Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát zřejmě vydá Železného

  0:01aktualizováno  0:01
Za necelý týden by měli senátoři hlasováním rozhodnout, zda vydají svého kolegu Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. Zatím to vypadá, že senátoři dají přednost veřejnému mínění. Generální ředitel TV Nova Vladimír Železný se s největší pravděpodobností nemůže spoléhat na to, že se svých problémů se zákonem jednou provždy zbaví díky své senátorské imunitě.

"Napříč Senátem jsem zaznamenal většinový názor, aby byl Železný vydán. Činy, kvůli nimž je stíhán, se totiž odehrály o hodně dříve, než se stal senátorem," shrnuje převládající mínění senátorů místopředseda horní komory Jan Ruml (US). Jeho slova potvrzuje i řada dalších senátorů.

O tom, jestli vyhoví žádosti policie a dovolí, aby byl ředitel Novy dál trestně stíhán za několik hospodářských trestných činů, by měli senátoři rozhodnout 9. ledna.

Důvodů, proč senátoři zřejmě svolí, aby policie s Železným dál zacházela jako s jakýmkoli jiným občanem, je více. Někteří senátoři totiž dávají najevo obavy z veřejného mínění: pokud by se Senát rozhodl, že svého nového kolegu podrží, mohlo by to ještě víc pochroumat malou popularitu horní komory parlamentu u veřejnosti.

"Pokud jej nevydáme, lidi by nás měli rozpustit," říká na rovinu předseda senátorského klubu ČSSD Petr Smutný. "Jakékoli hlasování o imunitě veřejnost vnímá velice citlivě," dodává senátor Unie svobody Robert Kolář.

Jen o něco diplomatičtěji hovoří i šéf senátorů ODS Jiří Liška: "Senát dbá o to, aby měl autoritu, takže k tomuto problému musí přistupovat odpovědně," říká Liška.

Právě postoj senátorů ODS, jíž je Železný politicky nejblíže, bude při hlasování Senátu patrně klíčový. ODS má nejsilnější klub šestadvaceti senátorů.

Senátorka za ODS, právnička Dagmar Lastovecká, která se u svých kolegů v klubu těší velkému respektu, už před časem v Lidových novinách prohlásila, že bude patrně hlasovat pro Železného vydání.

Další členové klubu ODS se vyjadřují opatrně: "Chci si nejdříve prostudovat spis," říká například Daniela Filipiová.

Šéf senátorů ODS Liška tvrdí, že pro rozhodování jeho klubu bude bude klíčové stanovisko mandátového a imunitního výboru.

Ten bude o Železném jednat v úterý - dva dny předtím, než o Železném rozhodne celý Senát. Členové výboru, kteří si už Železného spis pročetli, nemají se svým rozhodnutím velký problém: "Mám z toho spisu pocit, že se ty činy staly v jiném období, než vznikl jeho mandát," říká předseda výboru Jan Hadrava (US).

"Kolegyně senátorka Soňa Paukrtová, která je se mnou v mandátovém výboru, má stejný pocit jako já." Imunitní výbor zasedá neveřejně - na rozdíl od všech ostatních výborů.

Na úterní schůzi by měl dorazit i Železný, který tak bude mít zřejmě poslední šanci přesvědčit své kolegy senátory, že jeho stíhání je, jak říká, politickou šikanou, před níž by ho měla ochránit imunita.

"Železný se slyšení samozřejmě zúčastní. Domnívá se, že je nutné, aby se Senát jeho případem zabýval," říká Železného mluvčí Martin Chalupský.

Pokud senátoři Železného vydají trestnímu stíhání, hrozí mu totiž kromě dosavadních dvou obvinění - za poškozování věřitele ve sporu s americkými investory - ještě další dvě, mimo jiné z daňových úniků.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

V Česku se trestní stíhání neobjednává, reaguje na Babiše Nejvyšší soud

Soudce Nejvyššího soudu v Brně Pavel Šámal

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal se ohradil vůči výroku premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že v Česku si lze...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Najdete na iDNES.cz