Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senátem prošli jen tři Klausovi kandidáti

  15:52aktualizováno  15:52
Senát schválil do Ústavního soudu tři prezidentovy kandidáty: dosavadní soudce Vojena Güttlera a Pavla Holländera i ministra Pavla Rychetského. Neprošel právník Aleš Pejchal, který v minulosti zastupoval například Jana Kavana v kauze Kato. Rozhodnutí senátorů odmítl redaktorce MF DNES komentovat.

Pro Vojena Güttlera hlasovalo v tajné volbě 40 a pro Pavla Holländera 63 z pětasedmdesáti přítomných senátorů. Pavel Rychetský získal 50 hlasů ze 73. Desetileté funkční období jim začne v okamžiku, kdy je jmenuje prezident.

Pro nominaci Aleše Pejchala se v horní komoře zvedlo jen 32 rukou, tedy méně než potřebná polovina. Advokát byl už předem považován za kontroverzního kandidáta. V minulosti často zastupoval stát proti soukromým restituentům či Jana Kavana.

Prezident Klaus je zklamán, že Senát odmítl jednoho z kandidátů na soudce Ústavního soudu Aleše Pejchala. Znamená to zdržení v obsazování Ústavního soudu a narušení pestrosti skladby soudců, uvedl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Prezident Václav Klaus bude tedy muset najít nové jméno. Ostatní navrhovaní kandidáti přijdou na řadu na některé z dalších schůzí Senátů. Jejich nominaci totiž ještě neprojednaly příslušné výbory. Seznam osmi uchazečů dokončil prezident teprve před týdnem.

Rozhodoval i postoj k Wagnerové
Senátoři se v rozpravě mnohokrát dotkli iniciativy odcházejícího předsedy soudu Miloše Holečka. Ten vyzval místopředsedkyni Elišku Wagnerovou, aby z instituce odešla.

Porušila podle něj svůj slib, že nebude rozhodovat ve věci zákona o soudech a soudcích, protože se cítila podjatá.

Někteří senátoři například vytkli Vojenu Güttlerovi, že na rozdíl od většiny ostatních soudců Wagnerovou nepodpořil. Güttler je ujistil, že s Holečkovou výzvou nesouhlasí. Reakce dalších kolegů ze soudu se mu ale zdála příliš emotivní a netaktická, uvádí ČTK.

Ústavnímu soudu hrozilo ochromení
Jedna z nejdůležitějších institucí v zemi bude pracovat oslabená do doby, dokud se funkce neujmou alespoň tři noví soudci.

Ústavní soud nyní nemůže například rušit zákony, protože ve funkci zůstalo jen sedm soudců. Zatím chtějí alespoň vyhlašovat nálezy v už rozhodnutých případech. Soud může také dál rozhodovat o menších věcech v tříčlenných senátech.

Už dříve si někteří senátoři stěžovali, že jsou kvůli Klausově otálení pod velkým tlakem. Prezident je prý nutí rozhodovat ve spěchu.

Václav Klaus předložil poslední návrh před necelým týdnem. Šlo o senátorku Dagmar Lastoveckou. Pouze prvního kandidáta, poslance Miloslava Výborného, navrhl Klaus s předstihem a Senát jej včas schválil.

Senátoři mají na schválení všech kandidátů šedesát dní.

Někteří kandidáti se nelíbí
Všeobecně se očekávalo, že z navržených jmen budou v Senátu tři problematická. Kromě právníka Pejchala například ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Ten je sice uznávaným odborníkem, někomu ale vadilo, aby se stal soudcem aktivní politik.

Dále je zde bývalý děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Vladimír Balaš. Ten vypracoval problematický posudek pro sněmovní komisi zkoumající krach IPB. Zaštítil se přitom Ústavem státu a práva, který se od jeho práce distancoval.

Výčet adeptů doplnili advokátka Klára Samková-Veselá a šéf katedry ústavního práva Právnické fakulty UK Václav Pavlíček.

Staronoví soudci Ústavního soudu Vojen Güttler a Pavel Holländer. (16. července 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz