Senát vrátil Sněmovně zákon o dětských skupinách. Chce chránit lesní školky i zájmové kroužky.

Senát vrátil Sněmovně zákon o dětských skupinách. Chce chránit lesní školky i zájmové kroužky. | foto: Petr Topič, MAFRA

Senát vrátil sněmovně zákon, který ohrožoval lesní školky či skauta

  • 3
Senát schválil komplexní pozměňovací návrh zákona o dětských skupinách, aktualizovaným návrhem se tak znovu musí zabývat sněmovna. Nová verze se zastává lesních školek i skautů, které původní návrh ohrožoval.

„Zákon z Poslanecké sněmovny přinášel plošnou regulaci předškolního vzdělávání, která se týkala například i lesních školek. Pozměňovací návrh je založen na dobrovolnosti registrace,“ uvedla jedna z autorů přepracované verze Božena Sekaninová, prostějovská senátorka za ČSSD. 

Podle novelizovaného návrhu senátu se tak skupiny, které se starají o předškolní děti, nemusí registrovat na ministerstvu práce a sociálních věcí a podléhat tak státní kontrole. Registrací totiž skupiny přistupují na přísné hygienické a technické parametry, které jsou pro některé z nich likvidační. Vágní formulace nového zákona navíc zahrnovala soukromé skupiny, lesní školky i zájmové kroužky, jakými jsou například skaut či hasičský spolek. 

„V pozměňovacím návrhu jsou přidány i dva body, které upřesňují pravidelnost dětské skupiny. Péče má být poskytována každý pracovní den, a to v délce odpovídající minimální týdenní pracovní době,“ popsala senátorka sociálních demokratů Hana Doupovcová opatření, které zájmové kroužky vyjímá ze schvalované normy.

Provozovatelé dětských skupin se však i nadále mohou zaregistrovat u ministerstva práce a sociálních věcí. Pokud tak učiní, mohou počítat díky odečtu nákladů se slevou na dani. Na druhou stranu musí plnit všechny zákonem stanovené požadavky a čelit pokutám za případné prohřešky.

Novela také upravuje výčet podmínek pro zaměstnance, kteří mohou s dětmi pracovat. „Kdybychom tento taxativní výčet neupravili, tak se o děti může starat třeba záchranář, ale ne učitel druhého stupně základní školy, což by byla absurdní situace,“ odůvodnila změnu místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která původní zákon za poslance předkládala, návrh senátu komentovat nechtěla. Senátor sociálních demokratů Zdeněk Škromach pak vyjádřil pochyby, zda poslanci obměněnou verzi přijmou. „Věříme, že Poslanecká sněmovna přijme senátní podobu,“ kontrovala mu Gajdůšková. 

V českých mateřských školách v současnosti chybí asi padesát tisíc míst. Lesní školky, kterých je v Česku 115, se přitom starají o více než 2 500 dětí. Obliba dětských skupin obecně v Česku stále stoupá. „Mateřské školy jsou většinou pro děti od tří let, takže malé skupinky vlastně vyplňují díru na trhu,“ uzavřela Miluše Horská z politického hnutí Nestraníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video