznam o tom, že by to vedení ministerstva odsouhlasilo.
– Firma předložila vyúčtování, ale podle pozdější zprávy auditora chybějí doklady na statisícové částky, nesouhlasí mzdové náklady, řada dokladů je neplatných, navíc společnost neoprávněně proplácela letenky a diety jiné firmě a stejně tak neoprávněně a bez smlouvy vyplácela peníze MUDr. Kusému.
– Po těchto zjištěních komise Ústavu mezinárodních vztahů doporučila další peníze pozastavit.

Milada Emmerová (ČSSD)
Kontrola v Zambii skončila doporučením, aby projekt už nebyl státem podporován. Vláda v té době však již odsouhlasila poskytnutí dotace více než 10 milionů korun. Peníze vyplaceny nebyly: podmínkou bylo, aby MUDr. Kusý nejdřív vyúčtoval náklady za léta 2000–2003.

David Rath (ČSSD)
Náměstek Vladimír Dryml poslal do Zambie podřízeného na kontrolu a ten shledal, že není důvod nevyplatit pozastavené dotace. Celkem firma dostala 15,2 milionu.

Tomáš Julínek (ODS)
Ministerstvo provedlo audit a zjistilo vážné nedostatky (mimo jiné dvojí vyúčtovávání a proplácení). Případ předalo finančnímu úřadu.

Čtěte v úterní MF DNES

Rozhovor s Vladimírem Drymlem a Davidem Rathem, stejně tak i podrobnosti o podivných okolnostech, za nichž Drymlův asistent získal státní dotace, čtěte v úterní MF DNES.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video