Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně (loni v květnu)

Jiří Čunek na sjezdu KDU-ČSL ve Vsetíně (loni v květnu) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Senátor Čunek chystá návrat na místo starosty Vsetína

  • 101
Podzimní komunální volby ve Vsetíně mohou opět vynést do čela radnice Jiřího Čunka. V rozhovoru pro MF DNES Čunek přiznal, že by se tomu nebránil. Vsetínští lidovci proti tomu nemají námitky.

Lidovecký senátor, který proslul stěhováním Romů z centra do lokality Poschlá za městem a dotáhl to až na post místopředsedy vlády, o místu v čele radnice uvažuje.

"Myslím, že už jsem dostatečně prokázal, že post starosty jsem zvládal a město dokázal řídit. Ve straně se o tom bavíme," řekl Čunek.

Jeho kandidaturu by podpořil i stranický kolega a místostarosta Lubomír Gajdušek. "Pokud se na tom ve straně dohodneme, je to jedna z reálných variant. Jiří Čunek je dostatečně známý a v komunální politice byl velmi úspěšný," naznačil Gajdušek.

Značka "Čunek" vynesla před 4 roky lidovcům 26 procent

KDU-ČSL zatím Čunka do čela kandidátky nenominovala, jenže z reakce většiny špiček vsetínských lidovců je jasné, že jeho šance jsou hodně vysoké.

Vzestup a pád Jiřího Čunka

Narodil se 22. února 1959 ve Zlíně, kde vystudoval průmyslovku. Poté pracoval ve Zbrojovce Vsetín.

V roce 1990 vstoupil do KDU-ČSL, čtyři roky poté se stal členem zastupitelstva ve Vsetíně. V roce 1998 byl zvolen starostou města.

V roce 2006 vystěhoval dvě stovky Romů ze zchátralého pavlačového domu v centru Vsetína do místní části Poschlá na okraji města. Pár týdnů poté suverénně vyhrál senátní volby na Vsetínsku a nastartoval svůj politický vzestup.

V prosinci 2006 nahradil v čele lidovců Miroslava Kalouska a měsíc poté se stal ministrem pro místní rozvoj a místopředsedou vlády Mirka Topolánka.

Ve vládě však vydržel jen deset měsíců. Objevila se kolem něj řada afér, osudným se mu stalo obvinění z neoprávněného pobírání sociálních dávek.

Do vlády se vrátil v dubnu 2008, sedm měsíců poté však definitivně rezignoval. Loni v červnu skončil i v čele KDU-ČSL, nahradil ho Cyril Svoboda.

Značka "Čunek" je totiž pro řadu voličů ve městě pořád atraktivní. Ani skandály a obvinění, kterým čelil během působení ve vládě, mu neublížily.

"Když jdu po ulici a zdravím se s lidmi, říkají mně: ´Doufám, že už tady budeš.´ Sílí to s blížícími se volbami," tvrdí Čunek.

Exstarosta je pro lidovce šancí, jak dosáhnout slušného výsledku. Na podzim 2006, kdy stranu do komunálních voleb vedl právě on, získali 26 procent plus dvě ze čtyř vrcholných pozic ve vedení města včetně místa starosty.

"Tak skvělý výsledek lidovci neměli nikdy v historii. Ale nemusí se opakovat, na politickou mapu teď přibyly nové strany," upozornil místostarosta Vsetína Jaromír Kudlík z Koalice.

Problémy se spoluprací s Čunkem by neměl. "Pracovali jsme spolu osm let a vždy jsme se dohodli. Dokáže držet slovo. Lidé ve Vsetíně ho znají a pořád berou," myslí si Kudlík.

Jiní zastupitelé ale s myšlenkou na návrat politika, který čelil řadě afér a problémů, nesouhlasí. Radnímu Jiřímu Haasovi z ČSSD vadí, že Čunek by současně působil jako starosta i senátor.

"Nedokážu si představit, že by obě funkce dělal stoprocentně. Jezdit mezi Prahou a Vsetínem je nesmysl. Každý by měl mít jen jednu funkci," konstatoval Haas.

Zatím však není jisté, zda lidovci Čunka opravdu delegují na první místo kandidátky. "Svoji funkci zvládal, ale teď stojí v čele města jiná starostka z KDU-ČSL. Musíme se domluvit ve straně. Nejde říct, že Čunek je ideální starosta," podotkl zastupitel Daniel Fojtů. Starostku Květoslavu Othovou se v úterý MF DNES nepodařilo zastihnout.

Čunek stál v čele vsetínské radnice osm let. Vedl ji od listopadu 1998 do ledna 2007, kdy se stal ministrem pro místní rozvoj a místopředsedou vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video