Hrozí příznivcům komunistů kvůli podobným setkáním problémy? Ilustrační foto

Hrozí příznivcům komunistů kvůli podobným setkáním problémy? Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Senát zakázal propagaci komunismu

  • 1260
Senátoři schválili výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu. Ideologie se nesmějí objevit ani v názvech stran. Novela trestního zákona míří do Sněmovny, kde má většinu levice. Premiér Paroubek označil případný zákaz za nesmyslný, protože by komunisty stmelil a společnost rozdělil.

Pro novelu hlasovalo jednačtyřicet z 53 přítomných zákonodárců. Proti byli dva komunističtí senátoři a čtyři zástupci ČSSD. Připojili se k nim i Jiří Zlatuška (LiRA), lidovec Zdeněk Bárta a Jaromír Volný z ODS.

Novela počítá s tím, že za propagování ideologií by se považovalo i „přijetí označení politického uskupení s takovýmto názvem“. V praxi by to znamenalo, že například KSČM by se musela přejmenovat.

Podle mluvčího Senátu Petra Kostky by se v takovém případě dalo očekávat, že by celý případ skončil u Ústavního soudu.

Nevěřme komunistům, vyzýval Mejstřík
Rozpravu před samotným hlasováním provázely rozdílné názory. „Nevěřme komunistům, nevěřme komunistickým slibům. Máme s nimi už dost tragických zkušeností. Zakažme je!“ začal rozpravu navrhovatel Martin Mejstřík.

Právo na existenci komunistické strany obhajoval Vlastimil Balín. „Občané-voliči v několika volbách rozhodli, aby se zastupitelé, poslanci a senátoři KSČM podíleli na řešení problémů života ČR, aby se podíleli na správě věcí veřejných,“ prohlásil.

S Mejstříkem naopak souhlasil předseda Senátu Přemysl Sobotka. „Předloha zákona má pro mě určitou symboliku, která musí upozornit na nebezpečí možnosti, že by v ČR znovu mohla vládnout nebo spoluvládnout KSČM,“ řekl.

Paroubek: Je to největší nesmysl
“ODS a někteří její přisluhovači z řad vládní koalice se domnívají, že poslouží nejlépe svým volebním výsledkům tím, že budou oživovat komunistickožroutskou kartu. To je největší nesmysl, který můžou udělat,“ řekl Jiří Paroubek novinářům v Havířově.

„Tohle právě komunisty zažene zase do jednoho šiku, a myslím si, že společnost to jenom může rozdělit,“ uvedl předseda vlády.

Dodal, že ho k tomuto názoru vede i negativní zkušenost z minulosti. V květnu roku 1990 podle svých slov inicioval spolu s dalším sociálním demokratem Jiřím Horákem protikomunisticky zaměřenou výzvu českých politických stran.

„Dosáhli jsme jediného, že komunističtí voliči přišli v hojném počtu k volbám a odevzdali hlasy komunistické straně. Od té doby mám názor, že je dobré spíš se snažit integrovat komunisty do odpovědnosti za tuto zemi a snažit se tak snížit jejich vliv,“ prohlásil Paroubek.

Zákaz komunistů podpořila i ODS
Podporu senátní novele slíbil i předseda ODS Mirek Topolánek. „Nepřeji si návrat před rok 1989 a návrat komunistů do výkonné moci. A ta hrozba účasti komunistů v příští vládě nás musí spojovat,“ vysvětlil ve středu.

Jeden z předkladatelů návrhu, senátor Jaromír Štětina, se nedávno postavil za lidoveckého předsedu Miroslava Kalouska, na kterého podal šéf komunistů trestní oznámení kvůli výroku, že komunistická strana je zločinecká organizace. - více zde

Během projednávání novely v horní komoře se k výroku přidal i občanský demokrat Josef Pavlata. „Ostatně soudím, že Komunistická strana Čech a Moravy je zločineckou organizací,“ prohlásil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video