Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát zavrhl ústavní změny ODS a ČSSD

  12:43aktualizováno  12:43
- Senát podle očekávání definitivně zamítl návrh ODS a ČSSD na změny Ústavy. Ty měly mimo jiné posílit roli velkých stran a omezit prezidentské pravomoci. O zamítnutí novely rozhodly hlasy 38 z 66 přítomných senátorů. Devatenáct senátorů bylo proti. Senát o novele rozhodoval téměř přesně po 14 měsících ode dne, kdy byla schválena sněmovnou. Podle návrhu dvou největších parlamentních stran měl prezident například jmenovat vládu až po jejím schválení sněmovnou. Senátorům se nelíbilo ani to, že by měli kromě prezidenta navrhovat bankovní radu ČNB i zákonodárci.

Nejvýše postaveným kritikem těchto ústavních změn byl prezident Václav Havel. Ten také čelil obvinění, že bojuje především za své pravomoce.

"Prezident nebojoval o své pravomoce. To, co by bylo v nové Ústavě, by se týkalo stejně až jeho nástupce. Přesto ale rozhodnutí Senátu přivítal a souhlasí s ním," řekl mluvčí prezidenta Ladislav Špaček.

"Pokud změny v Ústavě nemají podporu většiny politických stran, tak je vhodnější s nimi vyčkat, nebo úpravy dělat tak rozumně, aby podporu stran získaly," dodal Špaček.

Co chtěly prosadit ODS a ČSSD:
Prezident republiky po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny požádá představitele politické strany, která získala nejvíce mandátů, aby mu do třiceti dnů navrhl složení vlády. Není-li přijata žádost prezidenta republiky nebo není-li podán návrh nebo nezíská-li vláda navržená v Poslanecké sněmovně důvěru, požádá prezident republiky představitele politické strany, která získala druhý největší počet mandátů, aby mu do třiceti dnů navrhl složení vlády.Sněmovna vysloví důvěru vládě, teprve potom ji prezident jmenuje.

Prezident republiky nově jmenuje a vyhlašuje:
-  vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu a volby do zastupitelstev územních samosprávných celků; nevyhlásí-li tyto volby nejpozději tři měsíce před uplynutím volebního období, vyhlásí volby do Poslanecké sněmovny její předseda a do Senátu a do zastupitelstev územních samosprávných celků předseda Senátu.

Prezident jmenuje členy Bankovní rady České národní banky, nově však z jedné třetiny na návrh Poslanecké sněmovny a z jedné třetiny na návrh Senátu
zdroj: iDNES - lsd

Ústavní změny prošly jen ve sněmovně
ODS a ČSSD si loni koncem ledna prosadily v Poslanecké sněmovně zákon, kterým se měnila Ústava. Podle přijatého návrhu by napříště měl prezident povinnost pověřit sestavením vlády představitele nejsilnější strany. Hlasování se nezúčastnili poslanci poslanci KDU-ČSL, Unie svobody a KSČM.  "U té šaškárny nechceme asistovat," uvedl tehdy šéf KDU-ČSL Jan Kasal.

Poslanci ODS a ČSSD v Ústavě v návrhu ponechali pojistku, že vládu, kterou si takto jmenovaný premiér vybere, musí schválit sněmovna.

“Myslím, že to bude ku prospěchu lepšího fungování našeho ústavního systému,” komentoval přijetí zákona místopředseda sněmovny Stanislav Gross krátce po hlasování pro MF DNES.

Hlasování probíhalo v napjaté atmosféře. Přijetí změn podpořilo 125 ze 128 přítomných poslanců, přičemž potřebný byl souhlas nejméně 120 členů sněmovny.

Poslanci ODS a ČSSD například zamítli návrh komunisty Vojtěcha Filipa, který týkal Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle jeho návrhu by sněmovna volila na návrh prezidenta 15 členů NKÚ.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Bouřky jsou zatím jen slabé, nejvíce napršelo v Praze a v Jeseníkách

(Ilustrační snímek)

Ve středu večer se nad Českem vyskytují zatím jen slabé bouřky, například ve Středočeském či Karlovarském kraji. Během...

Měl jsem citovat jiný Peroutkův článek, připustil Zeman chybu

Novinář Ferdinand Peroutka

Prezident Miloš Zeman přiznal, že udělal chybu, když mluvil o článku Hitler je gentleman v souvislosti s Ferdinandem...

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, říká šéf Cermatu

Na potítku. Příprava před ústní maturitou na gymnáziu Ladislava Jaroše v...

Výsledky didaktických testů státních maturitních zkoušek ukazují, že by se zřejmě mělo změnit současné nastavení...

Najdete na iDNES.cz