Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Senát vrátil sněmovně zákon o myslivosti

  13:50aktualizováno  13:50
Senát vrátil dolní parlamentní komoře poslanecký návrh zákona o myslivosti. Vrácení podpořilo 44 z 50 přítomných senátorů. Ti zákon doplnili desítkami pozměňovacích návrhů. Doporučili například posílit práva vlastníků pozemků.

Senátoři poslancům doporučili, aby zákon zpřesnili. Jen tak ho bude možné uvést do praxe, míní Senát. Senát například navrhl zpřesnit ustanovení o povinnostech uživatelů a vlastníků honebních pozemků.

Majitelé podle něj budou moci vypalovat a mýtit porosty a myslivcům nebudou muset s předstihem oznamovat, že se chystají na zemědělské práce.

Ekologové neuspěli
Senátoři naopak do zákona nezapracovali návrhy na vypuštění chráněných druhů ze seznamu lovené zvěře. To požadovali ekologové. Ti neuspěli ani s tím, aby žadatel o lovecký lístek musel podstoupit psychologický a zdravotní test.

Horní komora také navrhla upravit pasáž o sankcích tak, aby nebylo možné ukládat za provinění proti mysliveckému zákonu dvojí pokuty. Těžší bude i střelba na toulavé psy či kočky poblíž obydlí.

S většinou úprav souhlasil i předkladatel zákona sociální demokrat Jaroslav Palas.

Zákon by měl platit od července 2002
Zákon, který myslivcům umožňuje zakázat lidem vstup na honební pozemky v době odchovu mláďat nebo lovu, by měl podle Senátu, až na některá ustanovení, začít
platit od 1. července 2002. Ale například zákaz lovu vodního ptactva olověnými broky by měl nabýt účinnosti až 31. prosince 2010.

Mysliveckému zákonu jeho odpůrci vyčítají, že omezuje vlastnická práva a že zájmy myslivců nadřazuje zájmům ostatních obyvatel. Zastánci zákona naopak uvádějí, že zákon je kompromisem mezi požadavky myslivců, ekologů a vlastníků půdy.

Nehody při lovu

Prosinec 1998
* U Sudoměřic na Hodonínsku zemřel myslivec, kterého zasáhl do hlavy náboj ze zbraně kolegy. Lovci se vraceli z pochůzky, jeden z nich sundával z ramene pušku, z níž vyšla rána.
* Lékaři se marně snažili zachránit život myslivce z Mičovic na Prachaticku, kterého při honu na divočáky zasáhla střela do hrudníku.
Září 1999
* Z ublížení na zdraví obvinil vyšetřovatel myslivce, který zastřelil při lovu divokých prasat u Liběřic na Chrudimsku kolegu. Střelec v kukuřičném poli omylem zasáhl jiného lovce do břicha.
* U Konice na Prostějovsku lovec zastřelil ve tmě muže, který pracoval na poli. Muž si myslel, že má na mušce divočáka.
Listopad 1999
* Kolegu postřelil myslivec z Oskavy na Šumpersku při honu na jelena.
Leden 2000
* Zranění podlehl při čekání na zvěř myslivec na Ždárnicka na Hodonínsku. Policie uvedla, že muže zasáhl nešťastnou náhodou náboj z kulovnice jiného lovce.
Prosinec 2000
* Při honu v Josefově u Sokolova postřelil jeden lovec druhého do kolene. Muž střílel na divočáka do míst, kde se pohybovali ostatní myslivci.
Leden 2001
* Vyšetřovatelé obvinili z ublížení na zdraví lovce, který ve Stříbrnicích na Šumpersku střílel ve tmě místo na kance na sáňkujícího chlapce. Poranil ho na stehně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz